Valgevene tahab moodustada kuni 150 000 võitlejaga territoriaalkaitse

Pilt Valgevene president Aljaksandr Lukašenkast militaarvormis 38. õhudessantvägede brigaadi sõjaväebaasis
Pilt Valgevene president Aljaksandr Lukašenkast militaarvormis 38. õhudessantvägede brigaadi sõjaväebaasis Autor/allikas: SCANPIX/Natalia KOLESNIKOVA / AFP

Valgevene tahab moodustada 100 000 kuni 150 000 võitlejaga paramilitaarse territoriaalkaitse organisatsiooni. Sellisest kavatsusest teatas esmaspäeval Valgevene president Aljaksandr Lukašenka.

Valgevene president Aljaksandr Lukašenka teatas esmaspäeval, et ta andis käsu moodustada uus riiklik territoriaalkaitsevägi, mille eesmärgiks on avaliku korra tagamine rahu ajal. Samuti peaks see Lukašenka sõnul tagama, et kõik oskavad relvi käsitseda, vahendas Reuters.

"Olukord ei ole kerge. Ma olen seda öelnud rohkem kui korra: iga mees ja mitte ainult mees peaks oskama relvi käsitseda," ütles Lukašenka Valgevene julgeolekunõukogu konverentsil.

Aljaksandr Lukašenka on varem kinnitanud, et Valgevene ei ühine Venemaa sõjaga Ukraina vastu, kuid teeks seda siis, kui Ukraina neid otse ründaks. Lukašenka sõnul on Ukrainas toimuva sõja kogemus näidanud, et Valgevene vajab lisakaitset.

Valgevene kaitseminister Viktor Hrenin teatas, et Valgevene territoriaalkaitses oleks 100 000 kuni 150 000 vabatahtlikku või vajadusel isegi rohkem. Ministri sõnul oleks ideaalselt selline paramilitaarne organisatsioon igas külas ja linnas.

Valgevene regulaarvägedes on ligikaudu 48 000 sõdurit ja ligikaudu 12 000 piirivalvurit rahvusvahelise strateegiauuringute instituudi (International Institute for Strategic Studies) hinnangul.

Aljaksandr Lukašenka on olnud Valgevene autoritaarne riigipea viimased 28 aastat. Valgevene sõltub tugevalt Venemaast poliitiliselt ja majanduslikult ning Venemaa aitas Valgevene julgeolekujõududel 2020. aasta valitsusvastased protestid maha suruda.

Võrdluseks kuulub Eesti Kaitseliitu üle 16 000 liikme ning koos Naiskodukaitse, Noorte Kotkaste ja Kodutütardega on kokku organisatsioonis üle 28 000 vabatahtliku. Kaitseliidu maakaitse komponent kahekordistatakse 9500 võitlejalt 20 000 võitlejani tuleva aasta alguseks, mille tingisid Ukrainas toimuva sõja õppetunnid.

Ukraina moodustas ametlikult enda territoriaalkaitse üksused 2022. aasta 1. jaanuaril ning sellesse kuulub 31 brigaadi iga okupeerimata Ukraina oblasti ja suuremate linnade tarbeks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: