Gruusias protestiti parlamendi ees välisagentide seaduse vastu
Gruusias on tänavatel protestid välisagentide seaduse vastu, mis läbis teisipäeval parlamendis esimese lugemise. Politsei kasutas protestijate vastu pisargaasi ja veekahureid. Eesti koos muude lääneriikidega avaldas toimuva pärast muret ja hoiatas demokraatia kadumise pärast Gruusias.
Gruusias protesteerisid tuhanded inimesed niinimetatud välisagentide seaduse vastu. Seadus läbis teisipäeval Gruusia parlamendis esimese lugemise. Eelnõu poolt oli 76 saadikut ja vastu 13. Politsei kasutas meeleavaldajate vastu pisargaasi ja veekahureid, teatas Raadio Vaba Euroopa (RFERL).
Gruusia siseministeerium teatas kolmapäeval, et võimud vahistasid 66 protestijat, keda süüdistatakse huligaansuses ja korrakaitsjate nõudmistele mitteallumises. Ministeeriumi teatel loopisid protestijad politseinikke kivide ja raskete esemetega. Siseministeerium teatas, et kokkupõrgetes sai viga umbes 50 politseinikku, vahendas RFERL.
Gruusia peaminister ütles eile Berliinis, et seadus on kooskõlas Euroopa ja ülemaailmsete standarditega ning tema toetab seaduse vastuvõtmist. Eelnõu näeb ette, et organisatsioonid, mis saavad rohkem kui 20 protsenti rahastusest välismaalt, kuulutatakse välisagentideks.
Samalaadse välisagentide seaduse on varem kehtestanud Venemaa, mis kriitikute sõnul piirab sõltumatut ajakirjandust ja demokraatlike institutsioonide tööd.
Gruusia president Salome Zurabišvili on varem teatanud, et tema välisagentide seadust välja ei kuuluta. Zurabišvil kinnitas teisipäeva õhtul New Yorgis, et seda seadust polnud kellelegi vaja. "See tuli kes teab, kust. Aga võib-olla dikteeriti seda Moskvas," ütles Zurabišvili. Gruusia parlamendil on võimalik presidendi vetot ka eirata.
Välisagentide seadus on tekitanud pingeid ka Gruusia parlamendis, kus selle tõttu tekkis esmaspäeval kähmlus koalitsiooni ja opositsiooni esindajate vahel.
Mitmetel protestijatel olid kaasas nii Gruusia, Euroopa Liidu kui ka Ukraina lipud. Paljud protestijad karjusid "Maha Vene seadus!".
Videoklippe protestidest jagas sotsiaalmeedias Open Caucasus Media.
The Georgian riot police deployed tear gas and closed in on thousands of people protesting the foreign agent law in front of the Georgian Parliament.
— OC Media (@OCMediaorg) March 7, 2023
https://t.co/Gqw3TSIoGQ pic.twitter.com/nUDnipPWkn
Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Josep Borelli sõnul viib see eelnõu Gruusiat Euroopa Liidust kaugemale. Samuti on eelnõud kritiseerinud USA välisministeerium.
Eesti reageeris teravalt sündmustele Gruusias
Eesti valitsus reageeris teravalt sündmustele Gruusias, viidates võimalusele, et sealne areng võib viia demokraatia kadumiseni.
"Ma olen häiritud videokaadritest, mis näitavad vägivalda rahumeelsete meeleavaldajate vastu Gruusias. Sealsed sündmused meenutavad meile, et demokraatiad võivad ka valitud liidrite käe läbi kaduda," kirjutas peaminister Kaja Kallas Twitteris.
I am disturbed by the footage of violence against peaceful protesters in #Georgia.
— Kaja Kallas (@kajakallas) March 8, 2023
Events in Georgia remind us that democracies may also gradually erode at the hands of elected leaders. https://t.co/bI8GDMuyVU
Kallas edastas samas ka Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja Charles Micheli sõnumi, milles too avaldab tugevalt muret protestijate vastu suunatud vägivalla pärast ja ütleb, et välisagentide seadus ei ole vastavuses Gruusia püüdlustega saada Euroopa Liidu liikmeks, mida toetab enamus riigi elanikest.
Eesti välisministeerium kutsus kolmapäeval välja Gruusia suursaadiku, et avaldada suurt rahulolematust Gruusia parlamendi otsusega kiita heaks väliste mõjude läbipaistvuse seadus ehk niinimetatud välisagentide seadus.
"Gruusia parlamendis esimese lugemise läbinud välisagentide seadus tõstatab tõsiseid küsimusi demokraatia väljavaadete kohta Gruusias. Kutsume Gruusia parlamenti hindama vastutustundlikult riigi tegelikke huve ja hoiduma otsustest, mis võivad kahjustada Gruusia rahva soovi elada demokraatlikus riigis, mis liigub ELi ja NATO poole," ütlesid Eesti, Läti ja Leedu välisminister kolmapäeval tehtud ühisavalduses. Ministrid kutsusid Gruusia valitsust austama inimeste rahumeelse protestimise õigust.
Välisminister Urmas Reinsalu ütles hilisemas kommentaaris, et Gruusia parlamendis esimese lugemise läbinud välisagentide seadus tõstatab tõsiseid küsimusi demokraatia väljavaadete kohta Gruusias. Seadus on selges vastuolus Gruusia valitsuse senise sooviga integreeruda kiiresti Euro-Atlandi alaga. See on vastuolus euroopalike väärtustega ja töötab vastu EL-i kandidaatriigi staatuseks vajaliku 12 prioriteedi täitmisele. Seaduse rakendamine viib sõltumatu meedia ja kodanikuühiskonna vaigistamiseni ning raskendab Eesti arengukoostööprojektide teostamist Gruusias.
Ta kutsus Gruusia parlamenti hindama vastutustundlikult riigi tegelikke huve ja seaduseelnõu tagasi võtma.
Toimetaja: Allan Aksiim, Karl Kivil, Mait Ots
Allikas: RFE/RL