Põhiseaduskomisjon arutab perehüvitiste seadust avalikul istungil

Põhiseaduskomisjon riigikogus.
Põhiseaduskomisjon riigikogus. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikogu põhiseaduskomisjon peab teisipäeval avaliku istungi, et arutada presidendi poolt välja kuulutamata jäetud perehüvitiste seadust, mille uus arutamine toimub riigikogus kolmapäeval peetaval erakorralisel istungjärgul. ERR näitab istungit otseülekandes.

Avalik istung algab kell 13. Otseülekanne on nähtav sellelt lingilt.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Eduard Odinetsi sõnul käsitleb komisjon avalikul istungil argumente, miks president otsustas jätta seaduse välja kuulutamata, ning kujundab seisukoha, kas teha täiskogule ettepanek seadus muutmata kujul uuesti vastu võtta või asuda seadust parandama. "Põhiseaduskomisjoni esimehena teen komisjonile ettepaneku toetada seaduse muutmist, et parandada varasem tehniline praak ning vältida ebaõigluse tekkimist ja laste ebavõrdset kohtlemist," ütles ta.

Põhiseaduskomisjoni erakorralise istungile on kutsutud presidendi õigusnõunik Hent-Raul Kalmo.

Presidendi poolt välja kuulutamata jäetud seaduse uuesti arutamist käsitleb teisipäeval ka riigikogu sotsiaalkomisjon, mille erakorraline istung algab kell 11. Istungile on kutsutud presidendi õigusnõunik ning sotsiaalministeeriumi ja justiitsministeeriumi esindajad.

Presidendi poolt välja kuulutamata jäetud perehüvitiste seaduse, perekonnaseaduse ja töölepingu seaduse muutmise seaduse kohaselt kasvab esimese ja teise lapse toetus alates 1. jaanuarist 60 eurolt ja üksikvanema lapse toetus 19,18 eurolt 80 eurole kuus. Lasterikka pere toetus suureneb kolme kuni kuue lapse puhul 300 eurolt 650 eurole ning seitsme ja enama lapse puhul 400 eurolt 850 eurole kuus. Seadus näeb ette, et alates 2024. aasta 1. maist indekseeritakse lasterikka pere toetus pensioniindeksiga.

Riigikogu täiskogus toimub välja kuulutamata seaduse uuesti arutamine kolmapäeval kell 9 algaval erakorralisel istungjärgul. Arutelul esinevad ettekandega põhiseaduskomisjoni ja sotsiaalkomisjoni esindaja, kellele võivad riigikogu liikmed esitada ühe suulise küsimuse. Seejärel avatakse läbirääkimised, kus saavad sõna võtta riigikogu liikmed ning komisjonide ja fraktsioonide esindajad, ning pärast läbirääkimiste lõppu pannakse hääletusele seaduse muutmata kujul uuesti vastuvõtmine.

Kui riigikogu ei võta seadust muutmata kujul uuesti vastu, määratakse seadusele muudatusettepanekute esitamise tähtaeg ning seaduse edasine menetlemine jätkub teise ja kolmanda lugemisega kolmapäeval peetaval uuel erakorralisel istungjärgul.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: