Saksamaa prognoosib hinnakasvu normaliseerumist alles 2025. aastaks

Ostlejad Berliinis.
Ostlejad Berliinis. Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Inflatsioon jääb kõrgeks ka järgmisel ja ülejärgmisel aastal, sest ettevõtted suunavad sisendhindade kasvu tarbijatele ning aitavad samas ka ise tarbijahindade kasvule kaasa, tõstes hindu rohkem kui sisendhinnad kasvavad, ütles Saksamaa valitsus nõustav majandusnõukogu.

Saksamaal on inflatsioon kõrge nagu mujalgi Euroopas, novembris kasvasid tarbijahinnad 11,3 protsenti. Saksamaal oli inflatsioon viimati nii kiire 1950ndatel.

Saksamaa keskpank on hoiatanud, et ka gaasi ja elektri hinnalaed ei pruugi inflatsiooni lähiajal muuta ühekohaliseks.

"Inflatsioon on probleemiks ka veel 2024. aastal ja alles siis võime näha, et see naaseb kahe protsendi juurde," ütles majandusnõukogu esimees Monika Schnitzer. "Inflatsioon jääb kõrgeks, sest ettevõtted suunavad oma suurenenud kulud tarbijate katta ja mõned ettevõtted lisavad hinnale veelgi juurde," lausus ta.

Schnitzeri sõnul ei tee talle muret palkade kasv, küll aga elektri kõrge hind. Schintzer pakkus välja, et Saksamaa valitsus peaks pikendama viimase kolme tuumaelektrijaama töös hoidmist veel paari-kolme aasta jagu, et tagada järgmiseks talveks elektrivarustus.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: