USA esindajatekojas jäi teisipäeval spiiker valimata

{{1672808880000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Michael Brochstein

USA esindajatekojas jäi teisipäeval spiiker valimata, kuna vabariiklaste kandidaat Kevin McCarthy ei saanud kokku piisavalt palju hääli. Esindajatekoda hakkab spiikrit valima uuesti kolmapäeval.

Vabariiklased taastasid pärast vahevalimisi kontrolli USA esindajatekoja üle. Vabariiklased said 222 kohta, kuid parteis valitsevad erimeelsused. Teisipäeval toimus kolm vooru, kuid McCarthy jäi spiikriks valimata, vahendas Financial Times.

McCarthy sai esimeses voorus 203 häält, kuid vajas vähemalt 218 häält. 19 vabariiklast hääletas McCarthy vastu. Teises voorus ei suutnud McCarthy oma tulemust parandada, kolmandas voorus hääletas McCarthy vastu 20 vabariiklast. 

McCarthy ei näidanud teisipäeva hilisõhtul allaandmismärke. "Liikmed räägivad omavahel. Me võtame teemad läbi. Ma arvan, et leiame viisi. See on kasulik arutelu. See ei juhtunud meie soovitud päeval, aga see juhtub," sõnas ta.

Viimaste nädalate jooksul on McCarthy üritanud oma positsiooni parteis tugevdada. Ta proovis rahuldada erinevate fraktsioonide nõudmisi. Näiteks lihtsustas ta esindajatekoja esimehe umbusaldamist, samuti lubas ta läbi viia eelarvelisi ja töökorralduslikke muudatusi.

Teisipäeval hääletasid tema vastu aga Donald Trumpile lojaalsed vabariiklased.

Praegu ei ole selge, kui palju on McCarthyl veel mänguruumi, kuid esindajatekoja vabariiklasest liikme Don Baconi sõnul peab erakonna sisevõitlus lõppema. "Need inimesed keeldusid olema meeskonnaliikmed ja kahjustasid nii kogu vabariiklikku erakonda ja kongressi," ütles ta.

Analüütikute sõnul võib spiikri valimise protsess nüüd venida ja McCarthy võib lõpuks mõne teise kandidaadi kasuks kõrvale astuda. 

Esindajatekoda peab põhiseaduse kohaselt valima spiikri ja ei saa enne oma tööd alustada. Demokraatide juhid juba teatasid, et ei toeta McCarthy ega mõne teise vabariiklase kandidatuuri.

"Lõppude lõpuks peame valitsema ja me ei saa lasta viiel või kuuel inimesel end pantvangis hoida. See on minu peamine mõte," ütles Bacon.

Kapitooliumi teises otsas asuva senati avapäev möödus rahulikult. Asepresident Kamala Harris vannutas ametisse 35 värskelt valitud senaatorit.

Toimetaja: Karl Kivil, Maria-Ann Rohemäe, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: