Rootsist avastati Euroopa suurim haruldaste muldmetallide leiukoht

Kirunas asub ka LKAB rauakaevandus
Kirunas asub ka LKAB rauakaevandus Autor/allikas: SCANPIX/imago/derifo

Rootsi riiklik kaevandusettevõte LKAB väidab, et on avastanud Euroopa suurima haruldaste muldmetallide maardla. Praegu ei ole Euroopas ühtegi haruldaste muldmetallide kaevandust.

Põhja-Rootsis Kiruna lähistel on avastatud Euroopa suurim teadaolev haruldaste muldmetallide leiukoht. Sellest teatas Rootsi riigile kuuluv kaevandusettevõte LKAB, mis haldab Kirunas rauakaevandust, vahendas Reuters.

Esialgsetel andmetel on leitud üle miljoni tonni haruldasi muldmetalle.

Haruldased muldmetallid on hädavajalikud kõrgtehnoloogilise tootmise tarbeks ning neid kasutatakse elektriautodes, tuuleturbiinides, kaasaskantavates elektroonikaseadmetes, mikrofonides ja kõlarites.

LKAB-i tegevjuhi Jan Monstromi sõnul on leid hea uudis mitte ainult LKAB-le, piirkonnale ja Rootsi rahvale, vaid ka Euroopale ja kliimale. Monstromi sõnul võib sellest leiust saada oluline komponent ehitamaks rohepöördeks vajalikke toormaterjale.

Praegu ei kaevandata Euroopas haruldasi muldmetalle ning Euroopa riigid sõltuvad muldmetallide impordist. Kuna elektriautode turuosa on maailmas kasvamas, siis suurendab see ka nõudlust haruldaste muldmetallide järele.

Euroopa Komisjoni hinnangul on haruldased muldmetallid Euroopa jaoks ühed kõige kriitilisemad ressursid. Suur osa maailma haruldastest muldmetallidest pärineb praegu Hiina kaevandustest.

LKAB-i sõnul võib tegeliku kaevandamistegevuse ja kaevandatu ekspordini kuluda 10-15 aastat.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: