Sõja 341. päev: Zelenski sõnul üritab Venemaa Ukraina väed ära kurnata

{{1675050840000 | amCalendar}}
Sõjas kahjustada saanud eluhoone Mõkolajivis
Sõjas kahjustada saanud eluhoone Mõkolajivis Autor/allikas: Ukraina presidendi kantselei/president.gov.ua

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles pühapäeval oma igaõhtuses pöördumises, et Venemaa üritab sõda pikendada ja Ukraina väed ära kurnata. Ukraina peastaap teatas pühapäeva õhtul, et Vene väed jätkavad Lõmani, Bahmuti ja Avdijivka ründamist. Mujal üritavad Vene väed oma positsioone säilitada.

Oluline esmaspäeval 30. jaanuaril kell 21.51:

- Prantsusmaa ja Austraalia hakkavad ühiselt Ukraina jaoks suurtükimoona tootma;

- Ukraina tunnistas, et ei suuda end Iraani ballistiliste rakettide eest kaitsta;

- Zelenski: Venemaa üritab Ukraina väed ära kurnata;

- Wallace: Ukraina saab Suurbritannialt tankid enne suve;

- Šmõhal: Ukraina tahab EL-iga ühineda järgmise kahe aasta jooksul;

- Ukraina: Venemaa jätkab Harkivi pommitamist;

- Stoltenberg tahab, et Lõuna-Korea suurendaks sõjalist toetust Ukrainale;

- Briti luure: Venemaa hoiab järgmise mobilisatsioonilaine korraldamise võimaluse avatud.

Prantsusmaa ja Austraalia hakkavad ühiselt Ukraina jaoks suurtükimoona tootma

Prantsusmaa ja Austraalia teatasid esmaspäeval, et hakkavad Ukraina jaoks ühiselt suurtükimoona tootma, teatasid mõlema riigi välis- ja kaitseministrid Pariisis.

Ühiselt hakatakse tootma 155mm suurtükimoona. Prantsuse kaitseminister täpsustas, et Prantsuse ettevõte Nextar teeb koostööd Austraalia ettevõtetega, kes tarnivad mürskudele vajaliku pulbri.

Ministrid ei täpsustanud kui suures koguses hakatakse mürske tootma, mainiti vaid suurusjärku "mitmeid tuhandeid," vahendas CNN.

Wallace: Ukraina saab Suurbritannialt tankid enne suve

Ukraina saab Suurbritannialt Challenger 2 tankid kätte enne suve, ütles Suurbritannia kaitseminister Ben Wallace esmaspäeval.

Wallace sõnul viiakse enne läbi vajalikud treeningud ning seejärel antakse tankid "Praegu ma saan öelda, et see juhtub tõenäoliselt enne suve, kas mais või pigem lähemal lihavõtetele," lausus ta.

Ukraina tankiüksused saabusid Suurbritanniasse Challenger 2 õppustele eelmise nädala lõpus.

Suurbritannia peaminister Rishi Sunak teatas jaanuari keskel, et Ukrainale antakse 14 Challenger 2 tanki.

Ukraina tunnistas, et ei suuda end Iraani ballistiliste rakettide eest kaitsta

Juhul kui Venemaa peaks saama Iraanilt nende ballistilisi rakette, siis ei suuda Ukraina õhutõrje neid alla tulistada, hoiatas Ukraina õhuväe esindaja Juri Ihnat esmaspäeval.

Ihnat kinnitas Ukraina televisioonis, et ballistiliste rakettide hävitamiseks vajab Ukraina Patriot õhutõrjesüsteemi uusimat versiooni Patriot PAC-3 või Prantsuse SAMP/T (Sol-Air Moyenne Portée/Terrestre) süsteemi, vahendas CNN.

Ukraina tunnistas piloodi kaotamist eelmisel reedel

Ukraina õhuväe 299. brigaad teatas sotsiaalmeedias, et nende hulgas teeninud piloot Danõlo Muraško hukkus 27. jaanuaril lahingmissioonil Kramatorski piirkonnas Donetski oblastis.

Brigaadi teatel tulistati Muraško lennuk vastase lennuki poolt alla.

Zelenski: Venemaa üritab Ukraina väed ära kurnata

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles pühapäeval oma igaõhtuses pöördumises, et Venemaa üritab sõda pikendada ja Ukraina väed ära kurnata. 

"Teeme kõik, et kahjustada Vene okupantide ründamise võimekust. On oluline, et meie partnerid säilitaksid kaitsetoetuse dünaamika. Tarned ja selle kiirus saab olema üks selle sõja võtmetegureid. Venemaa tahab sõda pikendada ja meie väed ära kurnata," ütles Zelenski. 

Zelenski sõnul on olukord rindel keeruline. 

"Bahmut, Vuhledar ja teised Donetski piirkonnad on Vene rünnakute all. Nad üritavad pidevalt meie kaitsest läbi murda, nad ei hooli kaotustest," lisas Zelenski. 

Ukraina peastaap teatas pühapäeva õhtul, et Vene väed jätkavad Lõmani, Bahmuti ja Avdijivka ründamist. Mujal üritavad Vene väed oma positsioone säilitada. 

Mõttekoda Sõjauuringute Instituut (ISW) kirjutas, et Vene regulaararmee väed vahetavad tõenäoliselt välja kurnatud palgasõdurite rühmituse Wagner üksused, et jätkata pealetungi Donetski oblastis Bahmutis. ISW teatel tegutsevad Bahmuti ümbruses nüüd ka Venemaa õhudessantväed. 

ISW hinnangul plaanivad Vene väed alustada pealetungi Luhanski oblastis. ISW tõi välja, et mõlemad pooled peavad arvestama kevadel veel ka porise ilmaga. Porine ilm muudab mehhaniseeritud vasturünnakud palju keerulisemaks.

Ukraina sõdur Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ANATOLII STEPANOV

Šmõhal: Ukraina tahab EL-iga ühineda järgmise kahe aasta jooksul

Ukraina peaminister Denõss Šmõhal ütles, et soovib, et riik liituks Euroopa Liiduga (EL) kahe aasta jooksul, vahendas The Guardian. 

"Meil on väga ambitsioonikas plaan ja tahame järgmise kahe aasta jooksul ühineda EL-iga. Seega eeldame, et sel aastal alustame juba esialgseid läbirääkimisi," ütles Šmõhal. 

Šmõhal kinnitas, et Ukraina võimud võtavad korruptsiooniga seotud probleeme tõsiselt. "Korruptsioon ei tekkinud alles eile, kuid oleme kindlad, et juurime korruptsiooni välja," ütles  Šmõhal.

Ukraina: Venemaa jätkab Harkivi pommitamist

Harkivi oblasti kuberner Oleg Sõnehubov  teatas esmaspäeva varahommikul, et Vene väed jätkavad Harkivi linna pommitamist. Kuberneri sõnul sai üks inimene surma ja kolm vigastada, vahendas The Kyiv Independent. 

Kolm inimest hukkus ja kuus sai vigastada, kui Venemaa korraldas pühapäeval rünnaku Hersoni linnale, teatasid kohalikud võimud.

Iisrael andis Ukrainale kolm soomustatud kiirabiautot

Iisraeli kaitseministeerium teatas, et riik on Ukrainale andnud kolm soomustatud kiirabiautot, millega on kaasas vastav meditsiiniline varustus.

Stoltenberg tahab, et Lõuna-Korea suurendaks sõjalist toetust Ukrainale

NATO peasekretär Jens Stoltenberg külastas Lõuna-Koread ja kutsus Souli üles suurendama sõjalist toetust Ukrainale. Stoltenberg mainis, et Ukraina vajab juurde laskemoona, vahendas Reuters.  

NATO liige Poola on otsustanud osta Lõuna-Korealt üle 1600 tanki ja haubitsa ning peaaegu 50 hävituslennuki. Lõuna-Korea relvastuse müük Poolale aitab kaude ka Ukrainat, kuna Poola asendab sedasi osa Ukrainale annetatud relvastust. Siiski on Lõuna-Korea vältinud Ukrainale surmava relvastuse andmist nii majanduslikel põhjustel kui ka Põhja-Korea ja Venemaa soojade suhete tõttu.

Briti luure: Venemaa hoiab järgmise mobilisatsioonilaine korraldamise võimaluse avatud

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi luureülevaate kohaselt jätavad Vene võimaluse enda jaoks avatuks võimaluse korraldada vajadusel uus mobilisatsioonilaine.

22. jaanuaril 2023 teatas meedia, et Vene piirivalvurid takistavad topeltpassiga kirgiisi võõrtöötajatel  Venemaalt lahkumast, teatades meestele, et nende nimed on mobilisatsiooninimekirjades.

Eraldi teatas Venemaa presidendi esindaja Dmitri Peskov 23. jaanuaril, et osalise mobilisatsiooni seadlus jääb endiselt jõusse. Peskov väitis, et antud ukaas on jätkuvalt vajalik relvajõudude töö toetamiseks.

Britid toovad esile, et Venemaa vaatlejates on tekitanud küsimusi miks seda seadlust pole siiani tühistatud.

Briti kaitseministeeriumi hinnangul otsib Vene juhtkond jätkuvalt viise täitmaks isikkoosseisu vajadusi, mis on tarvilikud mis tahes suurema rünnaku tarbeks Ukraina vastu. Samal ajal tahab Kreml minimeerida riigisisest rahulolematust.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 490 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 126 650 (võrdlus eelmise päevaga +490);

- tankid 3201 (+4);

- jalaväe lahingumasinad 6369 (+3);

- lennukid 293 (+0);

- kopterid 284 (+0);

- suurtükisüsteemid 2196 (+1);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 453 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 221 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1947 (+0);

- tiibraketid 796 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5041 (+4);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 199 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: CNN/ISW/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: