Jaanuaris langes eluasemelaenude maht viimaste aastate madalaimale tasemele

Kortermajad
Kortermajad Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tänavu jaanuaris väljastati eluasemelaene viimaste aastate väikseimas mahus, selgub Eesti Panga esmaspäeval avaldatud andmetest.

Kuu jooksul andsid pangad residentidest kodumajapidamistele 106,5 miljoni euro mahus eluasemelaene, eelmise aasta jaanuaris väljastati eluasemelaene 139,4 miljoni euro ulatuses. Detsembriga võrreldes vähenes eluasemelaenude maht isegi 63,7 miljonit euro võrra.

Viimati oli väljastatud eluasemelaenude maht väiksem 2021. aasta jaanuaris, kui laene väljastati 105,9 miljoni euro mahus, selgus keskpanga statistikast.

Kodumajapidamistele antud laenude ja liisingute jääk kasvas aastaga 9,8 protsenti ja ulatus jaanuaris 12,5 miljardi euroni. Kodumajapidamiste laenudest moodustavad suurima osa eluasemelaenud, mida on võetud 10,5 miljardi euro väärtuses. Aastaga on eluasemelaenude jääk suurenenud 10,6 protsenti ehk ühe miljardi euro võrra.

Tagatisega eluasemelaenu keskmine intressimäär oli 2023. aasta jaanuaris 4,71 protsenti. See on 0,29 protsendipunkti kõrgem kui detsembris ja 2,76 protsendipunkti kõrgem kui aasta tagasi samal ajal.

Krediitkaardilaene anti tänavu jaanuaris 53,1 miljoni euro väärtuses. Võrreldes eelmise kuuga vähenes näitaja 3,4 miljoni euro võrra, kuid aastases võrdluses suurenes 1,2 miljoni euro võrra.

Kodumajapidamised liisisid jaanuaris autosid 23,1 miljoni euro eest, mida on 3,9 miljonit eurot rohkem kui eelneval kuul, kuid 2,6 miljonit eurot vähem kui aasta tagasi samal ajal.

Kodumajapidamiste hoiuste maht kasvas aastaga 7 protsenti ja jõudis 13,5 miljardi euroni.

Residentidest kodumajapidamiste hoiuste maht oli jaanuaris 11,2 miljardit eurot, mida on 75,9 miljonit eurot rohkem kui eelneval kuul ja 165,7 miljonit eurot rohkem kui aasta tagasi samal ajal.

Tähtajaliste hoiuste intressimäär oli jaanuaris 2,02 protsenti. Kuu varem oli intressimäär 2 protsenti ja 2022. aasta jaanuaris 0,75 protsenti.

Jätkus ka väljastatud autoliisingute intressimäära tõus: kodumajapidamistele väljastatud autoliisingute keskmine intressimäär oli 5,01 protsenti. See on 0,22 protsendipunkti kõrgem kui detsembris ja 2,59 protsendipunkti kõrgem kui aasta tagasi samal ajal.

Mitteresidentidest kodumajapidamiste hoiuste maht oli 2,3 miljardit eurot ja moodustas kodumajapidamiste hoiusejäägist 16,8 protsenti.

Võrreldes 2022. aasta jaanuariga suurenes tänavu jaanuaris pisut viivises olevate eluasemelaenude maht. Mullu jaanuaris oli üle 60 päeva viivises 11,1 miljoni euro ulatuses eluasemelaene, tänavu oli selliste laenude maht 12,16 miljonit eurot. Selliste laenude osakaal oli mõlema aasta jaanuaris 0,12 protsenti.

Muude kodumajapidamistele antud laenude hulgas on üle 60 päeva viivises olevate laenude osakaal vähenenud. Aasta tagasi jaanuaris oli selliseid 1,34 protsenti kõigist väljastatud laenudest, tänavu jaanuaris oli selliseid 1,29 protsenti. Nii pikalt viivises olevate laenude kogumaht oli vastavalt 12,77 mullu ja 13,59 miljonit eurot tänavu jaanuaris.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: