EL-i tippjuhid jäävad Nord Streami sabotaaživäidete suhtes ettevaatlikuks

Vasakult paremale Madalmaade kaitseminister Kajsa Ollongren, Saksa kaitseminister Boris Pistorius ja Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov EL-i kaitseministrite mitteametlikul kohtumisel Stockholmis
Vasakult paremale Madalmaade kaitseminister Kajsa Ollongren, Saksa kaitseminister Boris Pistorius ja Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov EL-i kaitseministrite mitteametlikul kohtumisel Stockholmis Autor/allikas: Euroopa Liit/newsroom.consilium.europa.eu

Suuremate Euroopa riikide ministrid ja Euroopa Liidu kõrged ametnikud ei taha veel teha suuri järeldusi USA ja Saksa meedias ilmunud väidetest, et Nord Streami rünnaku taga oli ukrainameelne grupeering. Paljud ootavad riikide ametlike juurdluste lõppu.

Euroopa poliitikud ning Euroopa Liidu ametnikud ei soovi veel eriti midagi arvata hiljutistest väidetest USA ja Saksa meedias, mille kohaselt oli Nord Streami gaasitorude sabotaažiga seotud ukrainameelne grupeering, teatas Politico.

Näiteks Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius ütles, et ta veel ootaks selge hinnangu andmisega ning ta tahaks näha, kas neid väiteid saab tõestada või mitte.

Politico tõi esile, et sarnaselt Saksa kaitseministriga olid ka paljud teised tähtsad eurooplased kõhkleval seisukohal ning ei soovinud meedias avaldatu najal veel järeldusi teha. Näiteks rõhutas Soome kaitseminister Antti Kaikkonen, et tal Nord Streami gaasitorude sabotaaži kohta fakte ning nende saamiseks tuleb teha hea juurdlus.

Üks kõrgetasemeline Euroopa Liidu diplomaat kinnitas Politicole, et USA ei ole oma NATO liitlastega jaganud luureinfot, mille alusel The New York Times algselt oma loo tegi. Mitme teise allika kinnitusel võis USA lihtsalt mitte jagada seda luureinfot eurooplastega. Samas mitmed isikud spekuleerisid Politicole, et hoopis Saksa allikad võisid USA-le selle info lekitada.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg oli samuti kolmapäeva hommikul äraootaval seisukohal ning rõhutas vajadust oodata ära eri riikide juurdluste lõpp. Sama rõhutas teisipäeva õhtul Euroopa Liidu esidiplomaat Josep Borrell. Läti välisminister Edgars Rinkevičsi sõnul ei ole need süüdistused praegu tõestatud. Minister viitas ka Ukraina ametiisikute kommentaaridele.

Politico hinnangul tundusid mitmed Brüsselis tegutsevad diplomaadid olevat esitatud väidete peale üllatunud ning eri Euroopa riikide pealinnades on hakatud hindama sabotaaži Ukrainaga seotuse väidete võimalikku poliitilist kahju. Ühe Euroopa Liidu diplomaadi sõnul ei tundu Ukraina Euroopa partnerite meeleolu olevat muutunud, kuid Berliini kohal on küsimärk.

Üks Euroopa Liidu kõrge diplomaat hoiatas lisaks, et ei tohiks langeda Vene narratiivide lõksu. Ukraina valitsus on enda seotust Nord Streami sabotaažiga eitanud ning USA ja Saksa meedias esitatud väited ei näita ka otsest seost Kiieviga.

Eraldiseisvalt hindas julgeolekuekspert Rainer Saks, et Saksa meedias ilmunud Nord Streami lugude puhul võis tegu olla ka Vene infooperatsiooniga avalikkuse eksitamiseks ajal, mil Euroopa Liit arutab suurtükimürskude suures mahus tootmist Ukraina tarbeks.

Lisaks kinnitas kolmapäeval USA rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja Adrienne Watson, et nemad ei saa praegu algselt The New York Timesis ilmunud loo väiteid kinnitada. Samuti ei pärinenud sealse loo väited USA salastatud luureinfost ning The New York Timesi allikatel ei olnud voli suhelda lehega USA valitsuse volitusel. Samuti kinnitas Watson, et eri riikide juurdlused Nord Streami plahvatuste uurimiseks on veel töös.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: