Mõttekoda: Vene vägede edenemine Bahmuti juures on aeglustunud

{{1671944220000 | amCalendar}}
Ukraina sõdurid rindepositsioonil Bahmutis
Ukraina sõdurid rindepositsioonil Bahmutis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Vene väed pommitasid nädalavahetusel Hersoni, kasutades Ukraina hinnangul selleks Gradi rakette. Osades piirkondades on pideva mürsutule tõttu infrastruktuuri taastamine võimatu. USA sõjauuringute instituudi hinnangul on Vene vägede edenemine Bahmuti piirkonnas viimastel päevadel aeglustunud.

Oluline 25. detsembril kell 22.30:

- Ukraina peaministri sõnul on riik saanud oma liitlastelt energiasektori toetuseks 1,5 miljardit dollarit;

- Steinmeier: rahu peab olema aus, mille eest ei saa Venemaa preemiaks endale rabatud maad;

- Kiievis ja mujal Ukrainas kõlas pühapäeval korduvalt õhuhäire;

- ISW: Vene vägede edasiliikumine Bahmuti juures on aeglustunud;

- Venemaa liider Vladimir Putin kordas väiteid, et Moskva on valmis sõja üle läbirääkimisi pidama;

- Kiiev: Putin ei taha läbirääkimisi, vaid üritab vastutusest kõrvale hiilida;

- Venemaa parlament valmistub kehtestama riigist lahkunud inimestele kõrgemat maksumäära;

- Dnipro jõe äärsetel aladel, nagu Hydropark, Antonivka ja Navtohavan, pole kütet ega elektrit.

Šmõhal: Ukraina on saanud energiasektori toetuseks 1,5 miljardit dollarit

Ukraina on saanud oma partneritelt energiasektori toetuseks kokku 1,5 miljardit dollarit (1,4 miljardit eurot), ütles Ukraina peaminister Denõss Šmõhal pühapäeval.

Peaministri sõnul on Ukrainsse saabunud 200 veokiga varustust kahjustada saanud elektritaristu parandamiseks.

Šmõhal lisas, et Ukraina on suutnud oma liitlastelt koguda finantsabi üle 30 miljardi dollari ulatuses ning G7 riigid koguvad järgmisel aastal Ukrainale 32 miljardit dollarit.

Ukraina relvajõudude peastaap teatas pühapäeval, et Suurbritannia andis Ukrainale kütteperioodi üle elamiseks üle 900 generaatori. 9. detsembril saatis Prantsusmaa Ukrainasse 100 generaatorit.

Kiievi majanduskooli andmetel on Venemaa põhjustanud Ukraina energiataristule 6,8 miljardi dollari ulatuses purustusi.

Viimase kahe kuu jooksul on Vene sõjavägi pidevate rünnakutega kas kahjustanud või hävitanud umbes 40 protsenti Ukraina energiasüsteemist.

Steinmeier: rahu Ukrainas peab olema aus

Ukraina rahvas väärib ausat rahu, mille tingimused määrab ta ise, ütles Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier oma jõulupöördumises.

"Rahu ei ole veel käegakatsutavas kauguses ja see peab olema aus rahu, mille eest ei saa Venemaa preemiaks endale rabatud maad ja mis ei kehtesta Ukraina rahvale okupatsioonivägede despotismi ja vägivalda. Kuni sellist rahu ei ole, on inimlikult esmatähtis, et me toetame neid, kes on rünnaku ja rõhumise all," kõneles Steinmeier.

"Ukraina peab vastu väga vapralt. Euroopa on ühtne ja meie maa kasvab nendes katsumustes taas iseendast suuremaks. Me ei paanitse ja me ei lase ennast lõhestada," lisas ta.

Üle Ukraina kõlas korduvalt õhuhäire

Pühapäeval kõlas Kiievis ja mujal Ukrainas korduvalt õhuhäire. Ukraina ametnike sõnul pärast hommikust õhuhäiret Vene vägede uusi rünnakuid ei toimunud.

Reutersi andmetel ringlesid sotsiaalmeedias kinnitamata väited, et õhuhäiret võidi anda pärast seda, kui Vene sõjalennukid Valgevenes õhku tõusid, ning häire võeti maha pärast seda, kui lennukid baasidesse naasid.

Ukraina õhuvägede pressiesindaja Juri Ihnat ütles pühapäeval Ukraina riigitelevisioonile, et Vene sõjalennukid lendavad põhimõtteliselt kogu aeg.

Õhuhäire kõlas Kiievis ja mujal Ukrainas teist korda pühapäeva pärastlõunal.

ISW: Vene vägede liikumine Bahmuti piirkonnas on aeglustunud

USA sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul on Vene vägede edasitung Ukraina idaosas Bahmuti piirkonnas viimastel päevadel tõenäoliselt aeglustunud.

Mõttekoda märgib oma hiljutisimas ülevaates, et Vene sõjandusblogijad on "tunnistanud, et Ukraina on suutnud aeglustada Vene vägede edenemist Bahmuti ja selle ümberkaudsete asulate juures".

ISW lisas, et ühe sõjandusblogija väitel on Ukraina väed tõrjunud Venemaa palgasõdurite grupi Wagneri osad üksused positsioonidele, millel nad olid päevi tagasi.

Ukraina sotsiaalmeediaallikad väitsid varem, et Ukraina väed surusid kolmapäeval Vene väed Bahmuti idapoolsest äärelinnast täielikult välja.

ISW teatel on Vene väed novembris ja detsembris teinud Bahmuti juures kokku veidi vähem edusamme kui oktoobris.

Kiiev: Venemaa ei taha läbirääkimisi

Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak ütles, et Venemaa liider Vladimir Putin ei taha tegelikult sõja üle läbirääkimisi pidada, kuigi väidab vastupidist.

"Putin peab naasma reaalsusesse. 1. Venemaa ainuisikuliselt ründas Ukrainat ja tapab selle kodanikke. Seal ei ole teisi "riike, motiive, geopoliitikat". 2. Venemaa ei taha läbirääkimisi, vaid üritab vastutusest kõrvale hiilida. See on ilmselge, nii et me liigume tribunali poole," kommenteeris Podoljak sotsiaalmeedias Putini väiteid, et Moskva on valmis sõja üle läbirääkimisi pidama.

Putin ütles taas, et Venemaa on valmis läbirääkima

Venemaa liider Vladimir Putin kordas, et Moskva on valmis kõigi osapooltega sõja üle läbirääkimisi pidama.

"Me oleme valmis läbirääkima kõigi seotud osapooltega vastuvõetavate lahenduse üle, kuid see oleneb neist – meie ei keeldu läbirääkimistest, nemad teevad seda," rääkis Putin Vene riiklikus telekanalis Rossija 1.

Putin õigustas taas Venemaa tegevust Ukrainas, väites, et USA juhitud lääs püüab Venemaad lõhestada.

Moskva on ka varem öelnud, et on läbirääkimistele avatud, kuid Kiievi ja lääne liitlaste hinnangul püüab Putin aega juurde võita pärast Venemaa mitmeid kaotusi ja taganemisi lahinguväljal.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 620 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 102050 (võrdlus eelmise päevaga +620);

- tankid 3011 (+5);

- jalaväe lahingumasinad 6010 (+16);

- lennukid 283 (+0);

- kopterid 267 (+0);

- suurtükisüsteemid 1991 (+3);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 418 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 212 (+0);

- tiibraketid 653 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4635 (+8);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 178 (+0).

Venemaa tahab riigist lahkunutelt kõrgemat maksu

Venemaa parlament valmistub kehtestama riigist lahkunud inimestele kõrgemat maksumäära, vahendas The Guardian. Duuma spiiker Vjatšeslav Volodin ütles, et seadusandluse kallal töötatakse. "Õige on tühistada Vene Föderatsioonist lahkunute soodustused ja kehtestada neile kõrgendatud maksumäär. Need, kes said aru, et on teinud vea, on juba tagasi tulnud. Ülejäänud peaksid mõistma: valdav enamus ühiskonnast ei toeta nende tegu ja usub, et nad reetsid oma riigi, sugulased ja sõbrad," sõnas Volodin.

Sõja algusest saadik lahkunud venelaste arv on ebaselge.

Püsivad õhurünnakud Hersonile ja Dniproäärsetele aladele

Ukraina lõunaosas Hersonis hukkus laupäeval Vene mürskude tagajärjel vähemalt kümme inimest ja sai vigastada 55 inimest, ütles Hersoni oblasti sõjaväeadministratsiooni juht Jaroslav Januševitš.

Januševitš kutsus Hersoni elanikke üles annetama verd, et aidata päästa pommitamises viga saanud inimeste elusid. Ta ütles ka, et venelased kasutasid Hersoni kesklinna tabamiseks mitmelasulisi raketisüsteeme Grad ja 18 inimest 55 haavatust on hetkel kriitilises seisundis.

Regionaaljuht märkis, et laupäevahommikuses pommirünnakus hukkunute seas lapsi ei olnud. Samal ajal teatas ta, et reedel hukkus Vene mürskude tagajärjel viis inimest ja 17 sai vigastada.

"Reedel vigastatute hulgas on kuueaastane tüdruk, arstid võitlesid tema elu eest ja suutsid ta päästa," ütles Januševitš. "Aga kahjuks kaotas kuueaastane tüdruk silma ja kõrva. Tal on jalg murdunud. Evakueerime ta Kiievisse."

Januševitš ütles, et linna pommitamine jätkus terve laupäeva, eriti Dnipro jõe äärsetes piirkondades, ning see takistas päästjatel rusude koristamisel oma tööd teha.

Dnipro jõe äärsetel aladel, nagu Hydropark, Antonivka ja Navtohavan, pole kütet ega elektrit. Januševitš ütles, et nendes piirkondades elavad inimesed on pideva tugeva mürsutule all ja "peavad viivitamatult evakueeruma". "Nendes piirkondades on infrastruktuuri taastamine peaaegu võimatu," ütles Januševitš.

Toimetaja: Mari Peegel, Merili Nael

Allikas: The Guardian, CNN, Reuters, The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: