Iraani laskemoonatehast tabas droonirünnak

{{1674968100000 | amCalendar}}
Pealtnägija kaader plahvatusest.
Pealtnägija kaader plahvatusest. Autor/allikas: Pool via WANA/Reuters/Scanpix

Iraani Isfahani provintsis asuv laskemoonatehast tabas droonirünnak, teatasid Iraani uudisteagentuurid. USA ametnike ja operatsiooniga kursis olevate isikute andmetel korraldas rünnaku Iisrael.

Isfahani kubermangu julgeolekuülema asetäitja Mohammad Reza Jan-Nesari ütles uudisteagentuurile Fars, et ühes kaitseministeeriumiga seotud sõjaväekeskuses toimus plahvatus, mis tekitas mõningaid vigastusi, aga inimohvreid ei olnud, vahendasid The Guardian ja CNN.

Iraani kaitseministeerium väitis, et droonirünnak ebaõnnestus - ühe drooni tulistas alla õhutõrje ja kaks lendasid õhku, kui nad kaitselõksudesse sattusid. Töökoja katus sai väikse kahjustuse.

Riiklik uudisteagentuur IRNA teatas hiljem, et plahvatuse põhjustasid väikesed droonid.

Uudislugudes oli näha pärast plahvatust kohapeal päästeautosid ja teisi hädaolukorraga seotud sõidukeid.

Tehas asub Teheranist umbes 440 kilomeetrit lõuna pool.

Põlema süttis ka naftatöötlemistehas

Mõningate teadete kohaselt tabas Iraani mõne tunni jooksul aga mitu droonirünnakut. The Guardian ei saanud neid teateid kinnitada, kuid Iraani uudisteagentuur IRNA teatas põlengust naftatöötlemistehases Tabrizi linnas, öeldes, et üks inimene sai vigastada. Seal ei öeldud, mis tulekahju põhjustas või kas see oli seotud Isfahanis toimunud intsidendiga.

Sotsiaalmeedias levivad erinevad videod erinevatest väidetavatest rünnakutest militaartaristule Iraanis.

USA ametnike ja operatsiooniga kursis olevate isikute teatel korraldas droonirünnaku Iraani rajatistele Iisrael, kirjutas Wall Street Journal.

USA ja Iisrael otsivad uusi võimalusi, kuidas Teherani tuuma- ja sõjalisi ambitsioone, sealhulgas riigi süvenevat koostööd Venemaaga kärpida.

USA luure keskagentuuri direktor William Burns käis eelmisel nädalal etteteatamata visiidil Iisraelis, et arutada Iraani küsimust ja teisi regiooni muresid, räägivad külaskäiguga kursis olevad inimesed. Riigisekretär Antony Blinken peaks esmaspäeval Iisraeli sõitma, et jätkata kõnelusi sarnastel teemadel.

Möödunud nädalal viisid USA ja Iisrael läbi läbi aegade suurima ühise sõjalise õppuse, kus osales mõlemast riigist kokku üle 7500 inimese ning läbi mängiti eri stsenaariume. Iisraeli kaitsejõudude kindral Herzi Halevi ütles, et Iisrael ja USA valmistuvad halvimaks ning et õppusega saadetakse Iraanile selge sõnum: kui Iraan teeb vigu, ollakse valmis ründama.

Iisraeli armee on keeldunud juhtunut kommenteerimast. Tegemist on esimese teadaoleva Iisraeli korraldatud rünnakuga peaminister Benjamin Netanyahu juhitava uue koalitsiooni ajal. Kui Netanyahy viimati aastatel 2009-2021 selles ametis oli, korraldas ta Iraanis terve hulga operatsioone.

Iisrael on pikka aega ähvardanud sõjategevusega Iraani vastu, kui Washingtoni ja Teherani vaheliste kõnelustega ei õnnestu päästa 2015. aasta tuumalepet. Iisrael väidab, et Iraan soovib arendada tuumarelvi. Teheran eitab seda.

Iisraeli väljaanne Jerusalem Post kirjutas, et Iraan on Ukraina-vastase sõja ajal Venemaale droone tarninud ja Iraani droonid kujutavad endast suurt ohtu ka Lähis-Idale. Iraan toodab ka rakette ja muid piirkonda ohustavaid relvi.

Jerusalem Posti hinnangul võivad rünnaku või rünnakute käigus tekkinud tegelikud kahjud olla Iraani meedias edastatud infoga võrreldes oluliselt tõsisemad.

Iraani tabas ööl vastu pühapäeva riigi põhjaosas ka maavärin magnituudiga 5,9. Türgi piiri lähedal asuvas piirkonnas hukkus vähemalt kolm inimest, vigastada sai üle 800 inimese. Paanikas elanikud põgenesid oma kodudest, kuna hooned varisesid kokku.

Maavärinale järgnes enam kui 20 järeltõuget.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: