Valitsus seob riigikogus usaldusküsimusega kahe seaduseelnõu vastuvõtmise
Valitsus otsustas siduda usaldusküsimusega kaks parlamendis töös olevat seaduse eelnõu ja teeb riigikogu esimehele ettepaneku viia nende eelnõude teine lugemine ja vastuvõtmine läbi 13. veebruari täiskogu istungil.
Valitsus seob usaldusküsimusega riigisaladuse ja salastatud välisteabe seaduse ning avaliku teabe seaduse muutmise seaduse ning teiseks jäätmeseaduse, pakendiseaduse ja tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõu.
Usaldusküsimusega seotakse eelnõud seetõttu, et tagada nende õigeaegne vastuvõtmine, öeldi ERR-ile valitsuse kommunikatsioonibüroost.
Põhjused on siiski erinevad: riigisaladuse eelnõu puhul on EKRE esitanud üle saja muudatusettepaneku ning oodata on, et eelnõu vastuvõtmine jääb muidu venima.
Teine eelnõu, mille sisuks on Euroopa Liidu ühekordsete plasttoodete direktiivi ülevõtmine, on aga vaja võimalikult kiiresti seaduseks muuta, sest muidu jäädakse direktiivi Eestis seadusandlusse ülevõtmisega hiljaks.
Riigisaladuse eelnõu eesmärk on tagada riigi julgeolek ja välissuhtlemine, kaitstes salastatud teavet avalikuks tuleku ja juurdepääsuõiguseta isikule teatavaks saamise eest. Eelnõuga ajakohastatakse salastatud teabe töötlemise nõudeid, et luua regulatsioon, mis järgiks nüüdisaegse teabehalduse ja paberivaba asjaajamise põhimõtteid ning hõlmaks tänapäevaseid teabe töötlemise viise ja teabekandjaid.
Eelnõuga laiendatakse teabeloojate otsustuspädevust teabe salastatuse ennetähtaegsel kustutamisel ja salastamistähtaja pikendamisel. Teadmisvajaduse põhimõtet ja otsustusprotsessi tõhusust silmas pidades saavad eelnõu kohaselt julgeolekuasutuse ja Kaitseväe ning jälitusasutuse juht õiguse otsustada enda asutuse loodud riigisaladuse salastatuse ennetähtaegse kustutamise üle. Samadest eesmärkidest lähtuvalt antakse ministeeriumi valitsemisalas loodud teabe salastamistähtaja pikendamise vajaduse üle otsustamise õigus valdkonna eest vastutavale ministrile ning Riigikantselei loodud riigisaladuse puhul riigisekretärile. Julgeolekuasutuste loodud riigisaladuse salastamistähtaja pikendamise otsuse teeb eelnõu kohaselt julgeolekuasutuse juht.
Vabariigi Valitsus kollegiaalorganina otsustab jätkuvalt sellise riigisaladuse salastamistähtaja pikendamise üle, mis on kantud Vabariigi Valitsusele või valitsuskomisjonile otsustamiseks esitatud teabekandjale. Eelnõuga muudetakse paindlikumaks ministeeriumi valitsemisalas teenistusvälistele füüsilistele isikutele õiguse andmine juurdepääsuks piiratud taseme riigisaladusele.
Ühekordsete plasttoodete eelnõuga muudetakse jäätmeseadust, pakendiseadust ja tubakaseadust, et vältida ja vähendada ühekordsete plasttoodete mõju keskkonnale ja võtta üle vastav Euroopa Liidu vastav direktiiv. Direktiivist tulenevad muudatused puudutavad ühekordselt kasutatavate plasttoodete turule laskmise piiranguid, märgistamist, tarbimise vähendamist, laiendatud tootjavastutuse kohustusi, tarbija teadlikkuse suurendamist, toote disaininõudeid ja liigiti kogumist.
Eelnõuga nähakse ette, kuidas vähendada ühekordsete plastist toidupakendite ja joogitopside tarbimist 2026. aastaks. Näiteks on alates 1. jaanuarist 2024 avalikel üritustel lubatud kasutada toidu ja joogi serveerimiseks üksnes korduskasutatavaid anumaid ja söögiriistu. Eelnõuga täpsustatakse muu hulgas ühekordselt kasutatavate plastist joogipudelite liigiti kogumise nõudeid. 2029. aastaks tuleb saavutada kaalupõhiselt 90 protsendi ulatuses ühekordselt kasutatavate plastist joogipudelite liigiti kogumine.
Mõlemad seaduseelnõud on algatanud vabariigi valitsus.
Toimetaja: Marko Tooming