Vargad viisid Tartu Ülikooli raamatukogust 76 000 euro eest raamatuid

{{1671602040000 | amCalendar}}
Foto: Krista Aru / TÜ raamatukogu

Kaks varast viisid aprillis Tartu Ülikooli raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonnast kaheksa haruldast 19. sajandi raamatut, mille koguväärtus võib oksjonitel ulatuda kuni 76 000 euroni, teatas Tartu Postimees.

"Aprillis astusid Tartu ülikooli käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna lugemissaali kaks meest, üks noorem ja teine vanem, ning rääkisid soovist uurida 19. sajandi alguse Venemaa tsensuuri ja trükipoliitika korraldust. Kui nad olid seda kümme päeva teinud ja lahkunud, olid nad vahetanud kaheksa haruldast raamatut välja peenelt tehtud koopiatega. Aga see selgus alles augustis," kirjutas Tartu Postimees.

Lõuna ringkonnaprokurör ütles "Aktuaalsele kaamerale", et vargus on tõepoolest toimunud ja uurimine käib.

"Kuriteo toimepanemises kedagi kahtustatavana kinni peetud ei ole, kellelegi kahtlustust hetkel esitatud ei ole, kuid tõendite kogumine kuriteo toime pannud isikute tuvastamiseks käib," Lõuna ringkonnaprokurör Katrin Lindpere.

Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru rääkis, et kõik juhtus aprillis, kui kaks meest käisid kümne päeva jooksul raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna lugemissaalis uurimistööd tegemas.

"Nende legend, mida nad meile rääkisid oli see, et noorem tahab jätkata oma õpinguid ühes Ameerika ülikoolis ja peab selleks esitama ühe uurimistöö. Ja see uurimistöö teema vastas ka selles saalis tehtavale uurimistööle," ütles Aru.

Aru sõnul järgisid mehed kõiki raamatukogu reegleid ja ei äratanud ühtegi kahtlust. Šokk saabus aga augustis, kui raamatukogu töötajad korralist kontrolli tegid.

"Siis selgus, et tiitelleht ja sisu ei ole nagu vastavuses. Ja ühe raamatu puhul tekkis see hirm või arusaamatus, mida siis hakati vaatama, kes seda luges, kes sellega tegeles. Siis võtsime välja kõik need raamatud, mis nende käes olid olnud ja selgus, et kaheksa on ära vahetatud," rääkis Aru.

Sarnased juhtumid on toimunud ka Lätis ja Varssavis, kuid ringkonnaprokuröri sõnul nende omavahelist seost veel kinnitada ei saa. Aru sõnas, et juhtumist tingituna on raamatukogus rohkem turvakaameraid ning ka uurijatele on uusi reegleid.

"Me anname kätte ainult viis raamatut. Me nõuame, et lugeja või uurija annaks need teosed ära pool tundi enne lugemissaali sulgemist ja raamatukogutöötaja kontrollib selle sama uurija juuresolekul ka kohe need raamatud üle," ütles Aru.

Toimetaja: Mait Ots, Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: