Kohus mõistis Briti saatkonna turvamehe Venemaa heaks luuramise eest vangi

David Smith
David Smith Autor/allikas: SCANPIX/AP/Metropolitan Police

Briti kohus mõistis reedel 13 aastaks vangi Suurbritannia Berliini saatkonna endise turvamehe David Smithi. Endine turvamees tunnistas üles, et töötas Venemaa luure heaks.

Smith on endine Suurbritannia sõjaväelane. Ta tunnistas end süüdi kaheksas süüdistuses. Ta töötas Briti saatkonnas viis aastat, vahendas The Times.

Kohtunik teatas, et Smith oli Briti-vastane turvamees, kes toetas Venemaa president Vladimir Putinit. "Venelased maksid teile reetmise eest," ütles kohtunik. 

Smith alustas 2016. aastal tööd Briti Berliini saatkonnas, kus ta oli turvamees. Ta väitis sotsiaalmeedias järjepidevalt, et ei usalda peavoolu ajakirjandust. Selle asemel jälgis ta internetis tegutsevaid vandenõuteoreetikuid, nagu Alex Jones.

Saksa politsei leidis 2020. aasta novembris Smithi kirja, mille ta saatis Vene saatkonna töötajale. Selle käigus alustasid Briti võimud vastuluure tegevust, mille raames Smith lõpuks vahistati. 

Smith väitis, et saatis venelastele ainult kaks kirja. Kohtu teatel suhtles turvatöötaja aga 2020. aastal regulaarselt Venemaa saatkonnaga. 

Smith elas koos oma ukrainlannast naise Svetlana Makogonovaga moekas Berliini eeslinnas. Tema elutoas oli Venemaa lipp ja nõukogudeaegne sõjaväemüts. 

Tema Ford Fiesta auto numbrimärk oli RU1801. Kaks esimest tähte viitasid Venemaale ja nendele järgnes Aleksander I tsaariks saamise aasta. 

Smithi advokaadid väitsid kohtus, et mees kannatas üksinduse all, kuna ta naine läks 2018. aastal tagasi Ukrainasse. Advokaatide sõnul kohtlesid diplomaadid Smithi halvasti ja ta jõi iga päev seitse pudelit õlut. 

Smithi sotsiaalmeediakontod näitavad, et juba 2014. aastal toetas ta Ida-Ukrainas tegutsevaid Kremli-meelseid separatiste. 

"David Smith on reetur. Ta reetis meid kõiki ning seadis ohtu meie saatkonna ja riigi. Olen tänulik MI5-le, politseile ja meie Saksa partneritele selle eest, et nad aitasid tuua ta kohtu alla," teatas Briti julgeolekuminister Tom Tugendhat.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: