Danilson-Järg tegi ettepaneku muuta Tartus Pepleri tänava nimi Põdra tänavaks

{{1678350420000 | amCalendar}}
Kindralmajor Ernst Põdder (keskel) koos polkovnik Karl Partsi ja kindralstaabi alampolkovnik Nikolai Reegiga.
Kindralmajor Ernst Põdder (keskel) koos polkovnik Karl Partsi ja kindralstaabi alampolkovnik Nikolai Reegiga. Autor/allikas: Eesti sõjamuuseum / muis.ee

Justiitsminister Lea Danilson-Järg teatas Tartu linnapeale saadetud kirjas, et Pepleri nime kandev tänav ei sobi tänapäeva Eesti ühiskonda ja tuleks nimetada kindral Ernst Põdderi järgi taas kindral Põdra tänavaks.

3. veebruaril toimus poliitilistel põhjustel represseeritud inimeste sotsiaalsete tagatiste asjatundjate komisjoni istung ning ühe päevakorrapunktina arutati ettepanekut Tartus Pepleri tänava nime muutmiseks. Justiitsminister Danilson-Järg (Isamaa) on ühtlasi selle komisjoni esimees.

Ta kirjutas, et Wilhelm Pepler elas 16. sajandil Tartus ning oli Liivi sõja ajal, 1570. aastal Ivan IV saadikute tõlgiks.

"Venemaa püüdis sellel ajal Eesti- ja Liivimaa alasid vallutada, ajaloost on teada julmad vägivallateod Eesti- ja Liivimaa aladel. Kuni 1936. aastani kandis tänav Pepleri nime, mil see nimetati ümber kindral Põdra tänavaks. Kindral Ernst Põdder oli Eesti Vabadussõja üks juhte, Landeswehri võitja ning 1919. aastal, Tartu rahu läbirääkimiste ajal Narva rinde hoidja ja 1924. aasta kommunistliku mässukatse põhiline mahasuruja. Peale 1940. aasta juunipööret nimetati tänav Rudolf Pälsoni nimeliseks, kes oli üks 1924. aastal langenud riigipöörajatest. Peale Eesti taasiseseisvumist nimetati tänav uuesti Pepleri tänavaks."

Danilson-Järg lisas, et tema juhitud komisjon leidis, et Pepleri nime kandev tänav ei sobi tänapäeva Eesti ühiskonda, arvestades ka tänast Venemaa poliitikat ja agressioonisõda Ukraina vastu.

"Seetõttu on igati sobiv ja ajakohane taastada tänav taas väärika Eesti Vabadussõja ühe silmapaistvaima juhi nimeliseks. Ülaltoodust lähtudes teeb poliitilistel põhjustel represseeritud inimeste sotsiaalsete tagatiste asjatundjate komisjon Tartu linnale ettepaneku tänava nime taastamist kindral Ernst Põdderi järgi taas kindral Põdra (või vastavalt Eesti Keele Instituudi isikunimeandmebaasi käänamise soovitusele Põdderi) tänavaks," teatas Danilson-Järg.

Pepleri tänav Tartus Autor/allikas: Jane Saluorg/ERR

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul linn praegu ühtegi otsust tänava nime vahetamise kohta ei tee.

"Me oleme justiitsministri poole pöördunud selgituse saamiseks, et mis komisjon see niisugune on. Mis on selle komisjoni pädevus ja kompetentsus selliseid ettepanekuid teha? Tartu linn tuleb ise toime tänavate nimetamisega, nii nagu said hiljuti Ihastes kaks tänavat oma uue nime."

Kindral Ernst Põdder väärib siiski Klaasi sõnul mäletamist omanimelise tänavaga. Sellega linnavalitsuses praegu ka tegeletakse.

"Jutuks on olnud ühe tänavaosa, mis on siis Kõrgema sõjakooli ehk Kaitseväe Akadeemia, Balti Kaitsekolledži taga, selle võimalik nimetamine Kindral Põdra tänavaks. Neid variante on teisigi ja see on praegu meil tõepoolest töölaudadel," ütles linnapea Klaas.

Sama meelt oli ka Isamaa poliitik Tõnis Lukas, kes märkis, et tark on nimetada kindral Põdra järgi siiski Kaitseliidu maja kõrval olev Väike-Tähe tänava Võru ja Riia tänavate vaheline lõik.

"Nii nagu linnakodanik Toomas Kiho ette pani. See on Pepleri tänava jätk üle ristmiku. Väga austav Vabadussõja kangelase suhtes oleks ka see," märkis Lukas.

Ajaloolane: kogu elulugu Peplerist teada pole

Tartus asuv Pepleri tänav on oma nime saanud 16. sajandil elanud raehärra Wilhelm Pepleri järgi. Nii nagu tolleaegsete tegelastega ikka, on arhiiviandmed lünklikud ja kogu elulugu Peplerist teada pole, ütles Tartu Ülikooli Eesti ajaloo kaasprofessor Ago Pajur.

"Nii palju teame, et ta oli Tartu raehärra ja ju ta siis oli ka piisavalt jõukas mees, muidu teda ei oleks ju raadi valitudki ja teistpidi ei oleks olnud tal sellist suurt maalahmakat, mille alale nüüd siis see Pepleri tänav on tekkinud."

Pajur lisas, et on kuulnud ka väiteid, nagu Pepler oli Ivan Julma vägede suhtes sõbralik. Aga kuidas seda sõbralikkust mõista, seda pole teada.

"Kas ta tegutses enda huvides, riigi huvides, Tartu linna huvides – siin mingisuguseid suuri etteheiteid teha ei saa," sõnas ajaloolane.

Toimetaja: Urmet Kook, Jane Saluorg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: