Suri emeriitpaavst Benedictus XVI

{{1672480560000 | amCalendar}}
Benedictus XVI.
Benedictus XVI. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

Emeriitpaavst Benedictus XVI suri oma Vatikani residentsis 95-aastaselt peaaegu kümme aastat pärast seda, kui ta halva tervise tõttu ametist lahkus.

Benedictus XVI ( sünninimi Joseph Alois Ratzinger) sündis 1927. aastal Saksamaal. Ta oli 78-aastane, kui temast sai 2005. aastal üks vanimaid paavste, kes kunagi valitud on, vahendas BBC.

2013. aastal lahkus ta ametist ja seejärel elas Vatikanis. Benedictus veetis oma viimased eluaastad Mater Ecclesiae kloostris Vatikani müüride vahel.

Temast sai esimene ametist taandunud paavst 600 aasta jooksul. 1415. aastal lahkus ametist Gregorius XII.

Kardinal Joseph Ratzinger valiti paavstiks 2005. aastal pärast Johannes Paulus II surma. Ratzinger oli üks Johannes Paulus II lähemaid kaastöölisi.

Alates 2013. aastast tegeles emeriitpaavst põhiliselt palvustega Vatikani aedades asuvas majas.

Emeriitpaavst oli 95-aastane.

Viilma: Benedictus XVI näitas, et ka paavst on lihast ja luust inimene

EELK peapiiskop Urmas Viilma ütles, et paavst Benedictus XVI jääb oma valitsemisajaga aastatel 2005-2013 kristlaskonnale meelde kui hea teoloog, puhta ja traditsioonilise katoliikliku usu ning õpetuse kaitsja.

"Rooma-katoliku kirikut juhtides püüdis ta astuda samme oikumeenilise avatuse suunas, juhindudes Vatikani II kirikukogu poolt antud suunast, jäädes järgima senist vaoshoitud liini. Ta tõdes, et ühtsusele kirikute vahel on veel rida takistusi, mis tuleb ületada," lausus Viilma. 

Viilma märkis, et aastal 2013 tegi Benedictus XVI ajalooliselt julge sammu, kui otsustas siirduda tervise halvenedes ja jõuvarude vähenedes emerituuri, andes kiriku juhtimise edasi oma järeltulijale apostel Peetruse troonil.

"Seda sammu kritiseeriti ja selle üle spekuleeriti, kuid seda sammu astudes näitas Benedictus XVI, et ka paavsti toolil istub lihast ja luust inimene, kes on asendatav. Tema sõnum oli, et keegi meist ei ole igavesed, vaid elame Jumala armu ja halastuse all seni, kuniks meile jõudu, tervist ja elu antakse," sõnas Viilma. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: