Norstati küsitlus: Keskerakonna toetus läheneb EKRE omale
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus on langenud kuu aega järjest ning kuna Keskerakonna toetus samal ajal kasvab, on vahe suuruselt teise ja kolmanda toetusega erakonna vahel vähenemas, selgub uuringufirma Norstat iganädalasest küsitlusest.
Kolmapäeval avaldatud tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 31,9 protsenti, EKRE-t 21,3 protsenti ja Keskerakonda 18 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Reformierakonna toetus on viimased kolm nädalat püsinud 32 protsendi juures.
EKRE toetus langes nädalaga veel 1,5 protsendipunkti võrra ning alates eelmise aasta lõpust on erakonna toetus kahanenud 3,7 protsendipunkti võrra.
Keskerakonna toetus tõusis nädalaga 1,4 protsendipunkti võrra ning viimase kolme nädalaga on see kasvanud 2,5 protsendipunkti võrra. Praegusest kõrgem oli Keskerakonna toetus viimati eelmise aasta veebruaris.
Reformierakonna edu EKRE ees on nüüd 10,6 protsendipunkti. Keskerakond jääb EKRE-st aga 3,3 protsendipunkti kaugusele.
Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (10,7 protsenti), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (7,7 protsenti) ning Isamaa (6,9 protsenti). Eesti 200 on viimase kahe nädalaga oma toetust kasvatanud 1,2 protsendipunkti võrra.
Koalitsioonierakondi toetab kokku 46,7 protsenti ja opositsioonierakondi 39,4 protsenti vastajatest.
Parlamendivälist erakonda Eestimaa Rohelised toetas viimasel küsitluse kohaselt 1,9 protsenti ja Parempoolseid 0,9 protsenti küsitletutest.
Kui riigikogu valimised peaksid toimuma täna, siis saaks sellises Riigikogus Reformierakond 36 kohta, EKRE 23, Keskerakond 19, Eesti 200 kümme, sotsiaaldemokraadid seitse ja Isamaa kuus kohta.
MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust.
Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 19. detsembrist 24. jaanuarini ning kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti kodanikku.
Küsitluse maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad ning sellisel juhul on veamäär +/-1,81 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Isamaa puhul +/-0,98 protsenti.
Küsitlused viidi läbi kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses.
Toimetaja: Mait Ots