X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Zelenski: Bahmutis lähevad lahingud üha ägedamaks

{{1677642420000 | amCalendar}}
Ukraina sõdurid Donetski oblastis
Ukraina sõdurid Donetski oblastis Autor/allikas: SCANPIX/Anatolii Stepanov/AFP

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles teisipäeval oma igaõhtuses pöördumises, et kõige ägedamad lahingud käivad Bahmutis. Zelenski sõnul on olukord linna ümbruses väga keeruline ja Vene väed kannavad seal suuri kaotusi.

Oluline 1. märtsil kell 20.51:

- Okupeeritud Kadijivkas, Melitopolis ja Polohõs toimusid plahvatused;

- Ukrainas pole 18 päeva olnud ulatuslikku elektrikatkestust;

- Ukraina relvajõud: veel pole tulnud käsku Bahmutist taandumiseks;

- Zelenski: Bahmutis lähevad lahingud üha ägedamaks;

- Vene väed pommitasid Sumõ oblastit;

- Ukraina väed tõrjusid tagasi Venemaa rünnakud Donbassis;

- Kiievis oli kolmapäeval kuulda õhuhäiresireene;

- Ukraina väed tulistasid Poltava oblastis alla viis drooni;

Vene väed pommitasid Poltava oblasti kriitilist talistut

Venemaa pommitas kolmapäeva õhtul Poltava oblasti kriitilist tsiviiltaristut, vahendas Ukrainska Pravda. Eelmisel õhtul hävitas Ukraina õhutõrje Poltava oblastis neli Shahedi ründedrooni.

Hispaania seab 4,1 miljoni euro eest Ukrainale kuus Leopardi töökorda

Hispaania kaitseministeerium valmistub saatma Ukrainale kuus Leopard 2A4 tanki, teatas El Mundo. Pikaajalises hoiustuses olnud tankide töökorda seadmisele kulutab Hispaania ligikaudu 4,1 miljonit eurot.

Hispaania peaminister Pedro Sánchez teatas hiljuti Kiievit külastades, et Hispaania uurib, kas on võimalik saata Ukrainale kokku kümme Leopardi, kuid arutab seda küsimust veel oma liitlastega. Kuniks Leopardid töökorda seatakse, siis õpetavad Hispaania sõjaväelased ukrainlastele Leopardide hooldusvõtteid.

Okupeeritud Kadijivkas, Melitopolis ja Polohõs toimusid plahvatused

Luhanski oblasti kuberneri Serhi Haidai väitel oli okupeeritud Kadijivkas kuulda plahvatust ühe tehase territooriumil, kus varjati laskemoonaautosid.

Melitopoli linnapea Ivan Fedorov teatas eraldiseisvalt, et päeval kella ühe paiku okupeeritud Melitopoli lennuväljal plahvatus. Samuti olevat toimunud üks plahvatus Polohõs. Mõlemad asulad paiknevad Zaporižžja oblastis.

Ukrainas pole 18 päeva olnud ulatuslikku elektrikatkestust

Ukraina riikliku elektrivõrgu operaatori Ukrenergo teatel pole Ukrainas 18 päeva olnud ulatuslikku elektridefitsiiti ega elektrikatkestusi, vahendas CNN. Suuremat elektridefitsiiti ei ole lähiajaks ka prognoositud.

Ukraina prokuratuuri andmetel on Vene väed nelja ja poole kuu jooksul rünnanud Ukraina elektritaristut 255 raketi ja drooniga, millest 214 tabas Ukrenergo võrgurajatisi. Elektriühenduse tagamine rindepiirkondades on jätkuvalt väljakutse pideva pommitamise tõttu. See puudutab eelkõige Dnipropetrovski, Donetski ja Hersoni oblastit.

Samuti kinnitas eraldiseisvalt üks Ukraina 93. brigaadi sõdur CNN-le, et keegi ei tagane veel Bahmutist. Sõduri sõnul olevat olukord Bahmutis praegu rahulikum kui eelmistel päevadel.

Ukraina relvajõud: veel pole tulnud käsku Bahmutist taandumiseks

Ukraina relvajõudude idaringkonna esindaja Serhi Šerevatõ kinnitas kolmapäeval CNN-le, et pole veel tulnud käsku Bahmutist taandumiseks. Vene väed on Šerevatõ sõnul rünnakutele saatnud kogenud Wagneri võitlejad, kes on varem sõdinud Süürias, Liibüas ja mujal.

Idaringkonna esindaja sõnul ründavad Vene väed Bahmuti kogu rindejoone ulatuses ning kannavad suuri kaotusi. Seetõttu ei suuda Vene väed Serhi Šerevatõ hinnangul peale Bahmuti enam pealetungioperatsioone teha.

Serhi Šerevatõ sõnul kurnavad Ukraina väed praegu ründavaid Vene vägesid.

Samuti kinnitas eraldiseisvalt üks Ukraina 93. brigaadi sõdur CNN-le, et keegi ei tagane veel Bahmutist. Sõduri sõnul olevat olukord Bahmutis praegu rahulikum kui eelmistel päevadel.

Ukraina õhutõrje tulistas Kiievi oblastis alla Vene drooni

Ukraina õhutõrje tulistas Kiievi oblastis alla ühe Vene drooni, vahendas Ukrainska Pravda Ukraina õhutõrje esindaja Juri Ignati sõnu. Drooni tüüp pole veel tuvastatud.

Venemaa teatas Ukraina droonirünnaku tõrjumisest Krimmis

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium teatas Ukraina droonirünnaku tõrjumisest Krimmi poolsaarel, vahendas Interfax. Väidetavalt tulistati kuus Ukraina drooni õhutõrje poolt alla ning veel neli toodi alla elektroonilise sõjapidamise vahenditega.

Venemaa väiteid pole võimalik sõltumatult kontrollida. Krimm on rahvusvaheliselt tunnustatud Ukraina osa, mille Venemaa 2014. aasta ebaseaduslikult okupeeris ja annekteeris.

Zelenski: Bahmutis lähevad lahingud üha ägedamaks

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles teisipäeval oma igaõhtuses pöördumises, et kõige ägedamad lahingud käivad Bahmutis. Zelenski sõnul on olukord linna ümbruses väga keeruline ja Vene väed kannavad seal suuri kaotusi. 

"Venemaa ei loe inimesi üldse ja saadab neid pidevalt ründama meie positsioone. Lahingud lähevad ägedamaks," ütles Zelenski.

Ukraina teatel jätkavad Vene väed Bahmuti ründamist, kuid pole veel linna ümber piiranud, vahendas CNN. 

"Viimase 24 tunni jooksul on vaenlane jätkanud linna pommitamist. Nad lihtsalt pommitavad selle linna molekulideks," ütles 28. brigaadi komandör kolonel Juri Madjar. 

"Vaenlane pole teinud üheski suunas märkimisväärseid edusamme, kuid nad üritavad pidevalt. Põhjas on keeruline. Bahmut pole ümber piiratud," lisas Madjar.

Ukraina peastaap teatas teisipäeval samuti , et riigi väed tõrjusid Bahmuti põhjaosas tagasi mitu Venemaa rünnakut. Peastaabi teatel tahavad Vene väed Bahmuti ründamise käigus luua vajalikke tingimusi, et alustada pealetungi Ukraina lõunaosas, vahendas The Kyiv Independent. 

Ukraina väed tõrjusid tagasi Venemaa rünnakud Donbassis

Ukraina peastaap teatas, et riigi sõjavägi tõrjus tagasi Venemaa rünnakud riigi idaosas. Peastaabi teatel tõrjusid Ukraina väed tagasi Venemaa rünnakud Bahmuti ja Avdijivka suunal. Samuti ei suutnud Venemaa parandada oma positsioone Lõmani suunal.

Peastaabi teatel korraldasid Ukraina õhujõud Vene baaside vastu 11 rünnakut, vahendas The Kyiv Independent.

Kiievis oli kolmapäeval kuulda õhuhäiresireene

Ukraina riiklik ringhääling Suspilne teatas, et Kiievis oli kolmapäeval kuulda õhuhäiresireene. Linna kohal avastati tundmatu objekt. Suspilne teatas hiljem, et õhuhäire on Kiievis lõppenud, vahendas The Guardian.

Ukraina ametnik eitas droonirünnakute korraldamist Venemaa territooriumil

"Ukraina ei korralda rünnakuid Venemaa Föderatsiooni territooriumil. Ukraina peab kaitsesõda, et vabastada kõik oma alad. Venemaa Föderatsioonis kuhjub paanika ja käivad lagunemise protsessid, mida peegeldab sisemiste rünnakute sagenemine," ütles Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak. 

Kreml teatas kolmapäeval, et ei usu Podoljaki väiteid, vahendas Reuters. 

Vene väed pommitasid Sumõ oblastit

Venemaa pommitas teisipäeval seitset Sumõ oblasti piiriasulat. Keegi viga ei saanud, kuid mitmed elamud ja muud hooned said viga. Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid, vahendas The Kyiv Independent. 

Bahmutis käivad ägedad lahingud Autor/allikas: SCANPIX/AP/Yevhen Titov

Ukraina väed tulistasid Poltava oblastis alla viis drooni

Ukraina õhutõrje tulistas kolmapäeva hommikul Poltava oblasti kohal alla viis Venemaa drooni, teatas Poltava oblasti kuberner. 

Teisipäeval tulistas Ukraina õhutõrje Dnipropetrovski oblastis alla kaks Vene drooni, vahendas The Kyiv Independent. 

ISW: Lukašenka ja Hiina võimud otsivad võimalusi, kuidas Venemaa saaks sanktsioonidest mööda hiilida

Valgevene diktaator Aljaksandr Lukašenka sõitis Hiinasse. CIA juht William Burns hoiatas hiljuti, et Hiina kompartei kaalub Venemaa varustamist relvadega. Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul võib see toimuda Valgevene kaudu. Lukašenka Hiina visiit kestab kolm päeva.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 650 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 149890 (võrdlus eelmise päevaga + 650);

- tankid 3395 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 6638 (+8);

- lennukid 300 (+0);

- kopterid 288 (+0);

- suurtükisüsteemid 2393 (+10);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 479 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 247 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 2055 (+4)

- tiibraketid 873 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5257 (+5);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 230 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: CNN/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: