Hollandi valimistel oli üllatuslikult edukas põllumeeste protestipartei

Erakonna BBB juht Caroline van der Plas reageerib Bathmeni valimistulemustele
Erakonna BBB juht Caroline van der Plas reageerib Bathmeni valimistulemustele Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Sem van der Wal

Hollandi kohalikel valimistel oli üllatuslikult edukas põllumeeste protestipartei BBB, millest võib saada Hollandi parlamendi ülemkoja suurim erakond.

Madalmaade parlamendi ülemkoja suurimaks erakonnaks võib peale kohalikke valimisi saada BBB (BoerBurgerBeweging) 16-17 kohaga senatis. Erakond asutati alles 2019. aastal. Tegemist on põllumeeste huvide eest seisva erakonnaga, mida tuntakse ka kui kodanike-farmerite liikumist.

BBB asutamise algeks olid põllumeeste ulatuslikud protestid valitsuse kava vastu vähendada Hollandis põllumajandussektori osakaalu lämmastikheite vähendamiseks, vahendasid BBC ja Dutchnews.

Paljude maapiirkonna valijate jaoks oli BBB toetamise põhipõhjuseks protest lämmastikheitmete kärpimise kava vastu, mida kinnitasid nii Ipsose kui ja Hollandi rahvusringhäälingu NOS küsitlusuuringud.

Erakonna BBB reklaamplakat koos protesti märgiks tagurpidi pandud Hollandi lippudega Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Peter Dejong

Peale põllumeeste on BBB populistlik sõnum läinud peale ka paljudele teistele hollandlastele, kellele sobisid erakonna traditsioonilistele Hollandi väärtustele rõhutamine, selgitas BBC.

Vasakpoolne Hollandi rohetööerakond peaks hinnanguliselt saama Hollandi senatis 15 kohta ning peaminister Mark Rutte nelja erakonna koalitsioon langeb 24 kohani, mis on kaheksa kohta vähem kui praegu. Suurimaks kaotajaks oli parempopulistlik FVD (Forum voor Democratie).

Valimisaktiivsus oli 57,5 protsenti, mis on viimaste aastate kõrgeim tulemus.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: