Sõja 379. päev: Venemaa ründas rakettidega Ukraina kriitilist taristut

{{1678334220000 | amCalendar}}
Päästjad kustutamas Vene raketirünnaku tõttu süttinud autosid Kiievis
Päästjad kustutamas Vene raketirünnaku tõttu süttinud autosid Kiievis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Gleb Garanich

Venemaa ründas öösel taas Ukraina elektritaristut ning mitmes Ukraina oblastis oli teateid plahvatustest. Kokku tulistati Ukraina pihta 81 raketti. Lvivi oblastis kukkus rakett elumajade piirkonda, mille tõttu hukkus viis inimest. 40 protsenti Kiievi elanikest on Venemaa rünnaku tõttu kütteta.

Oluline neljapäeval, 9. märtsil kell 22.47:

- Ukraina peastaap: Vene suurtükituli peaks moona vähesuse tõttu lähikuudel langema;

- Ukraina loodab NATO kohtumiselt julgeolekugarantiisid;

- Venemaa tulistas neljapäeval Ukraina pihta 81 raketti;

- Öösel tuli teateid plahvatustest mitmes Ukraina oblastis;

- Klõtško: 40 protsenti Kiievi elanikest on Vene rünnaku tõttu kütteta;

- Harkivis sai samuti kriitiline taristu kahjustada;

- Lvivis hukkus Vene rünnaku tõttu elurajoonis neli inimest;

- Ukraina: Zaporižži tuumajaama elektrivarustus taastati;

- Ukraina uued ründebrigaadid läbivad 2-4 kuu pikkuse väljaõppe;

- EL diplomaadid leppisid kokku Euroopa rahurahastu suurendamises;

- Briti luure: Vene õhuvägi Valgevenes sõltub peale radarlennuki rünnakut maapealsest õhukontrollist;

- ISW: Bahmuti langemine tähendaks Vene vägede kulmineerumist idarindel;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 590 sõdurit ja 13 jalaväe lahingumasinat.

Leedu luurejuht: Venemaal on piisavalt ressursse, et jätkata sõjalist tegevust Ukrainas kaks aastat

"Ressursidest, mis on praegu Venemaa käsutuses, piisab sõja jätkamiseks praeguse intensiivsusega kaheks aastaks," ütles Leedu sõjaväeluure juht Elegijus Paulavicius. 

"See, kui kaua Venemaa suudab sõda pidada, sõltub ka sellest, millist toetust saab Venemaa riikidelt, nagu Iraan, Põhja-Korea. Aga kui vaadata, mis on Venemaal täna olemas, varustus, laskemoon, relvastus, siis praeguse intensiivsusega saab seda sõda pidada kaks aastat," lisas Paulavicius. 

Ukraina loodab NATO kohtumiselt julgeolekugarantiisid

See, et NATO võib järgmisel tippkohtumisel anda Ukrainale rahvusvahelised julgeolekugarantiid, on päris realistlik, ütles Ukraina presidendi kantselei juht Andrii Jermak.

"Kindlasti saavad kohtumisel olema julgeolugarantiid, meile ei vastata enam ei, kui me nendest räägime. Küsimus saab olema, kes on esimene, kes sellise leppe meiega sõlmib," lausus Jermak.

NATO riikide juhid kohtuvad Vilniuses juulikuus.

Kindral Sõrskõi: Ukraina vägede olukord on Bahmutis endiselt väga keeruline

Ukraina maavägede ülem Oleksandr Sõrskõi ütles neljapäeval, et riigi väed jätkavad Bahmuti ümbruses Vene vägedele vastupanu osutamist, kuid olukord on piirkonnas endiselt väga keeruline.

"Siin võib iga otsus seda olukorda täielikult muuta. Hindan nende ohvitseride tegutsemist, kellega koos töötan," ütles Sõrskõi.

Slovakkia kaitseminister: on aeg teha otsus saata Ukrainale Mig-29 lennukid

Poola president kinnitas intervjuus CNN-le, et Poola on nõust andma enda Mig-29 lennukid Ukrainale. Slovakkia kaitseminister Jaroslav Nad teatas selle peale ühismeedias, et nüüd peab Slovakkia valitsuskabinet otsuse tegema. Nadi sõnul suhtles ta oma Poola kolleegiga kolmapäeval Rootsis, et kaks riiki võiks anda Ukrainale enda Mig-29 lennukid ühiselt.

Scholzi sõnul pole Putin rahukõnelusteks valmis

Saksamaa kantsler Olaf Scholz ütles, et Venemaa president Vladimir Putin pole valmis pidama läbirääkimisi Ukraina sõja lõpetamise üle, vahendas Reuters. 

"Kahjuks ei näe ma praegu valmisolekut," ütles Scholz. Kantsler lisas, et Ukraina peab ise otsustama, milliseid tingimusi on riik valmis rahu saavutamiseks aktsepteerima. 

Scholz ütles veel, et riigi energiavarustus on järgmise talve jaoks piisav. 

Klõtško: Kiievis on elektrivarustus taastatud

Kiievi linnapea Vitali Klõtško teatas, et riigi pealinnas on elektrivarustus täielikult taastatud. Venemaa korraldas neljapäeval Ukraina pihta suure raketirünnaku. Klõtško ütles, et praegu käib pealinnas töö soojusvarustuse taastamiseks, vahendas The Kyiv Independent. 

Ukraina: Venemaa rünnakus Hersonile hukkus kolm inimest

Hersoni oblasti sõjaväeadministratsioon teatas, et Venemaa jätkab piirkonna pommitamist. Administratsiooni teatel hukkus neljapäeval Venemaa pommitamise tõttu kolm inimest. Kaks hukkunut ootasid bussipeatuses bussi. Veel üks inimene sai surma poes viibides, vahendas The Kyiv Independent. 

Ukraina peastaap: Vene suurtükituli peaks moona vähesuse tõttu lähikuudel langema

Ukraina kaitsejõudude peastaap teatas hommikul, et esialgsetel andmetel on Vene Föderatsiooni relvajõud kasutanud ära pea kogu Venemaa keskosa ladudes paikneva suurtükiväe laskemoona varu.

Praegu jälgitakse laskemoona liikumist Venemaa teistes piirkondades asuvatest ladudest ajutiselt okupeeritud Ukraina osa territooriumile, mis pikendab oluliselt nende tarneaega rindele. Samuti on ukrainlaste sõnul uute laskemoonapartiide seisukord ja kvaliteet ebarahuldav ebaõige ladustamise ning teenindusreeglite ja -eeskirjade rikkumise tõttu.

Peaaegu poolel laskemoonast on nähtavad roostekahjustuste märgid. Intensiivse vaenutegevuse ja ebapiisava laskemoonavaru tõttu on oodata Vene armee suurtükitule intensiivsuse langust järgmise 2-3 kuu jooksul.

Venemaa tulistas neljapäeval Ukraina pihta 81 raketti

Ukraina õhuväe teatel tulistasid Vene väed öösel Ukraina kriitilise taristu pihta 81 raketti, millest 28 olid Kh-101/Kh-555 tiibraketi ning 20 merelt lastavad Kalibr tiibraketid. Samuti kasutati rünnakus kaheksat Shahed 136/131 drooni.

Venemaa ründas öösel ja hommikul Ukraina kriitilist taristut

Ööl vastu neljapäeva kella kolme paiku tuli teateid plahvatustest Odessa, Kirovohradi, Dnipropetrovski ja Mõkolajivi oblasti lõunaosast. Kõikidest Ukraina oblastites oli öösel kuni hommikuni õhuhäire.

Elektritaristule tehtud rünnaku tõttu viibib Ukrainas pea 100 rongi väljumine, kuna mitmel pool riigis on elektrikatkestusi. Mõnel pool on elektrikatkestuste tõttu kasutusele võetud diiselvedurid, teatas Ukrzaliznõtsja.

Klõtško: 40 protsenti Kiievi elanikest on Vene rünnaku tõttu kütteta

Plahvatusi oli kuulda ka Kiievi linnas, kinnitas neljapäeva hommikul kohapeal olnud The Kyiv Independenti ajakirjanik. Varem teatasid oblasti võimud, et õhukaitse teeb oma tööd. Kiievi linnapea Vitali Klõtško teatas hommikul 6.25 uutest plahvatustest Kiievi kesklinnas Holosiiskõi linnaosas. 15 protsenti Kiievi elanikest on rünnaku tõttu praegu ilma elektrita, kinnitas Klõtško hiljem. Samuti on 40 protsenti Kiievi elanikest rünnaku tõttu kütteta.

Harkivis sai samuti kriitiline taristu kahjustada

Harkivi linnapea Igor Terehhov kinnitas Telegrami teel, et Harkivis toimusid ka mitmed plahvatused. Terehhovi sõnul ei ole plahvatuste põhjuste osas veel detaile selgunud, kuid Harkivi kriitiline taristu sai kahjustada. Samuti tuli teateid elektritaristu kannatada saamisest Odessa oblastist.

Harkivi oblasti kuberneri Oleg Sinebuhhovi sõnul tegid Vene väed Harkivi oblastis 15 õhulööki kriitilise taristu sihtmärkide pihta, kuid tabamuse sai ka üks elumaja.

Lvivis hukkus Vene rünnaku tõttu elurajoonis viis inimest

Lääne-Ukrainas paikneva Lvivi oblasti sõjalise administratsiooni ülem Maksõm Kozõtskõi teatas Telegramis, et Vene raketirünnaku tõttu hukkus oblastis Zolohivi rajoonis viis inimest, kuna Vene rakett kukkus elurajooni.

Lvivis kestis õhuhäire kokku neli tundi.

Ukraina: Zaporižži tuumajaama elektrivarustus taastati

Ukraina riikliku elektrivõrgu operaator Ukrenergo teatas kolmapäeval, et Zaporižžja tuumajaama elektriühendus taastati. 

Zaporižžja tuumajaam jäi kolmapäeval ajutiselt Vene rünnaku tõttu täielikult ilma elektriühenduseta, mis on tarvilik tuumareaktorite jahutuseks. Praegu pole võimalik tuumajaamale vajalikku välist elektriühendust taastada, teatas Ukraina Energoatom.

Zaporižžja tuumajaam on alates Venemaa täieulatuslikust invasioonist kuuendat korda elektriühendusest ilma jäänud. Tuumajaama enda elektrivajaduse katmiseks on töös 18 diiselgeneraatorit.

Venemaa vallutas tuumajaama juba eelmise aasta märtsis, kuid seda juhivad endiselt Ukraina töötajad, vahendas CNN.

Ukraina uued ründebrigaadid läbivad 2-4 kuu pikkuse väljaõppe

Ukraina rahvuskaardi koosseisus väljaõppes olevad ründebrigaadid läbivad kahe kuni nelja kuu pikkuse väljaõppe enne rindele saatmist, kinnitas Rahvuskaardi esindaja Ruslan Mužõtšuk Radio Libertyle. Mužõtšuki sõnul keskendutakse eelkõige kõrgelt motiveeritud inimeste värbamisele ja nende kvaliteetsele väljaõppele, samuti kaastakse lahingkogemusega instruktoreid ja komandöre.

Ruslan Mužõtšuk ütles, et kui kompanii-pataljoni tasandi väljaõppe ja lahingukoordineerimise etapp saab läbitud, siis võidakse vastavalt vajadusele neid üksuseid juba lahingtegevusse kaasata vastavalt sõjalis-poliitilise juhtkonna otsustest. Muzõtšuki sõnul on siseministeeriumi koosseisus moodustamisel kaheksa sellist brigaadi, millest kuus on rahvuskaardi koosseisus.

Donbassis Tšassiv Jaris kaevikutest tulnud Ukraina sõdurid Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Evgeniy Maloletka

EL-i diplomaadid leppisid kokku Euroopa rahurahastu suurendamises

Euroopa Liidu diplomaadid leppisid kokku kahe miljardi euro lisamises Euroopa Liidu rahurahastusse, teatas Rootsi. Rahurahastuga toetatakse neid riike, kes saadavad oma relvastust Ukrainale.

Kongressi vabariiklasest spiiker ei taha Kiievisse minna

USA esindajatekoja spiiker, vabariiklane Kevin McCarthy ütles CNN-le, et ta ei näe põhjust Kiievi külastamiseks. Ukraina president Volodõmõr Zelenski pakkus McCarthyle sama varem välja intervjuus CNN-le.

Kuna vabariiklaste enamus Kongressi alamkojas on napp, siis sõltub Kevin McCarthy spiikriametis enda erakonna trumpistlikust tiivast.

Briti luure: Vene õhuvägi Valgevenes sõltub peale radarlennuki rünnakut maapealsest õhukontrollist

Briti kaitseministeerium teatas oma hommikuses rindeülevaates, et veebruari lõpus Valgevene partisanide droonirünnaku osaliseks saanud A-50U radarlennuki asemel peavad Vene lennukid nüüd toetuma maapealsele õhukontrollile, kuniks saadetakse asenduseks uus radarlennuk.

Brittide sõnul lendas rünnakus kahjustada saanud A-50U radarlennuk remondiks Venemaale Taganrogi tavapärasest lennukõrgusest madalamal, kuna lennukikabiini polnud võimalik õhusurve alla panna.

Vene õhuvägi kasutas A-50U luure- ja juhtimislennukit ballistiliste rakettide tulistamiseks modifitseeritud Mig-31 hävituslennukitele radaripildi tagamiseks, kuna nende lennukite enda radarid olid eemaldatud lennukikere tasakaalustamiseks.

ISW: Bahmuti langemine tähendaks Vene vägede kulmineerumist idarindel

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul jõuaks Vene vägede pealetung Ida-Ukrainas oma kulminatsioonini Bahmuti langedes. Avalike videotõendite ning Jevgeni Prigožini väidete kohaselt on Vene väed vallutanud Bahmuti linna idaosa Bahmutka jõeni. ISW hinnangul okupeerivad Vene väed praegu Bahmutist ligikaudu poolt.

Mõttekoja analüütikute hinnangul püüavad Vene väed veelgi intensiivsemalt teha rünnakud Bahmutist kirdes ja loodes, et Bahmutka jõest mööda saada. ISW rõhutas, et neil pole märke sellest, et Venemaal oleks kuskil hea väljaõppe  ja varustusega reservid, mida nad peale Bahmuti vallutamist edasiseks pealetungiks saaks kasutada. Suur enamus Vene üksuseid osaleb juba pealetungioperatsioonides.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 590 sõdurit ja 13 jalaväe lahingumasinat

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

  

- elavjõud umbes 156120 (võrdlus eelmise päevaga + 590);

- tankid 3441 (+5);

- jalaväe lahingumasinad 6736 (+13);

- lennukid 303 (+0);

- kopterid 289 (+0);

- suurtükisüsteemid 2465 (+2);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 488 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 254 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 2098 (+0)

- tiibraketid 873 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5331 (+1);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 237 (+1).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: CNN/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda/Interfax Ukraina

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: