Tööstuse tootjahinnaindeks tõusis aastaga ligi 13 protsenti

VKG põlevkiviõli tööstus.
VKG põlevkiviõli tööstus. Autor/allikas: Rene Kundla/ERR

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust tõusis võrreldes eelmise aasta jaanuariga 12,7 protsenti.

Indeks langes jaanuaris võrreldes eelmise kuuga 1,0 protsenti, teatas statistikaamet.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit 2022. aasta jaanuariga võrreldes eelkõige hinnatõus toiduainete, puittoodete ja ehitusmaterjalide tootmises. Vastupidist mõju avaldas elektrienergia ja kütteõlide tootmise hinnalangus.

"Töötlevas tööstuses kokku oli hinnatõus 13,5 protsenti, sealhulgas toiduainete tootmises 22,2 protsenti," lisas Šokman.

Detsembriga võrreldes mõjutas indeksit enim hinnalangus elektrienergiaga varustamises, samuti mõjutas indeksit hinnatõus elektriseadmete ja toiduainete tootmises.

Ekspordihinnaindeks langes jaanuaris võrreldes detsembriga 1,1 protsenti. Kõige rohkem langesid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ja pabertoodetel. Kõige rohkem tõusid hinnad tekstiilil, rõivastel ning nahktoodetel ja jalanõudel. Võrreldes 2022. aasta jaanuariga suurenes ekspordihinnaindeks 14,9 protsenti.

Impordihinnaindeks langes jaanuaris võrreldes detsembriga 1,9 protsenti. Hinnad langesid enim elektrienergial, mäetööstuses ja puittoodetel. Enim tõusid hinnad põllumajandussaadustel, jookidel ja tubakatoodetel. Võrreldes 2022. aasta sama kuuga suurenes impordihinnaindeks 11,2 protsenti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: