Valimisplakatitest tehakse nii puuriidakatteid kui ka arvutikotte

Foto: Ken Mürk/ERR

Valimiseelsel ajal olid kõigi suuremate linnade tänavad täis naeratavate kandidaatide plakateid. Nüüdseks on plakatid avalikust ruumist kadunud. "Aktuaalne kaamera" uuris, mis neist edasi saab.

Valgamaa talupidaja Mart Kase leiab, et erakonnad peaksid juba enne plakatite trükkimist mõtlema, mida nendega edasi teevad, et need olümpianänni kombel pärast sündmust prügimäele ei rändaks. Ta ise oleks väga huvitatud suurtest ilmastikukindlatest PVC-plakatitest, mida puukuurile või traktori varjualusele katteks panna ning teab, et temasuguseid huvilisi on Eestimaa täis.

"Ma ise kasutaks neid kindlasti puuriitade peal, sest tihti on vaja puuriitu katta, aga ei ole nagu võtta sellist üleliigset asja, mis oleks tugev ja ilmastikukindel," ütles Kase. "Ma tean, et siin mõni erakond kohe vastaks, et me laseme neist teha nullkulu meetodil kotte ja pinaleid jne, aga tegelikult selle PVC-materjali ja plakati väärtus on just selles, et see on ühes tükis, suur pind," lisas ta.

Reformierakonna kampaaniajuht Kristo Enn Vaga ütleski, et nad on teinud kilest peaasjalikult kotte. "Erinevates suurustes, meigikotist kuni arvutikotini ja kuni selliste suuremate kottideni, kuhu paneme enda administratiivasju. Meie kandidaadid või toetajaid on küsinud, kas saaks paar plakatit endale. Neid kasutatakse nii puuriidale katte jaoks, üks suur koertemõis tahtis suurt hulka plakateid, teevad neist varjualuseid koertele," rääkis Vaga.

Ja mis siis nendest kondoomidest saab? Nelja aasta pärast on need ju aegunud. "No kondoomid kõik jagati ära. Loodame, et inimesed kasutavad neid otstarbekalt," sõnas Vaga.

"Ega erakonnal ka ju midagi nende kümnete või isegi rohkemate plakatitega teha ei ole. Nii palju kui on soovi, me anname oma erakonnakaaslastele, kandidaatidele võimaluse neid endale võtta, aga üldiselt jäävad need utiili ja just nendele samadele, kes need üles panid. Nende ümbertöötlemine on võib-olla päris keeruline. Erakond kindlasti sellega tegelema ei hakka, meie eesmärgid on mujal, teha poliitikat," ütles Keskerakonna peasekretär Andre Hanimägi.

Eesti 200 ütles, et nende paberplakatid olid juba taaskasutuspaberist toodetud ja nende PVC-plakatid lähevad samuti taaskasutusse. Ent mida agentuur, kes need tootis, täpselt teeb, nad ei tea.

"Meie seekordne kampaania oli vägagi kokkuhoidlik, käiku läksid isegi eelmiste Riigikogu valimiste materjalid ja ka KOV-valimisteks soetatud asjad. Saime kõigest lahti. Kampaaniatel võiks olla ülempiir, et vähendada kogu selle mittevajaliku materjali tootmist," rääkis Eesti 200 juhatuse liige Züleyxa Izmailova.

Talumees Mart Kase loodab, et järgmisteks valimisteks suudavad erakonnad ühendada jõud ja korraldada oma valimisplakatite taaskasutuse ühiselt. Saavad puuriidad vihma ja lumetormi eest kaitstud ning Eesti keskkond puhtamaks jääb tonnide viisi mürgist PVC-d prügimäele saatmata.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: