Venemaa proovib jätkuvalt Bahmutit sisse piirata

{{1677906480000 | amCalendar}}
Ukraina sõdurid Bahmutis.
Ukraina sõdurid Bahmutis. Autor/allikas: SCANPIX/Anatolii Stepanov/AFP

Venemaa proovib endiselt sisse piirata Bahmuti linna, mille varustamine on Ukraina jaoks aina keerulisem. Valges Majas kohtunud Biden ja Scholz lubasid koos Ukraina toetamist jätkata.

Oluline 4. märtsil kell 22.10:

- Saksamaa tahab Šveitsilt tagasi osta nii Leopard 1 kui ka Leopard 2 tanke, et need Ukrainale anda, teatas Šveitsi ajaleht;

-NATO Euroopa vägede endise asejuhi Richard Shirreffi hinnangul oleks Bahmuti langemine Vene vägede jaoks Pyrrose võit;

- Ukraina relvajõud eitavad vägede massilist väljaviimist Bahmutist;

- Ukraina teatel hakkab riik tootma ülitäpseid Vilha-M rakette;

- Vene kaitseminister kohtus haruldase visiidi käigus Ukrainas sõdivate Vene sõjaväelastega;

- Bahmuti aselinnapea: ükski hoone pole sõjast puutumata;

- Briti luure: Bahmuti varustamine on aina keerulisem;

- Vene väed proovivad Bahmuti sisse piirata;

- USA-s kohtunud Biden ja Scholz lubasid Ukraina toetamist jätkata;

- USA annab Ukrainale 400 miljoni dollari ulatuses sõjalist abi;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 820 sõdurit.

Leht: Saksamaa tahab Šveitsilt ka Leopard 1 tanke Ukrainale andmiseks

Lisaks Leopard 2 tankidele tahab Saksa relvatootja Rheinmetall osta Šveitsi kaitsetööstusfirmalt Ruag tagasi 96 Leopard 1 tanki, et need Ukrainale saata, teatas Šveitsi ajaleht Tages-Anzeiger laupäeval.

Lepe sisaldab kasutatud ja töös mitteolevaid Leopard 1 tanke, mille Ruag 2016. aastal Itaalialt ostis ning mis endiselt seal on.

"Rheinmetall tahtis osta sõidukid ja tegi selgeks, et need saadetakse pärast korda tegemist Ukrainasse," ütles Ruagi esindaja Tages-Anzeigerile.

Ei Ruag ega Rheinmetall pole esialgu ajalehes väidetut kommenteerinud.

Leopard 1 tankid on kergemad, väiksema mootori ja lühema laskeulatusega kui kaasaegsemad Leopard 2 tankid. Kuid teadaolevalt suudavad Leopard 1 tankid Vene T-72 tankidele vastu saada.

Šveitsi ja Saksa valitsus teatasid reedel, et Saksamaa palus Šveitsil tagasi müüa mõned Leopard 2 tankid, et lääs saaks suurendada oma sõjalist abi Ukrainale.

Zaporižžja rünnaku ohvrite arv tõusis 11-ni

Vene vägede neljapäeva hommikul Zaporižžja linnale korraldatud raketirünnaku ohvrite arv tõusis 11-ni.

Ukriana päästeteenistuse teatel leiti laupäeval rusudest ühe naise surnukeha.

Ukraina võimude teatel tabas neljapäeva varahommikul Zaporižžja linnas viiekorruselist elumaja Vene vägede S-300 rakett.

Briti kindral: Venemaa edu Bahmutis oleks Pyrrose võit

NATO Euroopa vägede endine asejuht kindral Richard Shirreff ütles BBC-le, et Bahmutit kaitsvad Ukraina jõud on saavutanud seal strateegilist edu, kuna on sundinud Vene vägesid seal suurt hulka sõjaväelasi ja varustust ära kasutama.

"Kui venelased linna võtavad, siis see oleks kõige tõenäolisemalt nende jaoks Pyrrose võit," sõnas Shirreff.

Briti kindrali sõnul on lääne- ja NATO riigid siiani teinud Ukrainale relvatarneid samm haaval, kuid seda oleks vaja kiirendada. "Tarned pigem tilguvad kui on kontsentreeritud. Kui kõik, mida küsiti mitu kuud tagasi, oleks Ukrainale saadetud, ei oleks me ilmselt praeguses olukorras," ütles Shirreff.

Ukraina relvajõud eitavad suurt väljatõmbumist Bahmutist

Ukraina relvajõudude pressiesindaja Serhi Tšerevatõi eitas väiteid, et Ukraina väed on massiliselt Bahmutist välja viidud.

"Lahingud Bahmutis on rohkem äärelinnas ning linna kontrollivad Ukraina kaitsejõud – Ukraina relvajõud, piirivalve ja rahvuskaart," sõnas Tšerevatõi.

"Ukraina vägede massilist väljaviimist ei toimu," lisas ta, vastates väidetele vägede Bahmutist väljatõmbumise kohta.

Tšerevatõi kirjeldas ka laupäeval lahingutes toimunut: "Ainuüksi Bahmuti lähistel tegi vaenlane 21 rünnakut, kasutades erinevaid suurtükisüsteeme ja MLRS-e (mitmikraketiheitesüsteemid), oli ka üheksa lahingutegevust. Kokku toimus sellel rindel 131 rünnakut ja 38 lahingutegevust."

Tema väitel sai üle 150 Vene sõjaväelase seal surma ja 239 haavata ning kolm võeti vangi. Ta aga ei öelnud midagi Ukraina võimalike kaotuste kohta.

Ukraina hakkab tootma ülitäpseid rakette

Ukraina kaitsetööstuskompleksi riikliku assotsiatsiooni asejuht Ivan Vinnõk teatas, et riik hakkab tootma ülitäpseid Vilha-M rakette.

Vinnõk ütles, et praegu plaanivad tootjad muuta Vilha-M rakette, et suurendada selle lennuulatust 150 kilomeetrini. Ta ei täpsustanud, millal modifitseeritud raketid võivad valmida ja kui palju neid toodetakse.

"Loodame, et just õigeks ajaks vastupealetungiks, mille tõenäosust on oodata lõunas Aasovi mere suunas. Katsetused toimuvad lahinguväljal," ütles ta.

Seni kasutatakse sõjas Vilha rakette.

Vinnõki sõnul tagatakse uuendatud rakettide kõrge täpsus kümnete väikeste mootorite abil, mis aitavad GPS-signaali alusel raketi lennusuunda reguleerida.

Šoigu kohtus Ukrainas Vene sõduritega

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu tegi haruldase visiidi, külastades Ukrainas sõdivaid Vene sõjaväelasi, teatas riigi kaitseministeerium laupäeval.

Ministeerium teatel vaatas Šoigu üle Lõuna-Donetski suunal Vostoki vägede ühe komandopunkti.

Ministeerium postitas ka video, milles Šoigu jagab Vene sõjaväelastele medaleid ja vaatab koos ida sõjaväeringkonna ülema Rustam Muradoviga üle kahjustatud hooneid.

Bahmuti aselinnapea: ükski hoone pole sõjast puutumata

Bahmuti aselinnapea Oleksandr Martšenko sõnul toimuvad Bahmutis tänavalahingud, kuid Vene väed ei ole linna üle kontrolli võtnud.

"Nende ainus eesmärk on inimeste tapmine ja ukraina rahva genotsiid. Venelased kasutavad põletatud maa taktikat," ütles Martšenko intervjuus BBC-le.

"Nad tahavad Bahmuti hävitada, nad tahavad linna hävitada. Ma ausalt ei mõista, miks nad seda teevad," rääkis ta.

Martšenko sõnul viibib linnas ligikadu 4000 kuni 4500 Ukraina tsiviilelanikku, kuid täpset numbrit nad ei tea.

"Linn on peaaegu hävitatud ja ükski hoone pole jäänud sellest sõjast puutumata," ütles ta.

Briti luure: Bahmuti varustamine on aina keerulisem

Briti kaitseministeerium märkis oma rindeülevaates, et Bahmuti linna varustamine on muutumas aina raskemaks ning Kiiev saadab linna oma eliitüksused.

Vene väed teevad linna sissepiiramisel aga edusamme. "Ukraina kaitsejõud Bahmutis on aina tugevama surve all, pingelised lahingud toimuvad kogu linnas," teatas ministeerium.

"Vene armee ja Wagneri üksused on teinud edasi liikunud linna põhjaosasse, mida hoiab Ukraina, olles kolmelt poolt avatud Vene vägede rünnakule," märkis ministeerium.

Brittide andmetel saadavad Ukraina relvajõud piirkonda oma eliitüksusi ning viimase 36 tunni jooksul on linnas hävitatud kaks olulist silda.

Vene väed proovivad Bahmutit sisse piirata

Vene väed proovivad Bahmuti linna sisse piirata. Wagneri palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožini kutsus laupäeval Ukraina president Volodõmõr Zelenskit üles oma vägesid Bahmutist välja tõmbama, väites, et linn on sisse piiratud.

Reutersi teatel pommitavad Vene väed linnast välja viivaid teid, et blokeerida Ukraina vägede ligipääsu linnale. Ööl vastu laupäeva lasid Vene väed õhku ka linna viiva olulise silla.

Ukraina sõdurid tegelevad eesliinile viivate teede parandamisega, mis annab aimu, et plaani linnast taganeda veel pole. Läänesuunal kaevavad Ukraina väed uusi kaevikuid.

Reedel külastas Bahmuti Ukraina maavägede juht Oleksandr Sõrskõi, pidades plaane eesliinil kaitse tõstmiseks.

USA-s kohtunud Biden ja Scholz lubasid Ukraina toetamist jätkata

USA ja Saksamaa liiguvad Ukraina toetamisel külg-külje kõrval, ütles USA president Joe Biden, kui kohtus Valges Majas Saksamaa kantsleri Olaf Scholziga.

Scholzi sõnul on tähtis saata sõnum, et liitlased toetavad Ukrainat nii kaua kui vaja.

Biden tunnustas Scholzi otsust suurendada Saksamaa kaitsekulutusi.

Bideni sõnul teevad USA ja Saksamaa NATO liitlastena alliansi tugevamaks.

Valge Maja pressiesindaja Karine Jean-Pierre'i sõnul oli Bideni ja Scholzi kohtumine võimalus arutada koostööd Ukraina asjus.

USA annab Ukrainale 400 miljoni dollari ulatuses sõjalist abi

USA teatas reedel 400 miljoni dollari suurusest sõjalisest toetusest Ukrainale. Uus abipakett sisaldab laskemoona ja taktikalisi sildu tankide ja soomusmasinate transportimise jaoks, vahendas Reuters. 

"Sellised sillad on hädavajalikud. Need võimaldavad soomusmasinatel ületada kitsaid jõgesid ja kraave. Oluline on see, et need sillad on kriitilise tähtsusega pealetungide läbiviimise jaoks. See näitab, et USA valmistab Ukrainat ette pealetungiks," ütles mõttekoja RUSI (Royal United Services Institute) analüütik Jack Watling. 

Harkivi oblasti võimud kuulutasid Kupjanski linnast osalise evakuatsiooni, seda lastega peredele ja liikumisraskustega inimestele.

Evakuatsiooni põhjendasid võimud ebastabiilse olukorraga, mis tuleneb Vene vägede pidevast pommitamisest.

"Kupjanski elanikele pakutakse peavarju ja toitu, samuti humanitaarabi ja meditsiinilist tuge," ütles Harkivi oblasti kuberner Oleh Sõnehubov.

Kyiv Independati teatel elab Kupjanskis praegu 812 last ja 724 puudega elanikku.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 820 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas laupäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 152 190 (võrdlus eelmise päevaga +820);

- tankid 3409 (+4);

- jalaväe lahingumasinad 6684 (+10);

- lennukid 302 (+1);

- kopterid 289 (+0);

- suurtükisüsteemid 2414 (+12);

- mitmikraketiheitesüsteemid (MLRS) 487 (+3);

- õhutõrjesüsteemid 247 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 2066 (+5)

- tiibraketid 873 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5289 (+8);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 230 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: CNN, Reuters, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: