Riikliku ärasaatmise otsustab riik konkreetsest isikust lähtuvalt

Hauad kalmistul.
Hauad kalmistul. Autor/allikas: ERR

Eestis riiklike matuste korraldamise universaalset korda ei eksisteeri ning otsus riiklike austusavaldustega matuse korraldamiseks tehakse konkreetsest isikust ja perekonna soovidest lähtuvalt.

"Küll on aga Eesti riigi ligi 105 aasta pikkusesse aega mahtunud mitmeid riiklikult oluliste isikute matuseid, sealhulgas ümbermatmisi," ütles riigikantselei sümboolikanõunik Gert Uiboaed.

Neljapäeval toimub Estonia kontserdisaalis Edgar Savisaare riiklikult korraldatud ärasaatmine. Savisaare puhul väljendas riiklike austusavaldustega matuse korraldamiseks soovi perekond.

Tava kohaselt korraldatakse riiklik matus lahkunu või tema omaste soovil põhiseaduslike institutsioonide juhtidele.

Kõrgeimate riiklike austusavaldustega matus korraldatakse näiteks presidentidele, ametisolevale riigikogu esimehele ja peaministrile.

"Riiklike austusavaldustega matus korraldatakse endistele riigikogu esimeestele ja peaministritele ja ametisolevatele ministritele ja teistele põhiseaduslike institutsioonide ametisolevatele juhtidele. Võimalik on veel ka ametkondlik matus, näiteks ametiülesandeid täites hukkuvatele kaitseväelastele, politseinikele, päästjatele jne," ütles Uiboaed.

Riiklikud matused korraldab riik, sealhulgas tasub matusetalitusega seotud kulud. Kalmistukulud ja hilisema haua hoolduse katab lahkunu perekond.

"Matusetalituse organiseerib üldjuhul seotud asutus, näiteks valitsusjuhi puhul riigikantselei. Erandiks on presidendid, sest need matusetalitused organiseerib riigiprotokoll välisministeeriumist," sõnas Uiboaed.

Sümboolikanõuniku sõnul pannakse matusetalituse sisu alati kokku koos lahkunu perekonnaga.

"Lahkunu ise võib olla jätnud instruktsioone, kui on kiriklik talitus, siis ka kiriklikud matusetraditsioonid kätkevad konkreetseid elemente ning talitus sisaldab ka riiklikke tseremoniaalseid osiseid, näiteks aukompaniid, orkestrit, sargalippu, riiklikke teenetemärke ja riigiesindaja kõnet. N-ö mälestuspaugud on kõrgeimad riiklikud austusavaldused," ütles ta.

Uiboaed märkis, et iga matusetalitus on ainukordne ning seega ei ole võimalik universaalselt öelda, kus talitus toimub, millist muusikat seal kasutatakse, kes viib läbi kirikliku talituse ning kes talitusele kutsutakse.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: