Suri Venemaa endine tipp-poliitik Ruslan Hasbulatov

Ruslan Hasbulatov
Ruslan Hasbulatov Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Gennady Galperin

Teisipäeval suri 80-aastasena viimane Venemaa Föderatsiooni ülemnõukogu esimees Ruslan Hasbulatov, ta oli Boriss Jeltsini poliitiline vastane.

Venemaa riigitelevisioon teatas, et Hasbulatov suri oma kodus väljaspool Moskvat, vahendas Rferl.

Hasbulatov oli tšetšeenist majandusteadlane ja poliitik. Nõukogude Liidu (NSVL) lagunemise ajal oli ta Boriss Jeltsini liitlane. Mõlemad poliitikud kritiseerisid viimast NSVL-i juhti Mihhail Gorbatšovi. 

Jeltsinist ja Hasbulatovist said aga kiiresti rivaalid ning Hasbulatov hakkas koostööd tegema asepresident Aleksandr Rutskoiga. 

Jeltsin tahtis 1993. aastal muuta põhiseadust ja tahtis nii oma võimu suurendada veelgi. Ülemnõukogu proovis Jeltsini mõjuvõimu aga vähendada. 

21. septembril andis Jeltsin välja ukaasi number 1400. See nägi ette ülemnõukogu laialisaatmise ja uued valimised juba Venemaa riigiduumasse ning uue konstitutsiooniprojekti referendumi. Vastuseks lõpetas ülemnõukogu presidendi volitused ja määras presidendi kohusetäitjaks Rutskoi. 

4. oktoobril kehtestas Jeltsin Moskvas eriolukorra ja tõi linna tankid.

Jeltsinile lojaalsed väed tulistasid parlamendihoonet. Sõdurid tungisid siis hoonesse ning arreteerisid Hasbulatovi ja Rutskoi. Mõlemad mõisteti vangi, kuid hiljem anti neile armu. 

Kreml asendas siis ülemnõukogu föderaalkoguga, mis koosneb kahest kojast. Need on föderatsiooninõukogu ja duuma. Selle tagajärjel tugevnes Venemaal märkimisväärselt presidendi võim. 

Hasbulatov ütles hiljem, et 1993. aasta sündmuste tõttu kiirenes Venemaal parlamentaarse demokraatia kadumine. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: