Moldova kokkulepe anda Transnistriale elektri eest Vene maagaasi jätkub

Moldova ja tunnustamata Transnistria jõudsid omavahel kokkuleppele, mille käigus Moldova tarnib Transnistriale ka jaanuaris Vene maagaasi ning saab vastutasuks Transnistrialt elektrit. Piirkond toodab 60 protsenti Moldova elektrist.
Separatistliku ja tunnustamata Transnistria piirkonna majandusarengu ministeerium teatas, et Moldova nõustus tarnima piirkonnale 5,7 miljardit kuupmeetrit gaasi iga päev. Transnistriale minev gaas pärineb Vene gaasimonopolilt Gaszprom. Moldova saab gaasi eest Transnistrialt vastu elektrit.
Esmane kokkulepe Moldova keskvalitsuse ja tunnustamata Transnistria vahel tehti detsembri alguses. Pikenduse saanud kokkuleppe kohaselt jätkuvad gaasi ja elektri tarned ka jaanuaris, vahendas Interfax.
Alates detsembri algusest on Moldova kõik Gazpromilt imporditud gaasi saatnud Transnistriale. Separatistlikus piirkonnas paiknev Moldavskaja elektrijaam katab ligikaudu 60 protsenti Moldova elektrivajadusest. Ülejäänud elektri impordib Moldova Rumeeniast.
Osa puuduolevast elektrist saab Moldova pikaajaliste juba varem kokku lepitud lepingute alusel ning osa osteti kõrge hinnaga elektribörsilt.
Moldova toodab vähesel määral elektrit ka riigi sees soojuselektrijaamade ning tuulegeneraatorite ja päikesepaneelidega.
Moldova katab enda gaasivajadused varem kogutud maagaasi varudest, kuid samas ostab osa gaasist ka gaasiturult.
Moldoval on Transnistriaga keerulised suhted
Riiklike tunnustega, kuid riigina tunnustamata Transnistria tekkis peale Nõukogude Liidu kollapsi kui piirkonnas elanud venekeelsed inimesed ei olnud nõus Moldova iseseisvumisega.
Samuti kardeti Moldova taasühinemist Rumeeniaga, mille osa Moldova oli kahe maailmasõja vahelisel perioodil.
Transnistria separatiste toetasid tollal võitluses Moldova valitsusvägedega ka seal asunud Vene väeüksused. Vene armee üksused on siiani Transnistrias.
Transnistrias kuulutati sügisel gaasipuudude tõttu välja eriolukord. Moldova uus luurejuht Alexandru Musteata ütles hiljuti TVR Moldovale, et Venemaa plaanib 2023. aastal Moldovat rünnata jõudes Transnistria territooriumini.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Interfax