Kasvanud tellimuste maht toob välismaalt tellitud pakid kiiremini kohale

Postipakkide sorteerimiskeskus.
Postipakkide sorteerimiskeskus. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Viimastel aastatel on postiga tellitavate pakkide hulk kasvanud, mis on paradoksaalsel kombel kiirendanud pakkide tellijateni jõudmist, kuna suurema mahu pealt saavad postifirmad neid odavamalt transportida.

Tavapärased rahvusvahelised logistilised tarneahelad olid pikalt pandeemia tõttu häiritud. Omniva meediasuhete juhi Kristina Haavala sõnul on need nüüd taastumas, mis samuti lühendab tarneaegu.

"Covidi järgselt on saadetiste mahud kasvanud ja neile suurematele mahtudele saame väikestesse riikidesse, sealhulgas Eestisse, pakkuda tihedamalt optimaalse hinnaga transpordilahendusi," ütles Haavala. 

Samuti lihtsustas Eestisse alla 150-euroste pakkide saatmist 2021. aasta suvel jõustunud Euroopa Liidu maksumuudatus, mille raames saab kaupade käibemaksu tasuda suurtes veebikaubamajades kohe ostu sooritamisel. 

Omnivast jõudis mullu kiireim pakk Hiinast Tallinnasse vaid kuue päevaga ning USA-st nelja päevaga. Haavala märkis, et keskmiselt on mõlema teekonna aeg siiski ligikaudu 12 päeva pikem. 

Ooteaega lühendavad ka uued logistikakeskused

Itella Estonia transpordiüksuse direktori Rauno Parrase sõnul kasvas rahvusvaheliste e-kaupluste pakimaht mullu aastaga ligi kaks korda. "Üheks põhjuseks on kindlasti laiem kaubavalik ja kohati soodsamad hinnad, aga ka varasemast lühem tarneaeg," märkis ta. 

Pakimahtude kasv on sundinud ka suurettevõtteid rajama efektiivsemaid logistikakeskusi, mis kiriendab nii tarne- kui ka tagastusprotsessi. "Erinevate turgude kiiremaks ja efektiivsemaks teenindamiseks kolivad rahvusvahelised e-kauplused oma suured laod logistiliselt headesse asukohtadesse tarbijatele võimalikult lähedal ja see lühendab lõpptarbija jaoks ooteaega," rääkis Parras. 

Parrase sõnul mõjutab transpordiks kuluvat aega enim paki läbitav vahemaa ning Euroopast tulevate pakkide saabumisaeg on kindlasti lühenenud.

"Tarbija jaoks mõjutab ooteaega ka komplekteerimisele kuluv aeg. Kui kaup komplekteeritakse ühes, tarbija lähedal logistiliselt heas asukohas asuvas laos, jõuab tellimus tarbijani oluliselt kiiremini," sõnas Parras. 

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: