Iisraelis hukkus terrorirünnakus sünagoogile seitse inimest

{{1674887760000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Jeruusalemmas sai seitse inimest surma ja kümme haavata, kui terrorist ründas reede õhtul linna idaosas asuvat sünagoogi. Laupäeval tuli teade uuest rünnakust, milles sai raskelt haavata kaks juuti. Neljapäeval sai Iisraeli armee operatsioonis Läänekaldal surma vähemalt kümme inimest. Viimased sündmused on tekitanud kartuse, et piirkonnas võib taas vallanduda suurem vägivallalaine.

Ajaleht The Jerusalem Posti andmeil saabus 21-aastane palestiinlane sünagoogi juurde pärast kaheksat õhtul ning avas tule reedeõhtuselt jumalateenistuselt lahkuvate juutide pihta. Kui ründaja püüdis autoga põgeneda ja tulistas ka sündmuskohale saabunud politseinikke, lasid need ta maha.

Lehe andmeil oli Ida-Jeruusalemmast pärit terroristi nimi Kheiry Alkam ning tal olevat olnud varasemalt terroristlikke sidemeid.

Rahvusvahelisel holokausti mälestuspäeval toime pandud rünnakut tervitasid islamistlik rühmitus Hamas, mille teatel oli tegemist vastusega Iisraeli tegevusele. Rünnakut tervitas ka rühmitus Islamidžihaad, kuid ei võtnud selle eest vastutust.

Suurimas Iisraeli okupeeritud palestiinlaste linnas Ramallah's vallandas rünnakuteade spontaansed pidustused, inimesed kogunesid tänavatele ning kuulda oli püssipaugutamist.

Rünnaku üle rõõmustavad palestiinlased Gaza sektoris. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA PRESS / Ahmed Zakot

Samal ajal kogunesid haigla juurde, kuhu viidi rünnakus haavata saanud inimesed, terroristidele surma nõudnud juudid.

Märgina võimalikust edasisest eskalatsioonist teatas Palestiina Omavalitsuse tervishoiuministeerium kolme palestiinlase haavatasaamisest, keda oli tulistanud juudiasunik Läänekaldas Nabluse linna lähistel. Samas lisati, et 16-aastane palestiinlane, keda Iisraeli sõdurid kolmapäeval toimunud intsidendis tulistasid, suri saadud haavadesse.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kutsus rahvast üles hoiduma omakohtust ning lubas, et valitsus arutab vastumeetmeid laupäeval.

Rünnaku mõistis koheselt hukka ÜRO peasekretär Antonio Guterres, kes kutsus üles äärmisele vaoshoitusele.

Rünnakut taunisid ka USA president Joe Biden ja riigisekretär Antony Blinken, kes peaks lähiajal külastama nii Iisraeli kui Läänekallast. Biden lubas kõnes Netanyahule USA asjakohast abi.

Rünnaku mõistis hukka ka Briti välisminister James Cleverly.

Samuti taunis juhtunut Araabia Ühendemiraatide välisministeerium.

Laupäeval toimus palestiinlaste uus rünnak

Laupäeval tulistas arvatavalt palestiinlane Jeruusalemma vanalinna lähistel inimesi, haavates vähemalt kahte.

Iisraeli politsei nimetas toimunut terroriaktiks. Kiirabiteenistuse teatel on haavatud raskes seisundis.

Politsei teatel tulistaja "neutraliseeriti".

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: The Jerusalem Post, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: