Sõja 385. päev: Venemaa pommitas Sumõ ja Hersoni oblastit

{{1678852620000 | amCalendar}}
Ukraina sõdur õppustel Zaporižžja oblastis
Ukraina sõdur õppustel Zaporižžja oblastis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Stringer

Venemaa pommitas teisipäeval taas Sumõ ja Hersoni oblastit. Ida-Ukrainas käivad Bahmuti linna pärast ägedad lahingud.

Oluline kolmapäeval, 15. märtsil kell 22.00:

- Bahmutisse on jäänud alla 3000 inimese, ütles Donetski oblasti kuberner;

- Ukraina liitlased kohtuvad Ramsteni formaadis kümnendat korda;

- Austin: üheksa riiki lubasid Ukrainale üle 150 Leopard tanki;

- Taani annab Ukrainale 130 miljoni euro eest sõjalist abi;

- Zelenski vabastas ametist Luhanski, Odesa ja Khmelnõtskõi oblasti juhid;

- Ukraina tulistas Donetskis alla Vene Su-24 ründelennuk;

- Venemaa pommitas Sumõ ja Hersoni oblastit;

- Bahmutis käivad ägedad lahingud;

- AFP: Vene väed kasutasid Ida-Ukrainas valget fosforit sisaldavat laskemoona;

- USA kutsus teisipäeval välja Venemaa suursaadiku, kuna Vene hävitaja kukutas Musta mere kohal alla USA drooni;

Bahmutisse on alles jäänud vähem kui 3000 inimest

Ägedate lahingute keskmes olevasse Bahmuti linna on jäänud vähem kui 3000 inimest, nende seas 33 last, ütles Donetski oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko.

"Evaukatsioonid jätkuvad ja mitte ainult Bahmutis, vaid me tegutseme kogu rindejoone ulatuses," ütles Kõrõlenko kolmapäeval Ukraina televisioonis.

Ta lisas, et evakueerimine on oblastis kohustuslik, kuid osad inimesed keelduvad siiski lahkumast.

"Jätkuvalt on inimesi, kes kindlasti lahkuda ei taha ja nende veenmine on väga keeruline ülesanne. Alates 2022. aasta 24. veebruarist on Donetski oblasti 1,67 miljonist inimesest lahkunud 1,1 miljonit," rääkis ta.

Ukraina liitlased kohtuvad Ramsteini formaadis kümnendat korda

Kolmapäeval algas kümnes Ramsteini formaadis Ukraina toetusgrupi kohtumine, teatas Interfax Ukraina. Seekordne kohtumine toimub videokõne vahendusel, teatas Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov.

Austin: üheksa riiki lubasid Ukrainale üle 150 Leopard tanki

USA kaitseminister Lloyd Austin kinnitas, et praeguseks on üheksa riiki lubanud saata Ukrainale rohkem kui 150 Leopard tanki.

Austin ei täpsustanud, et millised riigid on tanke lubanud. Siiani on ainult Poola lubatud Leopard 2 tankid jõudnud Ukraina kaitsejõudude käsutusse. Samuti on Ukraina sõdurid Leopard tankide väljaõppel Saksamaal ja Hispaanias.

Ukrainale on varem lubatud nii moodsaid Leopard 2 tanke kui ka vanemaid Leopard 1 tanke.

Taani annab Ukrainale 130 miljoni euro eest sõjalist abi

Taani kuningriigi kaitseministeerium teatas kolmapäeval üheksandast sõjalise abi paketist Ukrainale. Abipaketi suuruseks on miljard taani krooni ehk ligikaudu 130 miljonit eurot. Abipaketiga antakse Ukrainale tehnikat, mida Ukraina on Taanilt palunud.

Abipaketi raames antakse Ukrainale laskemoona tulirelvadele, raskekuulipildujaid, tankimiine ning rakette õhutõrjesüsteemidele. Lisaks sellele antakse 21 demineerimisrobotit ja Ukraina kaitsejõududele 15 generaatorit.

Abipaketti rahastatakse eraldi loodud uue Ukraina fondi abil, mis võimaldab Taanil olla oma suurusega võrrelduna jätkuvalt üks kõige olulisemaid Ukraina toetajaid.

Zelenski vabastas ametist Luhanski, Odesa ja Khmelnõtskõi oblasti juhid

Ukraina presidendi veebilehele ilmusid kolm seadlust, mille kohaselt vabastatakse ametist Luhanski, Odesa ja Khmelnõtskõi oblasti kubernerid. Seni oli Luhanski oblasti kuberner Serhi Haidai, Odesa oblasti eesotsas Maksõm Maršenko ning Khmelnõtskõi oblasti kuberneriks Serhi Gamalija.

Wagner hakkas end Pornhubis reklaamima

Vene palgasõdurite grupeeringu Wagner reklaamid ilmusid pornosaidi Pornhub keskkonda, vahendas Ukrainska Pravda Vene allikaid.

Ühendkuningriigi kaitseministeerium teatas nädala alguses, et Wagner on kaotanud Ukrainas pooled värvatud vangid. Kuna Wagnerile pole enam lubatud Vene vanglatest värbamine, siis sõltuvad nad Vene tsiviilisikute seast värvatud vabatahtlikest. Samuti on Wagner ennast turundamas käinud ka Moskva keskkoolides.

Pornhubi emafirma Mindgeek on pärit Kanadast.

Ukrainas on kolmapäeval juba kolmas õhuhäire

Kolmapäeval kella 15.00 paiku algas Ukrainas järjekordne kogu riiki hõlmav õhuhäire. Tegu on juba kolmanda õhuhäirega kolmapäeva jooksul, meenutas Ukrainska Pravda.

Ukraina: kõige tähtsam on saada suurtüki- ja raketimoona

Ukraina kaitsejõudude meediakeskuse teatel vajavad relvajõud kõige enam suurtükimoona ja rakette HIMARS mitmikraketiheitjatele ning Mars mitmikraketiheitjale, mis on roomikutel M270-e Saksa modifikatsioon. Samuti on vaja suures koguses 155mm suurtükimoona 120mm miinipilduja moona.

Lisaks sellele on vaja lisarakette õhutõrjesüsteemidele, lennukipomme, tankitõrjerakette, ründedroone ning 105mm ning 125mm tankimürske.

Meediakeskuse sõnul on lääneriikide päritolu relvad nõukogude päritolu relvadest efektiivsemad. See võimaldab Ukraina sõduritel saavutada vähema koguse moonaga sama sõjalise efekti.

Ukraina tulistas Donetskis alla Vene Su-24 ründelennuki

Ukraina kaitsejõudude 93. mehhaniseeritud brigaadi sõdurid tulistasid Bahmuti lähistel alla Vene Su-24 ründelennuki, vahendas Ukrainska Pravda.

Venemaa pommitas Sumõ ja Hersoni oblastit

Venemaa pommitas teisipäeval Sumõ oblastis asuvat kolme asulat. Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid. 

Vene väed jätkasid ka Hersoni oblasti pommitamist. Venemaa rünnakute tõttu sai viga kaks tsiviilisikut ja kaks päästetöötajat. Ukraina teatas kolmapäeval, et viimase ööpäeva jooksul korraldas Venemaa Hersoni pihta 60 rünnakut. Vene väed korraldasid ka raketirünnaku Odessa oblasti pihta, vahendas The Kyiv Independent. 

Bahmuti ümbruses käivad ägedad lahingud Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ARIS MESSINIS

Bahmutis käivad ägedad lahingud

Ukraina asekaitseministri Hanna Maliar ütles teisipäeval, et Bahmutis käivad ägedad lahingud. 

"Vene väed viivad idarindel läbi pealetungioperatsioone ja üritavad edasi liikuda mitmes suunas," ütles Maliar. 

"Lahingud jätkuvad Kreminna ja Spirne lähedal. Muidugi on Bahmutis kõige ägedamad lahingud. Vaenlane üritab linna mitmest suunast vallutada ja seda ümber piirata. Vene väed tegid väikseid edusamme, kuid ka Ukraina sõjavägi tegi edusamme. Kui käivad lahingud, siis peame mõistma, et mõlemad pooled liiguvad edasi. Järeldusi on veel ennatlik teha. Lahingud Bahmuti pärast pole veel lõppenud. Ukraina armee teeb kõik endast oleneva, et takistada vaenlasel oma plaanide elluviimist," ütles Maliar. 

Ukraina presidendi kantselei teatas teisipäeval, et president Volodõmõr Zelenski ja sõjaväejuhid leppisid kokku, et riigi armee jätkab Bahmuti linna kaitsmist. 

Venemaa sõltumatu uuringurühm CIT teatas teisipäeval, et Bahmuti lõuna- ja põhjaosas käivad ägedad lahingud. Bahmuti põhjaosas käivad lahingud linna tööstustsoonis, sealhulgas metallitehase (AZOM) aladel, vahendas The Kyiv Independent. 

Võitlus AZOM-i pärast võib peagi meenutada Mariupoli Azovstali terasetehase piiramist, kuna Bahmuti tööstustsoonis asuvad maa-alused kindlustused ja tunnelid, teatas CIT. 

AFP: Vene väed kasutasid Ida-Ukrainas valget fosforit sisaldavat laskemoona

Uudisteagentuur AFP teatas, et Vene väed kasutasid Tšasiv Jari lähedal valget fosoforit sisaldavat laskemoona. Tšasiv Jar asub Bahmuti lähedal, piirkonnas käivad ägedad lahingud. 

Fosforit sisaldava laskemoona kasutamine tsiviilisikute vastu on keelatud. Kiiev on varem teatanud, et Venemaa kasutab sellist laskemoona ka tsiviilisikute vastu. 

Politico: mõlema partei senaatorid avaldavad Pentagonile survet, et USA saadaks Ukrainasse F-16 hävitajad

Kaheparteiline kaheksast senaatorist koosnev rühm saatis kirja kaitseminister Lloyd Austinile. 

"Pärast kõnelemist USA, Ukraina ja välisriikide liidritega, kes töötasid eelmisel kuul Müncheni julgeolekukonverentsil Ukraina toetamise nimel, usume, et USA peab tõsiselt kaaluma, et saata Ukrainasse hävitajad F-16," seisab kirjas. 

Senaatorid tahavad samuti teada, kui kiiresti võiksid Ukraina piloodid õppida selgeks F-16 hävitajaga lendamise. 

Venemaa andis Harkivi linna pihta raketilöögi

Ukraina riiklik ringhääling Suspilne teatas kolmapäeval, et Harkivi linna tabas Belgorodi oblastist välja tulistatud S-300 rakett, vahendas The Guardian. 

USA kutsus teisipäeval välja Venemaa suursaadiku, kuna Vene hävitaja kukutas Musta mere kohal alla USA drooni

Venemaa suursaadik USA-s Anatoli Antonov ütles, et riik ei taha vastasseisu puhkemist USA-ga. 

"Me eelistame mitte luua olukorda, kus meid ootavad ees ettekavatsemata kokkupõrked või intsidendid  Vene Föderatsiooni ja USA vahel," ütles Antonov. 

Antonov oli USA välisministeeriumis umbes pool tundi. Venemaa kaitseministeerium väitis teisipäeval, et riigi hävitajad ei puutunud drooniga kokku.  Antonov kordas Vene kaitseministeeriumi väiteid. 

Valge Maja kõrge ametnik teatas teisipäeval, et USA astub samme, et tagada, et Musta mere kohal alla kukkunud droon ei satuks valedesse kätesse, vahendas CNN. 

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 980 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 161 520 (võrdlus eelmise päevaga + 980);

- tankid 3492 (+8);

- jalaväe lahingumasinad 6799 (+10);

- lennukid 304 (+0);

- kopterid 289 (+0);

- suurtükisüsteemid 2528 (+9);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 502 (+7)

- õhutõrjesüsteemid 262 (+2);

- operatiivtaktikalised droonid 2132 (+12);

- tiibraketid 907 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5377 (+10);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 257 (+1).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: The Kyiv Independent/CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: