Poola ja Leedu tahavad Vene tuumasektorile EL-i sanktsioone

Rosatomi stend maailma tuumaenergia messi Prantsusmaal 2021. aastal
Rosatomi stend maailma tuumaenergia messi Prantsusmaal 2021. aastal Autor/allikas: SCANPIX/imago images/IP3press

Allikate kinnitusel tahavad Poola ja Leedu, et Euroopa Liit kehtestaks sanktsioonid Vene riiklikule tuumaenergia ettevõttele Rosatom. Tõenäoliselt on sellele sammule vastu Ungari, mis sõltub Vene tuumaenergiast. Samuti tuuakse lauale taas Vene-Belgia teemandikaubanduse lõpetamine.

Poola ühes Leeduga tahavad, et Euroopa Liit kehtestaks Vene tuumaenergia sektorile sanktsioonid, kinnitasid reedel diplomaadid Reutersile.

Kaks Euroopa Liidu riiki teevad allikate kinnitusel lisaks ettepaneku keelustada veelgi rohkem Vene propagandaväljaandeid ning eemaldada veelgi enam Vene pankasid SWIFT pangandussüsteemist.

Ühe diplomaadi kinnitusel on sanktsioonide kehtestamiseks vajaliku ühehäälsuse saavutamine üha keerulisem. Sellegipoolest esitatakse 10. Vene sanktsioonide pakett 24. veebruariks ehk Venemaa täieulatusliku invasiooni aastapäevaks.

Samuti tahetakse uusi sanktsioone Valgevene vastu, kelle kaasabil on Venemaa kaubavahetus Euroopaga osaliselt jätkunud.

Hiljuti lubas Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, et Euroopa Liit kehtestab Valgevenele Venemaa aitamise eest sanktsioonid.

Ukraina on varem palunud Euroopa Liidul lisada Vene riiklik tuumaenergia ettevõte Rosatom sanktsioonide nimistusse järgmise sanktsioonipaketi raames. Rosatomi sanktsioonide alla paneku vastu on olnud eelkõige Ungari ja veel mõned riigid.

Ungaris asub neli Venemaa ehitatud tuumareaktorit ning Ungari valitsus plaanib ehitada veel kaks reaktorit Rosatomi abiga.

Kaks diplomaati kinnitasid, et seekord püütakse taas panna lauale ettepanek Vene teemandiäri sanktsioonide alla panekuks. Teemandisanktsioonide vastu on siiani olnud Belgia, kus asub suur teemandisektor.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: