Sõja 388. päev: Biden peab Putini vahistamiskäsku põhjendatuks

{{1679115540000 | amCalendar}}
USA president Joe Biden veebruaris Kiievis, vasakul Ukraina president Volodõmõr Zelenski.
USA president Joe Biden veebruaris Kiievis, vasakul Ukraina president Volodõmõr Zelenski. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Rahvusvahelise kriminaalkohtu (ICC) reedel väljastatud määrus Vene presidendi Vladimir Putini vahistamiseks on põhjendatud, kuna Venemaa liider on toime pannud sõjakuritegusid, ütles USA president Joe Biden. Ukraina teatas rohkem kui 100 Vene vägede rünnakukatse tagasilöömisest eelmise ööpäeva jooksul.

Oluline laupäeval, 18. märtsil kell 21.08:

- USA president Joe Biden ütles, et Vene liider Vladimir Putin on süüdi Ukraina toime pandud sõjakuritegudes;

- Kramatorskis hukkus kobarpommi rünnakus kaks inimest;

- Ukraina kaitseministeeriumi kinnitusel ei saadeta rindele väljaõppeta sõdureid;

- Prigožin: Wagner kavatseb värvata maikuuks 30 000 uut võitlejat;

- SBU eriüksus hävitas Donetski oblastis 10 venelaste tanki;

- Putin külastas anneksiooni aastapäeval Krimmi;

- Scholz: ICC otsus Putini kohta näitab, et keegi ei ole seadustest kõrgemal;

- Ukraina president Volodõmõr Zelenski tunnustas Rahvusvahelise kriminaalkohtu otsust Putini suhtes vahistamismäärus välja anda;

- Ukraina teatel tõrjusid nad viimase ööpäevaga 100 Vene vägede rünnakut;

- Venemaa alustas okupeeritud Luhanski oblasti aladel massilist mobilisatsiooni, mida varjatakse suurõppuse sildiga, teatas Ukraina kaitsejõudude kindralstaap;

- Ukraina kaitsejõudude peastaabi laupäeval avaldatud tavapärase hinnangu kohaselt kaotas Venemaa viimase ööpäevaga 880 sõdurit.

Kramatorskis hukkus kobarpommi rünnakus kaks inimest

Vene väed kasutasid Kramatorski ründamisel kobarpomme, tappes vähemalt kaks inimest ja haavates viit, ütles Donetski oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko.

Kõrõlenko sõnul oli Vene vägede rünnakus sihtmärgiks linna lõunaosas asuv park. "Kramatorsk on venelast jaoks üks suurimaid ärritajaid. Nad ründavad linna sihipäraselt, soovides tappa nii palju tsiviilelanikke kui võimalik," lausus ta.

Ukraina kaitseministeeriumi kinnitusel ei saadeta rindele väljaõppeta sõdureid

Ukraina valitsus ei saada rindele võitlejaid, kes pole saanud väljaõpet, ütles Ukraina asekaitseminister Hanna Maliar.

"See on Venemaa narratiiv, et mobiliseeritud saadetakse otse Bahmuti ilma väljaõppeta. Tegelikkuses need mobiliseeritud, kes pole kaitseväeteenistuses olnud, saadetakse väljaõppekeskustesse," lausus Maliar.

Maliar lisas, et väljaõpe toimub lühendatud aja jooksul, mis aga ei vähenda väljaõppe kvaliteeti.

Mõned väljaanded on viimaste nädalate jooksul spekuleerinud, et Bahmuti all langenud Ukraina sõdurite suure arvu taga võib olla mõnede üksuste kehvem väljaõpe.

Biden: Putin on sõjakurjategija

Rahvusvahelise kriminaalkohtu (ICC) reedel väljastatud määrus Vene presidendi Vladimir Putini vahistamiseks on põhjendatud, kuna Venemaa liider on toime pannud sõjakuritegusid, ütles USA president Joe Biden.

"Ta on selgelt sõjakuritegusid korda saatnud," ütles Biden reedel ajakirjanikele, pidades silmas Putinit. "Ma leian, et see on õigustatud," lisas USA president vahistamismäärusele viidates.

Biden möönis siiski, et Venemaa nagu ka Ameerika Ühendriigid ise ei tunnusta Rahvusvahelise kriminaalkohtu jurisdiktsiooni. "Aga see on tugev sõnum," lisas ta reedesest otsusest rääkides.

USA välisministeeriumi pressiesindaja teatas eraldi väljastatud avalduses, et USA hinnangul on Venemaa pannud Ukrainas toime sõjakuritegusid ning Washington toetab kurjategijate vastutusele võtmist.

ICC teatas reedel, et esitas määruse kahe Venemaa kodaniku – Vladimir Vladimiroviš Putini ja Maria Aleksejevna Lvova-Belova - vahistamiseks. ICC süüdistab Vene presidenti Ukraina laste ebaseaduslikus küüditamises okupeeritud Ukraina aladelt Vene Föderatsiooni, pidades Putinit isiklikult laste küüditamise eest vastutavaks. Teine ICC huviorbiidis olev isik Lvova-Belova on Vene laste õiguste volinik.

Venemaa ei ole ühinenud ICC töö aluseks oleva Rooma statuudiga ning ei tunnusta ICC jurisdiktsiooni. Rahvusvahelise kriminaalkohtuga on ühinenud siiski 123 maailma riiki, kellel nüüd on kohustus Putin ja Lvova-Belova võimalusel kinni pidada ja ICC ette toimetada.

USA Yale'i ülikooli uurimuse kohaselt on Venemaa paigutanud 43 laagrisse vähemalt 6000 Ukraina last.

Venemaa on eitanud sõjakuritegude toime panemist Ukrainas ning Vene võimude kõneisikud ütlesid reedel, et ICC vahistamismäärus on põhjendamatu ega oma tähtsust.

SBU eriüksus hävitas Donetski oblastis 10 venelaste tanki

Ukraina julgeolekuteenistus SBU teatas, et nende eriüksus Valged Hundid hävitas 10 Vene vägede tanki ja ühe soomustransportööri Donetski oblastis.

"11 sihtmärki hävitati ööpäevaga. Me jätkame tegutsemist kuni täieliku võiduni," ütles SBU.

Ukraina kindralstaabi teatel on Vene väed sissetungi algusest saati kaotanud 3511 tanki.

Putin külastas anneksiooni aastapäeval Krimmi

Putin saabus laupäeval krimmi, et tähistada Krimmi anneksiooni üheksandat aastapäeva, vahendas Venemaa riigimeedia.

Vene televisioonis näidati videoklippi Putinist, kes kõndis Krimmis koos ametnikega.

Venemaa okupeeris Krimmi 2014. aastal.

Prigožin: Wagner kavatseb värvata maikuuks 30 000 uut võitlejat

Wagneri palgaarmee kavatsen mai keskpaigaks värvata juurde 30 000 uut võitlejat, ütles Wagneri omanik Jevgeni Prigožin.

Prigožini sõnul on 42 Venemaa linnas avatud värbamiskeskused, kus värvatakse 500 kuni 800 inimest päevas.

Prigožin märkis, et värbamine edeneb paremini kui oodati ning et uued võitlejad on paremas füüsilises vormis kui varem vanglatest värvatud.

USA on hinnanud, et Ukrainas on Wagneril olnud umbes 50 000 võitlejat, nende hulgas 40 000 vanglatest värvatut. Ukraina andmetel on umbes 30 000 Wagneri palgasõdurit kas surma või haavata saanud või deserteerunud.

Scholz: ICC otsus Putini kohta näitab, et keegi ei ole seadustest kõrgemal

Saksamaa kantsler Olaf Scholz tervitas laupäeval Rahvusvahelise kriminaalkohtu (ICC) väljastatud vahistamismäärust sõjakuritegudes süüdistatava Vene presidendi Vladimir Putini suhtes, öeldes, et mitte keegi ei saa olla seadustest kõrgemal.

"Rahvusvaheline kriminaalkohus on õige koht sõjakuritegude uurimiseks… On fakt, et mitte keegi ei saa olla seadustest kõrgemal ning see sai nüüd ka selgeks," ütles Scholz Berliinis ühisel pressikonverentsil koos Jaapani peaministri Fumio Kishidaga.

Zelenski: ICC otsusel on reaalne perspektiiv

Ukraina president Volodõmõr Zelenski nimetas Rahvusvahelise kriminaalkohtu reedest otsust ajalooliseks ja reaalset perspektiivi omavaks.

"Täna saabus rahvusvahelises õigusemõistmises kaalukas otsus. Juhtumis, millel on reaalne väljavaade. Rahvusvaheline kriminaalkohus andis välja Putini vahistamiskäsu. Ajalooline otsus, millest saab alguse ajalooline vastutus," ütles Zelenski reede õhtul avaldatud videopöördumises.

Ukraina presidendi sõnul on laste eraldamine peredest, igasuguse võimaluse äravõtmine sugulastega kontakteerumiseks, laste viimine Venemaa territooriumile, selle kaugeimatesse piirkondadesse laiali puistamine – kõik see on "agressori riiklik poliitika, riiklikud otsused, riigi kurjus. "

"See on kurjus, mis saab alguse selle riigi esimesest ametiisikust. Terroririigi juht ja teine ​​Vene ametnik on saanud kahtlustatavateks sõjakuriteos, Ukraina laste küüditamises," ütles Ukraina riigipea.

Ukraina teatas rohkem kui 100 rünnaku tagasilöömisest

Ukraina väed lõid reedel viies rindelõigus tagasi rohkem kui 100 Vene relvajõudude pealtungi, teatas Ukraina kaitsejõudude kindralstaap.

"Vaenlase peamine sihtmärk on endiselt jõuda Donetski ja Luhanski oblasti piirideni, selleks korraldati pealetunge Lõmani, Bahmuti, Avdiivka, Marinka ja Šahtarski asulates ja nende lähistel. Tänu meie vägede professionaalsele ja koordineeritud tegevusele lõid kaitsjad tagasi rohkem kui sada vaenlase rünnakut," öeldi staabi laupäevahommikuses teates.

Lisaks korraldas Venemaa 34 õhurünnakut, neist 16 Iraani päritoluga droonidega Shahed-136, millest Ukraina 11 alla tulistas. Vene relvajõud tegid ka 57 õhurünnakut mobiilsetest raketilaskeseadeldistest.

Ukraina andmeil hoiab Venemaa küll vägesid oma piirialadel, kuid märke uute rünnakuüksuste formeerimisest ei ole.

Ukraina: Venemaa varjab üldmobilisatsiooni Luhanskis suurõppuse sildiga

Venemaa on alustanud Ukrainalt okupeeritud Luhanski oblasti aladel üldmobilisatsiooni, mida varjatakse suurõppuse sildiga, teatas Ukraina kaitsejõudude kindralstaap.

"Niinimetatud kohalikud võimud ajutiselt okupeeritud Luhanski oblasti territooriumil on välja kuulutanud laiaulatuslikud sõjalised õppused, mis puudutavd kõiki kutsealuseid mehi Starobilski, Štšastja, Novii Aidari, Novopskovi ja Nižnooteple asulates. Sellega püüavad okupandid varjata massimobilisatsiooni ülaltoodud asulates," teatas Ukraina relvajõudude staap laupäeval.

Staap teatas ka, et Vene väed on alustanud kindlustuste rajamist okupeeritud Krimmi poolsaarel Ishuni ja Vojenka asulate vahel, sundides selleks kohalikud elanikud tasustamata tööle.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 880 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas laupäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 164 200 (võrdlus eelmise päevaga + 880);

- tankid 3511 (+5);

- jalaväe lahingumasinad 6830 (+7);

- lennukid 305 (+0);

- kopterid 290 (+1);

- suurtükisüsteemid 2560 (+8);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 506 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 265 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 2159 (+14);

- tiibraketid 907 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5404 (+3);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 259 (+1).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Mait Ots, Marko Tooming

Allikas: Reuters, Interfax-Ukraine, Ukrainska Pravda, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: