London ja Brüssel jõudsid Põhja-Iiri kaubanduse osas kokkuleppele

{{1677510000000 | amCalendar}}
Ursula von der Leyen ja Rishi Sunak
Ursula von der Leyen ja Rishi Sunak Autor/allikas: SCANPIX/PA/Aaron Chown

Uudisteagentuuri Bloomberg teatel jõudsid Suurbritannia ja Euroopa Liit (EL) kokkuleppele Brexiti-järgse Põhja-Iiri kaubanduse korralduse üle.

Esmaspäeval kohtusid Suurbritannia peaminister Rishi Sunak ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. Kokkuleppe eesmärk on lihtsustada Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa vahelist kaubavahetust, vahendas Bloomberg.

EL ja Suurbritannia pidasid läbirääkimisi Põhja-Iiri protokolli üle. Põhja-Iiri protokoll näeb ette tollikontrolli provintsi ja ülejäänud Suurbritannia vahel, mis tähendab, et Põhja-Iirimaa on sisuliselt EL-i ühisturul. Protokoll hoidis ära ka niinimetatud kõva piiri tekkimise Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahele, mis oli 1998. aasta rahuleppe tingimus.

Sunak sai võimule oktoobris ja ta tahab EL-iga suhteid parandada. Sunak ja von der Leyen andsid ka esmaspäeva õhtul pressikonverentsi. 

"Oleme nüüd saavutanud otsustava läbimurde. See on uue peatüki algus meie suhetes," ütles esmaspäeval Sunak. 

Sunaki sõnul tehakse Põhja-Iiri protokollis põhjalikud reformid. Tema sõnul vähendab leping bürokraatiat ja EL-i õiguse rolli Põhja-Iirimaal, vahendas Financial Times. 

"Tänane leping tagab Ühendkuningriigis toimiva kaubavahetuse. Põhja-Iirimaale suunatud kaubad liiguvad läbi uue rohelise raja kaudu. Punane rada on olemas kaupade jaoks, mis võivad liikuda EL-i. Me lõpetame olukorra, kus Suurbritannia reeglite järgi valmistatud toitu ei saanud saata Põhja-Iirimaale ning siis seda seal müüa," ütles Sunak. 

Von der Leyen tervitas esmaspäeval samuti "uut peatükki" Suurbritannia ja EL-i suhetes. Tema sõnul kaitseb uus Windsori raamistik erinevaid turge ja huve, vahendas Financial Times. 

London ja Brüssel alustavad nüüd kõnelusi, et Suurbritannia saaks naasta teaduskoostöö programmi Horizon. EL keelas varem Põhja-Iirimaa protokolli tõttu Suurbritannial programmis osalemise.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: