Tallinnas Jõe tänaval vigastati remondiga gaasitrassi
Tallinnas Jõe tänaval vigastati reede hommikul teetööde käigus gaasitrassi, gaasi lekkis ning päästeamet evakueeris ümberkaudsetest hoonetest inimesi. Keskpäevaks suudeti leke enamjaolt sulgeda ning inimesed lubati hoonetesse tagasi ja liiklus avati jalakäijatele.
Häirekeskus sai reede hommikul kell 9.09 teate, et kaevetööde käigus vigastati gaasitrassi.
Päästeametist öeldi, et lähimast kuuest majast evakueeriti inimesed ning kohal on gaasiavarii tehnikud. Keskpäevaks olid kõik inimesed evakueeritud.
Ohualaks oli määratud Jõe tänaval 100 meetrit ning see kehtis ka keskpäeval. Suletud oli alasse jääv rahvusraamatukogu.
Kell 11.55 lubati evakueeritud inimesed hoonetesse tagasi ning avati liiklus jalakäijatele.
Piirkonda läbib gaasitrass, mille mõlemad kraanid keerati kinni kella 11.05-ks.
Kuivõrd gaasi immitses surve tõttu siiski torust läbi, jättis päästeamet ohutsooni jõusse.
Päästeamet: süttimisoht oli suurem kui mürgistusoht
Päästeameti Põhja päästekeskuse välijuht Leonid Pahhutši ütles, et see gaas, mis lekkis, on õhust kergem ning selle liikumine sõltub ilmastikust.
"Sündmuskohal oli muutuva suunaga tuul, mis tekitas tuuletaskud ehk piltlikult öeldes meil oli kohti, kus põlemiseks oli vastav kontsentratsioon gaasi ja õhu segust ja piisas ainul lahtisest tulest ja oleks toimunud süttimine," lausus Pahhutši.
"Sellel gaasil on ka mõju tervisele, aga see peaks olema oluliselt suurema kontsentratsiooniga ja pikemaajalisem. Meie lähtusime rohkem tuleohust," lisas ta.
Evakuatsioon lähiümbruse hoonetest toimus komplikatsioonideta, kuid võttis aega, lausus Pahhutši.
"Evakuatsiooni korraldus kesklinnas mitmest hoonest korraga võttis aega. Seda ei saadud kohe esimestel minutitel valmis," ütles ta, ning lisas, et hoonetes, kus oli olemas tuletõrjesignalisatsioon, kasutasid päästjad seda.
Pahhutši sõnul tema praktikas nii suure intensiivsusega lekkeid pole varem olnud.
Gaasi lendas õhku märkimisväärne kogus
Tegu on AS-ile Gaasivõrk kuuluva gaasitorustikuga. Gaasivõrgust öeldi, et sulgemispiirkonnas on 20 gaasitarbijat, tegemist on äriklientidega ehk äri- ja kontorihoonetega. Reede pärastlõunaks oli gaasivarustus taastatud.
AS Gaasivõrk juhatuse esimees Triinu Tamm ütles, et ehitustehnika rebis trassi küljest lahti haritoru, kust lekkis suur kogus gaasi, kuivõrd tegu on suure rõhukategooriaga toruga.
"4500 kuupmeetrit gaasi paiskus õhku. See on päris suur kogus," lausus ta.
Kahju peab hüvitama selle tekitaja, lausus Tamm.
"Avarii kõrvaldamise kulud katab avarii põhjustaja, kui see on faktiliselt tõendatav. Kahju baseerub faktilistel kuludel: avarii remonttööd, kõrvaldamise kulud ja kaotsiläinud gaas," ütles ta, lisades, et praegu on vara öelda, kui suur on kahjusumma.
Toimetaja: Marko Tooming, Madis Hindre