Asser kandideerib Tartu Ülikooli rektoriks

TÜ rektor Toomas Asser.
TÜ rektor Toomas Asser. Autor/allikas: Karli Saul

Tartu Ülikooli praeguse rektori Toomas Asseri esitas kandidaadiks meditsiiniteaduste valdkonna nõukogu oma kolmapäevase koosoleku otsusega. Rektorikandidaatide esitamise tähtaeg on 13. märts.

"Jah, kinnitan oma kandideerimist," ütles Asser ERR-ile.

Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkond on esitanud rektorikandidaadiks professor Raul Eametsa, enne teda oli loodus- ja täppisteaduste valdkonna poolt üles seatud professor Jaak Vilo kandidatuur.

Asser on lõpetanud Nõo Keskkooli ja Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonna aastal 1979. 1989. aastal sai Asser Moskva Burdenko nimelise Neurokirurgia Instituudi juures meditsiinikandidaadi kraadi väitekirjaga "Aju verevoolu regulatsiooni küsimused ja stereotaktilised operatsioonid originaalse termokauteri kasutamisega".

Aastatel 1979-1989 oli ta Tartu Ülikooli Närvikliiniku assistent, 1989-1995 samas dotsent. 1988-1989 stažeeris Tohoku Ülikooli Ajuhaiguste Instituudis Jaapanis. Alates 1995. aastast on Asser Tartu Ülikooli neurokirurgiaprofessor. 1996-2018 oli Asser Tartu Ülikooli Kliinikumi Närvikliiniku juhataja ning aastatel 2000-2009 samaaegselt ka Tartu Ülikooli arstiteaduskonna dekaan.

26. aprillil 2018 toimunud erakorralistel rektorivalimistel valiti Toomas Asser Tartu Ülikooli rektoriks.

Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks arstiteaduse alal valiti ta 2011. aastal. Ta kuulub akadeemias bioloogia, geoloogia ja keemia osakonda ning on alates 2014. aastast sama osakonna juhataja. Ta on Eesti Teaduste Akadeemia arstiteaduse ja tervishoiu alalise komisjoni (ATSAK) liige.

Rektorikandidaadid tuleb esitada hiljemalt 13. märtsil 2023 kella 16. Rektorikandidaatide väitluskoosolek toimub ülikooli aulas 4. aprillil kell 15. Valimiskoosolek toimub 20. aprillil kell 12.  

Rektori valib valimiskogu, kuhu kuuluvad ülikooli nõukogu, senati, valdkondade nõukogude ja üliõpilasesinduse liikmed ning professorid, kelle töökoormus ülikoolis on professorina vähemalt 20 tundi nädalas. 

Rektori ametiaeg algab 1. augustil 2023. Rektor valitakse viieks aastaks. 

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: