USA lükkas tagasi väited, et riik korraldas Nord Streami torude plahvatused

Valge Maja
Valge Maja Autor/allikas: SCANPIX/AFP/MANDEL NGAN

Valge Maja lükkas kolmapäeval tagasi väited, et USA korraldas sabotaaži Nord Streami torujuhtmete vastu. Tuntud USA ajakirjanik Seymour Hersh väitis hiljuti, et plahvatuste taga on USA. Samuti väidab Venemaa, et USA korraldas plahvatused.

USA uuriv ajakirjanik Seymour Hersh väidab, et rünnaku Nord Streami torude vastu korraldas USA ja selleks andis käsu president Joe Biden. Valge Maja lükkas Hershi väited tagasi, vahendas Reuters.  

"See on täiesti vale ja täielik väljamõeldis," ütles riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja Adrienne Watson. 

Rootsi kaitsepolitsei (Säkerhetspolisen) teatel toimusid sügisel Rootsi majandusvetes Nord Stream 1 ja 2 gaasitorude juures plahvatused, mis põhjustasid gaasitorudele ulatuslikke kahjustusi. Saksa valitsus nimetas lekkeid sihipäraselt korraldatud sabotaažiks. Venemaa eitab enda süüd Nord Streami torude gaasileketes ja süüdistab hoopis USA-d. 

Hersh kirjutas nüüd hiljuti, et torujuhtmete pommitamise tellis Valge Maja ja selle viis läbi USA Luure Keskagentuur (CIA), vahendas The Times

Hersh väidab, et USA tuukrid paigutasid torujuhtmete äärde lõhkekehi, mis hiljem kaugjuhtimise teel lõhati. Hersh on 85-aastane ja oli kunagi üks USA kuulsamaid uurivaid ajakirjanikke. Tema viimased artiklid on aga olnud vastuolulised, ta seadis ka kahtluse alla, et Süüria režiim kasutas tsiviilisikute vastu keemiarelva. 

Oma torujuhtme raportis tugineb Hersh ainult ühele anonüümsele allikale. Hershi väitel oli allikas plahvatuste korraldamise plaaniga otseselt seotud, vahendas The Times. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: