Sõja 368. päev. Vene vägede pidevad rünnakud Bahmutile jätkuvad

{{1677387660000 | amCalendar}}
Ukraina sõdur Bahmuti rindejoonel laupäeval
Ukraina sõdur Bahmuti rindejoonel laupäeval Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/MARKO DJURICA

Ukraina armee teatel hoiavad Ukraina sõjaväelased oma positsioone riigi idaosas asuvas Bahmuti linnas. Samas asub linn jätkuvalt Vene vägede tihedas piiramisrõngas, mis lubab vaenlasel linna pidevalt mürsutulega rünnata.

Oluline 26. veebruaril kell 23.05:

- Saudi Araabia välisminister tegi visiidi Kiievisse ning selle käigus vormistati ka 400 miljoni dollari suurune abipakett Ukrainale;

- USA luure hinnangul on Venemaa vastutasuks sõjalise abi eest pakkunud Iraanile abi nende raketiprogrammi jaoks;

- Ukraina presidendi sõnul saabub Krimmi vabastamisega riigis ka rahu;

- Saksamaa kaitseministri sõnul on vaid Ukraina otsustada, millal ja millistel tingimustel Venemaaga läbirääkimisi pidada;

- NATO julgeolekugarantiide andmise arutelud Ukrainale on takerdunud;

- Ukraina sõnul on neil Bahmutis õnnestunud vaenlase rünnakuid jätkuvalt tõrjuda, Venemaa väidab vastupidist.

- BelTA: Valgevene saaks mobiliseerida 1,5 miljonit meest.

Saudi Araabia välisminister külastas aastakümnete järel Kiievit ja kinnitas abipaketi

Saudi Araabia välisminister tegi esimese visiidi pärast 30 aastat, mil riigid diplomaatilised suhted lõid. Visiidi käigus vormistati ka Saudi Araabia 400 miljoni dollari suurune abipakett Ukrainale.

Ukraina presidendi kantselei juhy Andri Jermak ütles, et Ukraina saab Saudi Araabialt tõelist abi.

"Presidendi kantselei allkirjastas kaks dokumenti, mis muutis ametlikuks 400 miljoni dollari suuruse abipaketi Ukrainale: 100 miljonit dollarit humanitaarabis ja 300 miljonit dollarit naftatoodetes," teatas Jermak.

"Ukrainal ja Saudi Araabial on ühesugused väljakutsed ja kogemused nendega. Me räägime Iraani UAV-dest (mehitamata õhusõidukid või droonid), mis tarniti teatud mässulistele ja ründasid Saudi Araabia naftarajatisi. Eelmisest aastast alates on samad Iraani UAV-d olnud Vene terroristide kasutuses ja nad on rünnanud Ukraina energiataristut," lisas Jermak.

Saudi Araabia on valinud sõjas siiani neutraalse kursi. Eelmisel aastal vahendas riik vangide vahetust, mille käigus vabastati Venemaa kinnipidamisasutusest kaks USA ja viis Briti kodanikku.

CIA: Venemaa pakkus vastutasuks sõjalise toetuse eest Iraanile abi raketiprogrammi jaoks

USA Luure Keskagentuuri (CIA) direktor William Burns ütles pühapäeval CBS-ile antud intervjuus, et Venemaa ja Iraani liit on kiiresti arenemas.

"See liigub praegu üsna kiiresti väga ohtlikus suunas selles mõttes, et me teame, et iraanlased on juba andnud venelastele sadu relvastatud droone, mida nad kasutavad Ukraina tsiviilelanike ja -taristu vastu. Me teame, et nad andnud laskemoona suurtükkidele ja ka tankidele," ütles Burns.

Burns ütles, et CIA näeb ka märke, et Venemaa on tegemas Iraanile ettepanekut oma abi andmiseks nende raketiprogrammile ning vähemalt kaaluvad hävituslennukite pakkumist Iraanile vastutasuks sõjalise abi eest nende jätkuvas invasioonis.

Zelenski: Krimmi vabastamisega saabub rahu

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tegi avalduse Krimmi okupeerimise aastapäeva puhul, öeldes, et Krimmi vabastamisega saabub ka rahu.

Sotsiaalmeediasse saadetud pöördumises nentis Ukraina riigipea, et Venemaa agressioon algas Krimmist üheksa aastat tagasi. Krimmi tagasisaamisega taastame ka rahu, ütles Zelenski.

Vene väed on asunud oma positsioone Krimmis tugevdama, ehitades uusi kindlustusrajatisi.

Pistorius: läbirääkimiste pidamine Moskvaga on Kiievi otsustada

Saksamaa kaitseministri Boris Pistoriuse sõnul on Ukraina otsustada, millal ja millistel tingimustel alustada Venemaaga läbirääkimisi.

Tema sõnul kehtib sama kõigi Krimmi poolsaare tagasivallutamise otsuste kohta, mille Venemaa 2014. aastal Ukrainalt annekteeris.

"Ma kaldun ütlema, et jah, Krimm on Ukraina territoorium ja seepärast tuleb see tagasi anda. Aga jällegi, see ei ole meie otsustada," ütles Pistorius.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski on öelnud, et Ukraina väed ajavad Venemaa lõpuks välja kogu oma territooriumilt, sealhulgas Krimmi poolsaarelt.

Pistorius oli skeptiline Hiina relvarahu ettepaneku üle. "Kui ma kuulen väiteid – ja ma ei tea, kas need vastavad tõele –, et Hiina võib plaanida Venemaale rünnakudroonide andmist, esitades samal ajal relvarahu kava, siis ma teen ettepaneku anda Hiinale hinnanguid tema tegude, mitte sõnade järgi," ütles Pistorius Saksa kanalile Deutschlandfunk.

NATO ja Ukraina arutelud takerdunud

Arutelus NATO võimalike julgeolekugarantiide üle Ukrainale pole kuude kaupa arengut toimunud, ütles Ukraina valitsuse pressiesindaja.

"Saksamaa kantsleri Olaf Scholzi ja Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni hiljutisel kohtumisel Ukraina presidendi Zelenskiga ei mänginud see küsimus mingit rolli," ütles pressiesindaja avalduses.

Avaldus järgneb The Wall Street Journali hiljutisele artiklile, mille kohaselt mõned NATO suurimad Euroopa riikidest liikmed sõlmivad Ukrainaga kaitsepakti.

Ukraina ametnik: Vastupealetung algab kevadel

Ukraina sõjaväeametnik ütles pühapäeval, et kevadel on kavas uus rünnak vallutatud territooriumi tagasivõtmiseks. "Kiievi väed ei peatu enne, kui saame oma riigi tagasi 1991. aasta piiride juurde," ütles Ukraina sõjaväeluure ülema asetäitja Vadõm Skibitski pühapäeval Saksa meediale.

"Üks meie strateegilisi sõjalisi eesmärke on püüda lüüa kiil Venemaa rindele lõunas, Krimmi ja Venemaa territooriumi vahele," sõnas Skribitski. Lisaks ütles ta, et "meie vastupealetungi eesmärk on vabastada kõik Ukraina okupeeritud alad, sealhulgas Krimm".

Reuters teatas ka, et Skibitski tõstatas Ukraina tulevaste rünnakute võimaluse relvaladudele või sõjatehnikale Venemaa territooriumil, näiteks Belgorodi linna ümbruses, kust alustatakse rünnakuid Ukraina vastu.

UK: Venemaa ei hooli Bahmutis ohvrite arvust

Kommenteerides Venemaa taktikat, ütles Suurbritannia kaitseministeerium, et venelaste eesmärk on hävitada Ukraina kaitsevõime ainuüksi arvulise ülekaaluga, isegi kui see tähendaks tohutuid inimohvreid, vahendas The Guardian.

Hiljutised kaadrid Bahmutist näitasid, kuidas Ukraina armee tulistas Vene positsioone autokahuritest ja kuulipildujatest.

Kuna olukord Bahmutis on keeruline, käis laupäeval komandöridega nõu pidamas Ukraina maavägede juht Oleksandr Sõrskõi.

Bakhmut on üks kuuest piirkonnast, kus Vene väed on viimase kolme nädala jooksul tehtud suuremaid jõupingutusi. See on osa idarindel hoogustatud pealetungist, mis pole seni veel märkimisväärset edu toonud.

Kuigi lääne analüütikud väidavad, et Kreml kasutaks Bahmuti hõivamist propagandavõiduna, on paljud skeptilised, et linna võitmine – pärast nii raskeid kaotusi – pakuks märkimisväärset eelist.

Elanik rindelinnas Bahmutis reedel, 24. veebruaril Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Alex Babenko

Ukraina: Bahmut trotsib vaenlase rünnakuid

Ukraina väed püsivad Bahmuti ümbruses, hoolimata Vene vägede märkimisväärsest koondumisest linna lähedal, ütles Ukraina komandör laupäeval.

Ukraina sõjaväe kolonel Juri Fedorovitš Madjar avaldas oma Telegrami kanalis videosõnumi lahingute olukorrast Bahmuti ümber, mis on endiselt üks sõja kõige ägedamaid võitlustandreid.

"Ukraina väed on säilitanud oma positsioonid kõigis kolmes Bahmuti eeslinnas – põhja-, ida- ja lõuna-edelaosas. Vaenlasel polnud territoriaalseid edusamme," ütles Madjar. "Vaenlase rünnakuoperatsioonid ebaõnnestusid."
Kolonel ütles, et Ukraina väed "ei näe nendes piirkondades täiendavat Vene vägede koondumist". Siiski on Vene vägede koondumine Bahmuti "juba märkimisväärne", võimaldades venelastel "mitu korda päevas rünnakuoperatsioone alustada".

Laupäeval teatas Wagneri militaarse grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin, et tema võitlejad on võtnud Jahidne küla Bahmuti lähedal.

Valgevene hindab oma võimekuseks 1,5 miljonit sõjaväelast

Valgevenes on väljaspool oma relvajõude koguni 1,5 miljonit potentsiaalset sõjaväelast, ütles laupäeval Valgevene kõrge ametnik.

President Aleksandr Lukašenka on toetanud oma Venemaa kolleegi Vladimir Putinit aasta kestnud sõjas Ukrainaga, sealhulgas lubades tal rünnata Valgevene territooriumilt ja lubades Venemaal välja õpetada äsja mobiliseeritud vägesid Valgevenes.

Lukašenka andis sel kuul korralduse moodustada uus kuni 150 000 inimesest koosnev vabatahtlik territoriaalkaitsevägi. Ta on öelnud, et tema armee võitleks ainult siis, kui Valgevenet rünnataks.

"Organisatsioonide, mitte relvajõudude struktuurid ulatuvad sõjaseisukorra väljakuulutamise ja majanduse sõjarežiimile ülemineku korral kuskil 1,5 miljonini," ütles julgeolekunõukogu riigisekretär Aleksander. Volfovitš, vahendas uudisteagentuur BelTA.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: CNN, The Guardian, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: