Sõja 392. päev: Ukraina president külastas Bahmuti rinnet

{{1679457420000 | amCalendar}}
Ukraina president külastas Bahmuti rinnet
Ukraina president külastas Bahmuti rinnet Autor/allikas: SCANPIX/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

USA rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja John Kirby hinnangul ei ole Hiina Ukrainas toimuva sõja suhtes erapooletu. Ukraina armee major Maksõm Žorini sõnul on Vene vägede rünnakupotentsiaal Bahmutis hääbumas. Ukraina kaitsejõudude lõunaringkonna esindaja Natalja Humenjuki sõnul on oluline Džankoi raudteesõlm Krimmis Ukraina rünnaku tõttu rivist väljas.

Oluline 22. märtsil kell 22.00:

- Vene droonirünnakus Kiievi oblastile hukkus kaheksa inimest;

- Ukraina ründas öösel droonidega Sevastopolit Krimmi poolsaarel;

- Ukraina peastaap: öösel tulistati alla 16 Vene drooni;

- Kirby: Hiina pole Ukrainas toimuva sõja suhtes erapooletu;

- Major Žorin: Vene vägede rünnakupotentsiaal Bahmutis on hääbumas;

- Džankoi raudteesõlm Krimmis on Ukraina rünnaku tõttu rivist väljas;

- USA luuredroonid lendavad peale intsidenti Krimmi poolsaarest kaugemal;

- Venemaa rünnakus Odessale sai kolm inimest viga, kaks raketti tabasid linna;

- Briti luure: Ukraina vasturünnak Bahmutis leevendab Vene survet;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 920 sõdurit.

Ukraina president külastas Bahmuti rinnet

Ukraina president Volodõmõr Zelenski külastas kolmapäeval Bahmuti lähedal võitlevaid Ukraina väeüksusi. Zelenski teatas, et Bahmutis on toimunud kogu sõja kõige karmimad ja verisemad lahingud, vahendas Deutsche Welle. 

"Mul on au olla täna siin, et autasustada meie kangelasi ja tänada neid meie riigi suveräänsuse kaitsmise eest," ütles Zelenski.

Vene droonirünnakus Kiievi oblastile hukkus kaheksa inimest

Vähemalt kaheksa inimest sai surma Vene vägede droonirünnakus Kiievi oblastile, teatas Ukraina riiklik päästeteenistus kolmapäeval.

"Kella 18 seisuga on hukkunud kaheksa inimest, vigastada saanud seitse ning päästetud üks inimene. Neli inimest on tõenäoliselt rusude all," teatas päästeteenistus.

Varem ütles päästeteenistuse esindaja CNN-ile, et Vene droonirünnak tabas Ržõštšivi linnas elumaja. Kiievi oblasti politseiülem oli varem teatanud, et droonirünnak tabas ühiselamut.

Politsei ja päästjate sõnul evakueeriti rünnaku järel üle 200 inimese.

Ržõštšiv asub Kiievist lõuna pool Dnipro jõe ääres.

Kiievi linna enese kohal hävitati kõik linna rünnanud droonid, teatas Kiievi sõjalise administratsiooni juht Serhi Popka Telegrami kaudu.

Ukraina teatel jätkuvad Bahmuti ümbruses ägedad lahingud

Ukraina peastaap teatas kolmapäeval, et Vene vägede surve Bahmuti ümbruses väheneb. Siiski teatas peastaap, et linnas ja selle ümbruses käivad endiselt ägedad lahingud, vahendas CNN. 

"Venemaa Föderatsioon jätkab oma agressiooni Ukraina vastu ja tahab täielikult vallutada Donetski ja Luhanski oblastid. Kõige ägedamad lahingud toimuvad Bahmuti lõuna- ja põhjaosas. Vaenlane jätkab Bahmuti suunas ründetegevust, kuid tema ründamise võimekus väheneb," teatas peastaap. 

Zaporižžjas hukkus Venemaa raketirünnaku tõttu üks inimene

Ukraina võimud teatasid kolmapäeval, et kaks vene raketti tabasid Zaporižžja linnas asuvat elumaja.

Ukraina võimud teatasid kolmapäeva õhtul, et rünnaku tõttu sai viga 33 inimest. Hukkus üks inimene. Haiglasse viidi kolm last, vahendas The Kyiv Independent. 

USA teatas kolmapäeval, et Venemaa võis tahtlikult rünnata Zaporižžja tsiviiltaristut. 

"See võis kindlasti olla suunatud tsiviilisikute vastu. Tsiviiltaristu ründamine on osa Venemaa tegevuse mustrist," ütles USA rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja John Kirby 

Kirby siiski lisas, et USA-l pole rünnaku kohta konkreetset informatsiooni, vahendas CNN. 

Ukraina ründas öösel droonidega Sevastopolit Krimmi poolsaarel

Krimmi Telegrami kanalitest levivad videod plahvatustest Sevastopoli linnas Krimmi poolsaare lõunaosas. Tõenäoliselt oli tegu Ukraina droonirünnakuga. Väidetavalt oli Sevastopoli lahes näha põlengut, mis võis olla põlev meredroon, teatas Baza.

Okupeeritud Sevastopoli linna kuberner Mõhhailo Razvožaev teatas kolmapäeva hommikul Telegrami kaudu, et Vene sõjavägi hävitas kolm drooni, mis ründasid Vene Musta mere laevastikku. Sevastopolit rünnati droonidega nii õhust kui merelt. Razvožaevi väitel ei saanud Vene sõjalaevad rünnakus viga.

Ukraina peastaap: öösel tulistati alla 16 Vene drooni

Ukraina kaitsejõudude peastaabi teatel tulistasid Vene väed kolmapäeva varahommikul Ukraina pihta 21 Shahedi ründedrooni, millest 16 hävitati Ukraina õhukaitse poolt.

Ööl vastu kolmapäeva töötas Ukraina õhutõrje nii Kiievi, Hmelnõtskõi kui ka Žõtomõri oblastis, teatas Ukrainska Pravda. Ka Hmelnõtskõi oblastis suutis Ukraina õhutõrje kõik Vene ründedroonid alla tulistada ning ükski neist ei tabanud enda sihtmärki.

IMF laenab Ukrainale 15,6 miljardit dollarit

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) teatas, et annab Ukraina majanduse elavdamiseks Kiievile 15,6 miljardi dollari suuruse laenu, vahendas Deutsche Welle. 

IMF-i juht Kristalina Georgieva kohtus eelmisel kuul Kiievis Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga. 

IMF-i Ukraina missiooni juht Gavin Gray ütles hiljuti, et riigis on vaesus pärast Venemaa sissetungi kasvanud. 

Kirby: Hiina pole Ukrainas toimuva sõja suhtes erapooletu

USA rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja John Kirby teatas, et vaadates Hiina presidendi Xi Jinpingi kohtumist Moskvas Vene presidendi Vladimir Putiniga, siis ei saa Hiina positsiooni Vene-Ukraina sõja suhtes nimetada erapooletuks. Hiina teatas, et soovib Venemaa ja Ukraina vahel rahu saavutada, kuid John Kirby sõnul peaks Hiina survestama Venemaad sõda lõpetama, kui tahab mängida konstruktiivset rolli.

John Kirby kinnitas, et USA president Joe Biden tahab Hiinaga suhtlusliinid avatuna hoida ning Biden suhtleb Hiina liidri Xi Jinpingiga sobival ajal, vahendas CNN.

Major Žorin: Vene vägede rünnakupotentsiaal Bahmutis on hääbumas

Ukraina armee major Maksõm Žorin teatas Telegrami kaudu, et Vene vägede rünnakupotentsiaal Bahmuti lähistel on järk-järgult hääbumas. Vene väed on Žorini sõnul kandnud suuri kaotusi, püüdes edeneda Bahmutis lõunas ja põhja pool. Samuti on Vene pool kandnud kaotusi linnalahingutes. Kaotustest hoolimata jätkavad Vene väed rünnakuid, kuna nad tahavad jätkuvalt Bahmuti linna vallutada.

Maksõm Žorin kinnitas, et Ukraina vägedele on antud käsk rinnet hoida ning seda käsku on kavas täita, vahendas CNN.

Ukraina sõdur D-30 haubitsaga Bahmuti lähistel 21. märtsil Autor/allikas: SCANPIX/Sergey SHESTAK / AFP

Džankoi raudteesõlm Krimmis on Ukraina rünnaku tõttu rivist väljas

Ukraina kaitsejõudude lõunaringkonna esindaja Natalja Humenjuki sõnul ei ole Džankoi raudteesõlm Krimmis praegu töökorras. Humenjuki kinnitusel on Vene vägede jaoks antud raudteesõlm oluline, kuna see on tarvilik rasketehnika ning isikkoosseisu transpordiks.

Natalja Humenjuk lubas, et Ukraina teeb jõupingutusi tulekontrolli tagamiseks, et Vene vägede pingutused raudteeühenduse taastamiseks ei kannaks vilja, vahendas Radio Svoboda.

Teisipäeva õhtul ründas Ukraina Džankoi raudteesõlme, mistõttu hävisid Ukraina teatel raudteed mööda tarnimisel olevad Kalibri raketid.

USA luuredroonid lendavad peale intsidenti Krimmi poolsaarest kaugemal

Peale eelmise nädala intsidenti, mille käigus Vene hävitaja tegevuse tõttu kukkus USA droon alla, otsustati lennutada USA droone Mustal merel Krimmi poolsaarest kaugemal. Eelmisel nädalal toimunud intsident toimus rahvusvahelises õhuruumis.

Ühe USA valitsusametniku sõnul valiti uued lennutrajektoorid, et sellised luurelennud ei oleks nõndavõrd provokatiivsed, vahendas CNN. Sama ametniku kinnitused droonide luurelennud Mustal merel jätkuvad ning on soov viia lennutrajektoorid edaspidi taas lähemale Venemaa kontroll all olevale territooriumile.

Venemaa rünnakus Odessale sai kolm inimest viga, kaks raketti tabasid linna

Ukraina presidendi kantselei ülem Andri Jermak teatas, et Venemaa teisipäevaõhtuses raketirünnakus Odessa oblastile sai kolm inimest viga. Jermaki sõnul ründasid Vene väed Odessat nelja raketiga ning esialgsetel andmetel võis tegu olla Kh-59 rakettidega. Õhutõrje võttis kaks raketti alla, kuid ülejäänud kaks tabasid linna. Raketirünnakut tõttu sai üks kolmekorruseline elumaja viga.

Odessa sõjalise administratsiooni juhi Juri Kruki sõnul tulistati raketid Odessa suunas Mustalt merelt Su-35 hävituslennukite poolt.

Kinnitamata sotsiaalmeedias levivate väidete kohaselt oli raketirünnaku sihiks piirkonnas asuv lennuväli.

Briti luure: Ukraina vasturünnak Bahmutis leevendab Vene survet

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi hommikuse rindeülevaate kohaselt tegid Ukraina väed kohaliku tasandi vasturünnaku Bahmutist lääne suunas. Ukrainlaste vasturünnak vähendab tõenäoliselt survet H-32 maanteele, mis on tarvilik ukrainlaste logistika tagamiseks. Samas jätkuvad lahingud Bahmuti linna keskel ning linna ähvardab jätkuvalt ümberpiiramine põhjast ja lõunast.

Brittide hinnangul tundub, et Vene vägede rünnak Bahmutile võib olla kulmineerunud, kuna mõned Vene üksused on viidud teistesse rindelõikudesse.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 920 sõdurit ja kaheksa lahingumasinat

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

  

- elavjõud umbes 167490 (võrdlus eelmise päevaga + 920);

- tankid 3557 (+5);

- jalaväe lahingumasinad 6887 (+8);

- lennukid 305 (+0);

- kopterid 290 (+0);

- suurtükisüsteemid 2589 (+3);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 509 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 260 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 2183 (+16);

- tiibraketid 909 (+2);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5434 (+6);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 270 (+4).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/CNN/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda/Interfax-Ukraina

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: