Uus-Meremaa peaminister astub enne valimisi ametist tagasi

Foto: SCANPIX/Ludovic MARIN / AFP

Uus-Meremaa peaminister teatas neljapäeval, et astub ametist tagasi. Riigis toimuvad oktoobris parlamendivalimised.

Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern teatas neljapäeval, et astub hiljemalt veebruaris ametist tagasi. Arderni sõnul pole tal enam energiat osalemaks valimiskampaanias oktoobris toimuvatel valimistel, vahendas CNN.

Arderni kinnitusel lõppeb tema ametiaeg peaministrina 7. veebruaril kui peaks ametisse astuma uus peaminister Uus-Meremaa Tööerakonnast. Ametis oleva peaministri sõnul võib olenevalt protsessist uus liider saada ametisse ka varem.

Jacinda Ardern oli Uus-Meremaa peaminister ajal, mil riik pidi tegelema koroonapandeemiaga ning 2019. aasta Christchurchi terrorirünnaku tagajärgedega. Uus-Meremaal kehtisid tollal ühed maailma kõige karmimad koroonapandeemia tõttu kehtestatud riiki sisenemise piirangud.

Peale Christchurchi rünnakut teatas Arderni valitsus kiirelt uutest relvaseaduse reformidest ning kandis riigi moslemikogukonna toetuseks korraks hijabi. Ardern rõhutas, et ei kavatse kunagi avalikult Christchurchi ründaja nime välja öelda.

Üheksa kuud peale terrorirünnakut purskas riigis Te Puia o Whakaari vulkaan, mistõttu hukkus 22 inimest.

Ardern kinnitas neljapäeval, et kaalus ametist lahkumist juba 2022. aasta lõpus.

"Ainus huvitav nurk, mille te leiate peale kuud aastat suurte väljakutsetega tegelemist – ma olen inimene ja poliitikud on inimesed," ütles peaminister. Ardern rõhutas, et tema enda ametis oldud aja jooksul suudeti tegeleda kliimamuutustega ning vähendada laste vaesust.

New Zealand Herald meenutas, et Ardern sai esimest korda parlamendiliikmeks 28-aastaselt 2008. aastal olles tollal noorim Uus Meremaa parlamendi liige. Ardern töötas enne seda Londonis tollase Briti peaministri Tony Blairi alluvuses.

Ardern valiti ühehäälselt Uus-Meremaa Tööerakonna asejuhiks 2017. aasta märtsis ning paar kuud hiljem valiti ta erakonna juhiks. 2017. aastal sai erakond 36,8 protsenti häältest ning konservatiivne Rahvuslik erakond 43 protsenti häältest. Seitse päeva hiljem sai Ardernist riigi kolmas ja noorim naispeaminister.

Ardernil sündis ametis olles 2018. aastal laps, mis pälvis ka rahvusvahelist tähelepanu. New Zealand Herald juhtis tähelepanu, et tegu oli alles teise korraga kui riigipeana ametis olev naine saab ametiaja jooksul lapse.

Järgmised Uus-Meremaa parlamendivalimised toimuvad 2023. aasta 14. oktoobril. Viimaste küsitlusuuringute kohaselt on Uus-Meremaa Tööerakond toetust kaotamas ning opositsioonis olev konservatiivne Rahvuslik erakond on nüüdseks enamuse Uus-Meremaa valijate esimene eelistus

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: