Sõja 311. päev: Ukraina kaitseministri sõnul sulgeb Venemaa nädala pärast meestele piirid

{{1672462740000 | amCalendar}}
Vene raketirünnaku tagajärjed Kiievi elurajoonis
Vene raketirünnaku tagajärjed Kiievi elurajoonis Autor/allikas: SCANPIX/AP/Roman Hrytsyna

Kiievit ja teisi piirkondi tabas vana-aasta viimasel päeval taas Vene raketirünnak. Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov ütles, et Venemaa sulgeb teise mobilisatsioonilaine tõttu nädala pärast Vene meeste väljapääsu takistamiseks oma piirid, vahendas The Kyiv Independent.

Oluline 31. detsembril kell 22.42:

- Reznikov: Venemaa sulgeb nädala pärast riigipiirid; 

- Zelenski ennustab uueks aastaks võitu

- Vana aasta viimane päev tõi taas raketirünnaku ja õhuhäiresireenid

- Zelenski Vene rahvale: Putin ei hooli teist

- Toimus vangide vahetus

- Vene rünnakutes suri neli tsiviilisikut, haavata sai kuus;

- Ukraina relvajõudude peastaap: õhutõrje lasi alla 10 Iraani drooni;

- ISW: Venemaa täppisrakettide varud kahanevad;

- Suurbritannia kaitseministeerium: venelased võivad pühade ajal veel raketirünnakuid teha;

- Taani sõjaväeluure: Putini otsust Ukrainasse tungida mõjutasid ravimid;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas üle 700 sõduri;

- Venemaa vabastas Ukrainas tegutsevad teenistujad tulumaksust

Reznikov: Venemaa sulgeb nädala pärast riigipiirid

"Ma tean kindlalt, et teil on jäänud umbes nädal, enne kui teie valikuvõimalus kaob," ütles Reznikov venekeelses videopöördumises Vene kodanikele.

"Jaanuari alguses sulgevad Venemaa võimud meestele piirid, kuulutavad välja sõjaseisukorra ja alustavad järjekordset mobilisatsioonilainet. Piirid suletakse ka Valgevenes," ütles ta.

Ukraina luuredirektoraadi juht Kõrõlo Budanov ütles varem 30. detsembril BBC-le antud intervjuus, et Venemaa kavandab tööjõupuuduse tõttu uut mobilisatsioonilainet alates 5. jaanuarist.

Reznikov märkis, et uus mobilisatsiooni laine saab puudutama ka Venemaa suurte linnade elanikke.

Reznikov rääkis ka sellest, et Venemaal võib kuluda oma sõjaväe taastamiseks kuni kümme aastat.

Oleksi Reznikov. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/SERGEI SUPINSKY

Zelenski ennustab uueks aastaks võitu

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles lühikeses aastavahetuspöördumises, et 2023. aastal saavutab Ukraina võidu Venemaa üle.

"Täna on ainult üks soov ja see saab tõeks, mitte ime läbi, vaid läbi raske töö, võitluse, vastastikuse abi ja inimlikkuse," ütles Zelenski. "Head uut aastat! Meie võidu aastat!"

Zelenski mainis pöördumises ka Venemaa rünnakuid, mis on purustanud Ukraina energiatootmisüksuseid, öeldes, et valgust leidub igaühe jaoks ka siis, kui pole elektrit.

Zelenski tegi uusaastapöördumise lühikeses kirjalikus vormis, mis jäi tagasihoidlikuks võrreldes tema üheksaminutilise jõulupöördumisega, mis jõudis avalikkuse ette 24. detsembril.

Vana aasta viimane päev tõi taas raketirünnaku ja õhuhäiresireenid

Ukrainas kõlasid vana aasta viimase päeva pärastlõunal taas õhuhäiresireenid. Mõkolajevi sõjaväeadministratsiooni juht Vitali Kim kirjutas Telegrammis, et okupandid üritavad kõigil aastavahetust ära rikkuda. Teadaolevalt tulistasid venelased rakette välja lennukitelt.

Kiievi linnapea Vitali Klõtško ütles, et pealinnas oli mitu plahvatust, milles hukkus vähemalt üks inimene, vahendab BBC. Klõtško täpsustas hiljem, et Kiievis ulatub vigastatute arv 20 inimeseni, neist 14 toimetati haiglasse. Vigastatute hulgas oli ka Jaapani ajakirjanik.

Rünnakud tabasid ka teisi piirkondi Ukrainas. Mõkolajivis sai rünnakus viga kuus inimest. Droonirünnakus Hmelnõtskõis sai viga kaks inimest ja Zaporižžjas sai kahjustada eluhoone.

Ukraina armee esindaja teatel tulistas Ukraina õhutõrje alla 12 raketti 20-st.

Ukraina välisministri Dmõtro Kuleba sõnul näitab venelaste laupäevane rünnak, et Venemaa tuleb ÜRO Julgeolekunõukogust välja visata.

Kuleba kirjutas Twitteris, et seekord võttis Venemaa teadlikult sihikule elurajoonid, mitte enam energiataristu. "Sõjakurjategija Putin tähistab uue aasta saabumist inimesi tappes," kirjutas Kuleba.

Briti luureülevaates hoiatati juba varem, et Venemaa kavandab ulatuslikku raketirünnakut Ukrainas, et pühadeaegse rünnakuga ukrainlaste võitlusvaimu nõrgestada.

Zelenski Vene rahvale: Putin ei hooli teist

Ukraina president Volodõmõr Zelenski mõistis hukka Venemaa järjekordse raketirünnaku 31. detsembril, rõhutades, et Ukraina ega maailm ei andesta kunagi Venemaa terrorit, vahendab Kyiv Independent.

"Terroristlik riik ei pälvi andestust, ja need, kes annavad taolisteks rünnakuteks käske, kes viivad neid läbi, ei pälvi andestust," ütles Zelenski videopöördumises.

"Mitu raketirünnakulainet vanaaasta õhtul, raketid inimeste pihta – sellise asja korraldajad pole inimesed," lisas Zelenski.

Samas videos pöördus Zelenski lühidalt vene keeles ka Venemaa elanike poole, öeldes, et Vladimir Putin peab seda brutaalset sõda üksnes selleks, et võimul olla ning ta ei hooli oma riigist ega sealsetest inimestest.

Vahetati üle 200 vangi

Venemaa kaitseministeeriumi teatel vabastas Ukraina vangide vahetamise käigus 82 Vene sõdurit. Ukraina presidendi kantselei juht Andri Jermak ütles, et Venemaa andis omakorda üle enam kui 140 Ukraina sõjaväega seotud isikut.

Jermak lisas Telegrami postituses, et osa vabastatud Ukraina meestest ja naistest olid vigastatud. Osa neist oli võidelnud Mariupoli kaitsel ja osa Maosaarel, vahendas Reuters.

Vene kaitseministeeriumi teatel eelnesid vangide vabastamisele läbirääkimised. Vabastatud Vene sõdurid toimetatakse lennukiga Moskvasse ja antakse meedikute hoole alla.

Suitsupilv Kiievi kohal pärast järjekordset venelaste raketirünnakut Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Vladyslav Sodel

Vene rünnakutes suri möödunud ööpäeval neli tsiviilisikut, haavata sai kuus

The Kyiv Independent kirjutas, et Venemaa rünnakutes hukkus viimase 24 tunni jooksul neli tsiviilisikut, kuus sai vigastada. Vene väed ründasid viimase 24 tunni jooksul vähemalt nelja Ukraina piirkonda – Donetski, Harkivi, Hersoni ja Dnipropetrovski oblastis.

Sumõ oblasti kuberner Dmõtro Žõvitskii ütles Telegrami postituses, et Vene sõjaväelased tulistasid reedel mitut Venemaa piiri lähedal asuvat asulat 139 korda.

Tšernihivi oblasti kuberner Vjatšeslav Tšaus ütles, et Venemaa tulistas sõjaväe objektide pihta Tšernihivi oblastis Iskanderi ballistilise raketi.

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri sõnul kaotas Zaporižžja tuumajaam pommitamise tõttu ühenduse varuelektriliiniga.

Ukraina armee vabastas koordineeritud rünnakuoperatsioonis küla Luganski oblastis, vahendas The Kyiv Independent.

Krakeni eriüksusest ja 92. eraldiseisvast mehhaanilisest brigaadist koosnev ühisvägi korraldas tulise haarangu okupeeritud külale, mille käigus võeti vangi arvukalt Vene sõdureid.

Ukraina relvajõudude peastaap: õhutõrje lasi alla 10 Iraani drooni

Ukraina relvajõudude peastaap teatas, et Venemaa andis Ukraina pihta reedel viis raketilööki ja muud õhulööki. Samuti saatis Venemaa Ukraina sihtmärkide suunas 10 Iraanis toodetud drooni, mis kõik Ukraina õhutõrje poolt alla lasti.

Peastaap teatas ka, et 29. detsembril hukkus Hersoni oblastis 200 Vene sõdurit ning 115 sai Zaporožžja oblastis haavata.

ISW: Venemaa täppisrakettide varud kahanevad

USA mõttekoda Sõjauuringute Instituut (ISW) ütles, et Venemaa poolt järjest enam droonide kasutamine Ukraina vastu viitab ammendunud raketivarudele.

"Venemaa suurendas droonirünnakuid, et jätkata oma kampaaniat Ukraina kriitilise infrastruktuuri vastu, kuna täppisrakettide varud kahanevad," teatas sõjauuringute instituut.

Suurbritannia kaitseministeerium: venelased võivad pühade ajal veel raketirünnakuid teha

Suurbritannia kaitseministeerium kirjutas oma igapäevases Ukraina olukorra ülevaates, et alates oktoobrikuust on Venemaa korraldanud ulatuslikke raketirünnakuid Ukraina pihta umbes seitsme- kuni kümnepäevaste vahedega. Eesmärgiks hävitada Ukraina energiataristust.

"Kuigi Venemaa jätkab ilmselt sama takikaga raketirünnakute korraldamist, et Ukraina õhutõrjet ülekoormata, võib Venemaa uue raketirünnaku korraldada juba lähipäevil, et anda löök ukrainlaste moraali pihta pühade ajal.

Taani sõjaväeluure: Putini otsust Ukrainasse tungida mõjutasid ravimid

Taani sõjaväeluure Venemaa analüüsi juhi hinnangul mõjutas Venemaa presidendi Vladimir Putini otsust alustada suuremahulist sissetungi Ukrainasse hormoonravimite tarbimisest põhjustatud suurushullustus, kirjutas väljaanne Berlingske.

Taani sõjaväeluure arvas sõja alguses, et venelased võidavad sõja kahe nädalaga ja luureametniku hinnangul olid venelased võidule lähedal. Ta märkis, et invasiooni alguses hoidis venelaste kiire võidu ära Ukraina õhutõrje vastupidamine.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas üle 700 sõduri

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril: 

- elavjõud umbes 105 960 (võrdlus eelmise päevaga +710);

- tankid 3029 (+3);

- jalaväe lahingumasinad 6075 (+16);

- lennukid 283 (+0);

- kopterid 269 (+1);

- suurtükisüsteemid 2016 (+6);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 423 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 213 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 1746 (+6);

- tiibraketid 711 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4707 (+24);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 180 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Venemaa vabastas Ukrainas tegutsevad teenistujad tulumaksust

Venemaa võimud teatasid, et Ukrainasse saadetud sõdurid ja riigiteenistujad vabastatakse tulumaksust, vahendas The Guardian.

AFP teatas, et uus meede puudutab kõiki neid, kes võitlevad Venemaa poolt okupeeritud, kuid mitte täielikult kontrollitud Donetski, Luganski, Hersoni ja Zaporižžja oblastites.

Kremli määruses seisab, et oma sissetulekute kohta ei pea enam teavet andma sõdurid, julgeolekuteenistuse töötajad, politseinikud ja teised nimetatud neljas oblastis teenivad riigiteenistujad.

Suurbritannia peaminister: jätkame Ukrainaga Putini jõhkruse vastu seismist

Suurbritannia peaminister Rishi Sunak oma uusaastasõnumis, et Suurbritannia seisab koos Ukrainaga Putini jõhkruse vastu.

"Suurbritannia jätkab seismist koos meie Ukraina sõpradega Putini jõhkruse vastu ning vabaduse ja demokraatia kaitsmist kõikjal, kus leiame selle ohus olevat," ütles Sunak.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: