Austraalia loodeosa tabas enneolematu üleujutus

Üleujutusi oli aastavahetusel ka mujal Austraalias. Foto on tehtud Lõuna-Austraalias Riverlandi regioonis Mannumis.
Üleujutusi oli aastavahetusel ka mujal Austraalias. Foto on tehtud Lõuna-Austraalias Riverlandi regioonis Mannumis. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Austraalia loodeosas asuvat Kimberley piirkonda tabas tugeva vihma järel üleujutus, mis sundis võimusid sõjaväe helikopteritega paarsada inimest evakueerima.

"Vesi on kõikjal. Kimberley elanikud on silmitsi kord sajandis juhtuva sündmusega. Tegemist on osariigi ajaloo kõige rängema üleujutusega," ütles Lääne-Austraalia osariigi eriolukordade minister Stephen Dawson ajakirjanikele Perthis.

Tema sõnul on tulvaveed mõnes paigas üle ujutanud 50 kilomeetri pikkuse ala ning "vesi ulatub kuni silmapiirini".

Hõredalt asustatud Kimberley piirkonnas, kus poole elanikkonnast moodustavad aborigeenid, on võimude teatel evakueeritud 233 inimest.

Austraalia ilmateenistus teatas pühapäeval, et vihm on piirkonnas nõrgemaks jäänud ja tormi kese liigub ida poole, Austraalia põhjaterritooriumi suunas, kuid hoiatas samas, et Kimberleys jätkuvad rekordilised üleujutused.

"Paljud teed on läbimatud ja mitmed kogukonnad isoleeritud," öeldakse ilmateenistuse ülevaates.

Osariigi võimud hoiatasid regiooni väiksemate asulate elanikke tõusva veetaseme eest. Hoiatuse sai ka kuurortlinn Broome, mis asub umbes 2000 kilomeetri kaugusel põhjas osariigi suurimast linnast Perthist. Lääne-Austraalia osariik on üle kuue korra suurem kui USA California osariik.

Kuigi üleujutuse põhjustatud kahjusid on veel keeruline hinnata, prognoosivad võimud, et nende likvideerimine võtab aega kuid.

Üleujutused Austraalia lääneosas järgnevad riigi idaosa kahel viimasel aastal tabanud uputustele, mille on põhjustanud loodusnähtus nimega La Nina, mis toob enamasti kaasa suured vihmasajud. Mõnedes Austraalia idaregioonides oli viimase aasta jooksul neli suuremat üleujutust.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: