Sõja 327. päev: Zelenski väitel võitlus Soledari pärast jätkub

{{1673841360000 | amCalendar}}
Päästetööd Donetski oblastis
Päästetööd Donetski oblastis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Alexander Ermochenko

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles pühapäeval oma igaõhtuses pöördumises, et võitlus Soledari pärast jätkub. Ukraina allikate teatel kontrollivad Vene väed Soledari administratiivset piirkonda, kuid linna ümbruses käivad endiselt ägedad lahingud. Dnipros Vene raketirünnaku tagajärjel hukkunute arv tõusis esmaspäeva pärastlõunal 40-ni.

Oluline esmaspäeval, 16. jaanuaril, kell 22.57:

- Britid annavad Ukrainale peale tankide ka nõukogude päritolu sõjatehnika varuosi;

- Ukraina luure: Putin käskis Gerassimovil Donbassi märtsiks vallutada;

- Saksa välisminister kutsus üles kehtestama Vene sõjakuritegudele eritribunal;

- Ukraina kindralstaap: Venemaa pakub kodakondsust sõdima minemise eest;

- Wagneri teatel vallutasid nad Soledari raudteejaama;

- Ukraina idaringkond: Ukraina väed on jätkuvalt Soledaris;

- Šveitsi poliitikud tahavad relvaekspordi reegleid lõdvendada, mis võimaldaks kolmandatel riikidel anda Šveitsi päritolu laskemoona Ukrainale;

- Sevastopolis tulistati esmaspäeval alla 10 Ukraina drooni;

- Dnipros Vene raketirünnaku tagajärjel hukkunute arv on tõusnud 40-ni;

- Zelenski: võitlus Soledari pärast jätkub;

- Ukraina allikas: Vene väed kontrollivad Soledari administratiivset piirkonda;

- Kiiev: Wagner on kaotanud 80 protsenti sõtta värvatud vangidest;

- Kiiev: alates 24. veebruarist on sõja tõttu hukkunud vähemalt 455 last;

- Vene väed jätkavad Sumõ oblasti pommitamist;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 790 sõdurit ja 21 jalaväe lahingumasinat.

 

Britid annavad Ukrainale peale tankide ka nõukogude päritolu sõjatehnika varuosi

Briti valitsuse uusima Ukrainale mõeldud relvaabi paketi raames antakse Ukrainale eskadron Challenger 2 tanke.

Challenger 2 tanki tippkiirus on ligi 60 km/h. Tankimeeskonda kuulub neli sõdurit. Tank kaalub üle 62 tonni.

Sellele lisaks antakse Ukrainale kaheksa Briti AS90 iseliikursuurtükki, millele tuleb tulevikus lisa. Tankidega koos antakse kaasa rasketehnika remondi- ja päästemasinad.

Briti kaitseminister Ben Wallace kinnitas, et tema hinnangul surutakse edaspidi Vene väed Ukrainast välja. Wallace'i kinnitusel püüavad ka Vene väed uut pealetungi, hoolimata inimkaotuste hulgast. Wallace tõi eraldi esile, et Vene relvajõud on sõjas kaotanud märkimisväärse koguse kindraleid ja teisi juhtivaid ohvitsere, vahendas The Guardian.

Samuti antakse Ukrainale sadu soomustatud masinaid, sh brittide Bulldog (ehk uuendatud FV432) soomukeid. Lisaks sellele antakse Ukrainale drooni, 100 000 suurtükimürsku ja sadu kõrgtehnoloogilisi rakette (sh GMLRS rakette), vahendas Reuters.

Lisaks kõigele sellele annavad britid Ukrainale 100 Ukraina tanki ja lahingumasina remondiks vajalikke varuosi. Briti valitsus ei maini kust nad sellised varuosad saanud on.

Zelenski tänas Twitteris britte tankide ja muu tehnika andmise eest ning lubas, et seda panust kasutatakse ühiseks võiduks türannia vastu.

Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi väitis eelmise aasta lõpus intervjuus Briti lehele The Economist, et Ukraina vajab sõja võitmiseks 300 tanki, 600-700 lahingumasinat ja 500 haubitsat.

Ukraina luure: Putin käskis Gerassimovil Donbassi märtsiks vallutada

Venemaa president Vladimir Putin käskis agressioonisõja uueks juhiks määratud Valeri Gerassimovil märtsiks Donbassi piirkond ehk Donetski ja Luhanski oblast täielikult vallutada, ütles Ukraina kaitseministeeriumi luuredirektoraadi pressiesindaja Andri Jusov.

Jusov lisas, et Donbassi vallutamine on Vene vägede peaeesmärk.

Gerassimov määrati Vene vägede Ukraina agressiooni juhiks 11. jaanuaril.

Ukraina kindralstaap: Venemaa pakub kodakondsust sõdima minemise eest

Vene võimud on pakkunud välismaalastele Vene kodakondsust, kui nood on nõus laskma end värvata Vene armeesse, teatas Ukraina kindralstaap.

Eelmise aasta novembris allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin käskkirja, millega lubatakse välismaalastel Vene armees teenida.

Kindralstaabi teatel avaldavad võimud Venemaal survet ka ettevõtjatele, et nood "toetaks" Vene armeed 10 miljoni rublaga ehk 145 000 USA dollariga.

Saksa välisminister kutsus üles kehtestama Vene sõjakuritegudele eritribunal

Saksamaa välisminister Annalena Baerbock kinnitas Haagis olles, et Vene sõjakuritegude uurimiseks tuleks luua eritribunal. Baerbock ütles seda kõnes Haagi rahvusvahelise õiguse akadeemiale, kus paikneb rahvusvaheline kriminaalkohus.

Välisminister pakkus välja, et selles tribunalis võiksid olla rahvusvahelised elemendid ning see võiks asuda väljaspool Ukrainat. Samuti võiks Baerbocki hinnangul eritribunali tööd rahaliselt toetada partnerriigid ning selles töötada sõltumatuse ja legitiimsuse tagamiseks rahvusvahelised prokurörid ja kohtunikud.

Wagneri teatel on nad vallutanud Soledari raudteejaama

Vene palgasõdurite grupeeringuga Wagner seotud Telegrami konto jagas pilti, milles on näha Wagneri võitlejaid Soledari Sili raudteejaamas (Сіль ukraina keeles, Соль vene keeles), mis asub Soledari läänepoolses osas ning on administratiivselt linna tuumikust eraldi enklaav.

Ukraina idaringkond: Ukraina väed on jätkuvalt Soledaris

Ukraina kaitsejõudude idaringkonna esindaja Serhi Šerevatõ kinnitas, et Ukraina üksused on jätkuvalt Soledari linnas ja selle lähistel, vahendas Ukrainska Pravda.

Šveitsi poliitikud tahavad relvaekspordi reegleid lõdvendada, mis võimaldaks anda kolmandatel riikidel Šveitsi päritolu laskemoona Ukrainale

Šveitsi liberaalsed, tsentristlikud ja paremradikaalsed poliitikud on asunud Šveitsi relvaekspordi seadust muutma, mis võimaldaks osadel demokraatlik riikidel anda kolmandatele riikidele (sh Ukrainale) Šveitsist pärit laskemoona vajamata Berni ametlikku luba, vahendas Bloomberg Šveitsi NZZ am Sonntagi.

Šveitsi relvaekspordi piirangud on sattunud tugeva rahvusvahelise kriitika alla, kuna Saksamaa ja Hispaania pole Šveitsi keeldumise tõttu saanud enda varudes olevat Šveitsi päritolu moona Ukrainale anda.

Seadusemuudatus võib Šveitsi parlamendi ülemkotta jõuda juba veebruari alguses. Samas peab eelnõu saama heakskiidu ka parlamendi alamkojas, kus selle võivad blokeerida vasakparteid.

Ukrainasse jõudis uus Slovakkia iseliikursuurtükk Zuzana 2

Slovakkia kaitseminister teatas, et Ukrainale on üle antud kaheksas Slovakkia 155mm kaliibriga iseliikursuurtükk Zuzana 2.

Sevastopolis tulistati esmaspäeval alla 10 Ukraina drooni

Okupeeritud Krimmi poolsaarel asuva Sevastopoli linna kuberner Mihhail Razvožajev teatas, et esmaspäeval tulistati linna läheduses mere kohal alla 10 drooni, vahendas Interfax. Razvožajev väitel oli tegu Ukraina droonidega.

Interfax meenutas, et õhutõrje on Krimmi poolsaarel regulaarselt töötanud alates augustist.

Raadio Vaba Euroopa teatas jaanuari alguses, et Krimmi kinnisvaraturg on droonirünnakute ja kaasneva õhutõrjesüsteemi tööt ja sõjahirmu tõttu sisuliselt kokku kukkunud.

Dnipros Vene raketirünnaku tagajärjel hukkunute arv on tõusnud 40-ni

Venemaa raketirünnakus Dnipro vastu on viimastel andmetel hukkunud 40 inimest, vahendas BBC. Veel pühapäeval teatasid kohalikud võimud, et Dnipros hukkus vähemalt 30 inimest. Esmaspäeva hommikul kinnitati, et hukkunud on 35 inimest ja veel 35 inimest on kadunud.

BBC venekeelne teenistus juhtis tähelepanu, et Vene meedias on rünnakut Dnipro vastu minimaalselt kommenteeritud.

Zelenski: võitlus Soledari pärast jätkub

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles pühapäeval oma igaõhtuses pöördumises, et võitlus Soledari pärast jätkub.

"Lahingud Soledari, Bahmuti ning Donetski ja Luhanski oblastite pärast jätkuvad. Ilma hinge tõmbamata," ütles Zelenski. 

Ägedad lahingud Ida-Ukrainas ei näita raugemise märke

Ida-Ukrainas käivad ägedad lahingud nii Kreminna kui Bahmuti ümbruses, teatas Suurbritannia kaitseministeerium. Londoni teatel suutsid Ukraina relvajõud pühapäeval oma positsioone Soledari ümbruses säilitada. Ukraina armee liigub tasapisi Kreminna linna suunas.

Ukraina allikas: Vene väed kontrollivad Soledari administratiivset piirkonda

"Vene väed hõivasid Soledari äärelinnas asuva tööstuspiirkonna. Vaenlase üksused hõivasid piirkonna, mis asub Soledari linna piiril ja on selle läänepoolne ääreala," kirjutas sotsiaalmeedias Ukraina sõjaväelane Robert Brovdõ. 

Brovdõ sõnul jätkuvad linna ümbruses lahingud, kuna Ukraina jätkab võitlust Soledari pärast. Moskva rahastatud Wagneri palgasõdurid väitsid juba 10. jaanuaril, et Vene väed vallutasid Soledari, vahendas The Kyiv Independent. 

IAEA suurendab oma kohalolu Ukraina tuumarajatistes

Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri (IAEA) juht Rafael Grossi teatas esmaspäeval, et agentuur suurendab oma kohalolu Ukraina tuumajaamades andmaks vajalikku abi ja tagamaks tuumarajatiste turvalisus.

Grossi lubas varem sel nädalal külastada mitut Ukraina tuumajaama, sh suletud Tšornobõli tuumajaama kompleksi.

Ukraina saab sel nädalal Euroopa Liidult kolm miljardit eurot majandusabi

Euroopa Liit on kokku lubanud Kiievile sel aastal 18 miljardit eurot majandusabi, millest kolm miljardit antakse üle sel nädalal. Abi üleandmisest teatas Ukraina peaminister Denõs Šmõhal.

Majandusabi tagab Ukraina riigi makromajandusliku stabiilsuse. Kokkuleppele raha anda jõuti alles detsembri keskpaigas ning sellele oli pikalt vastu Ungari.

18 miljardit antakse Ukrainale laenuna, mis tuleb tagasi maksta 35 aasta jooksul. Eelmisel aastal antud laenud tuleb tagasi maksta 25 aasta jooksul. Tagasimakseid alustatakse alles 2033. aastal. Ukraina ei pea laenu eest intresse maksma ega laenu teenindamise eest eraldi tasuma.

Venemaa pommitas esmaspäeval Zaporižžjat

"Okupandid korraldasid piirkonnakeskusele raketirünnaku. Viis inimest sai vigastada, sealhulgas kaks last. Lapsed viidi haiglasse," ütles Ukraina kõrge riigiametnik Kõrõlo Tõmošenko.

Kiiev: alates 24. veebruarist on sõja tõttu hukkunud vähemalt 455 last

Ukraina prokuratuur teatas esmaspäeval, et alates 24. veebruarist on sõja tõttu hukkunud vähemalt 455 last. Vigastada on saanud vähemalt 897 last, vahendas The Kyiv Independent. 

Pole veel selge, kui palju lapsi on surma saanud nendel aladel, mis on Venemaa okupatsiooni all. Venemaa rünnakute tõttu on Ukrainas 337 kooli täielikult hävitatud. 

Ukraina sõdur Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Edgar Gutiérrez

Kiiev: Wagner on kaotanud 80 protsenti sõtta värvatud vangidest

Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak teatas pühapäeval, et Wagneri grupeering on Ukrainas kaotanud umbes 80 protsenti sõtta värvatud vangidest. 

Podoljaki sõnul saatis Moskva kokku sõdima 38 244 vangi, kellest 29 543 enam ei osale sõjategevuses. 

Wagneri grupeeringu juht Jevgeni Prigožin peab Ida-Ukrainas oma isiklikku sõda. Ta pilkab tihti Venemaa sõjaväge ja selle ohvitsere. Laupäeval postitas Prigožin video, milles väitis, et külastas oma vägesid Soledaris. Prigožin väitis siis, et tema sõdurite võitlusvaim on kõrge, vahendas CNN. 

Vene väed jätkavad Sumõ oblasti pommitamist

Sumõ oblasti kuberner teatas, et Vene väed jätkavad piirkonna pommitamist. Kuberneri teatel sai Vene vägede rünnakute tõttu kahjustada kool ja lasteaed, vahendas The Kyiv Independent. 

Vene väed jätkasid pühapäeval ka Hersoni linna elamupiirkondade pommitamist. 

Hersoni oblasti kuberner Jaroslav Januševõtš teatas sotsiaalmeedias, et Hersonis jäid rünnaku alla muu hulgas kohaliku Punase Risti esinduse hoone, puuetega laste rehabilitatsioonikeskus ja üliõpilaste ühiselamu ümbrus.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 790 sõdurit ja 21 jalaväe lahingumasinat

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 116 080 (võrdlus eelmise päevaga + 790);

- tankid 3118 (+12);

- jalaväe lahingumasinad 6204 (+21);

- lennukid 286 (+0);

- kopterid 276 (+0);

- suurtükisüsteemid 2099 (+5);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 438 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 220 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 1872 (+0);

- tiibraketid 749 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4870 (+24);

- laevad / paadid 17 (+0);

- eritehnika 190 (+3).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: The Kyiv Independent/CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: