WSJ: rindelinna Orihhivi elanikud elavad Ukraina vastupealetungi ootuses

Lõuna-Ukrainas asuv Orihhiv
Lõuna-Ukrainas asuv Orihhiv Autor/allikas: SCANPIX/AFP/DIMITAR DILKOFF

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Zaporižžja oblastis asuva Orihhivi elanikud ootavad, et Ukraina armee alustaks vastupealetungi. Inimesed elavad keldrites, kuna Vene väed jätkavad linna tsiviiltaristu pommitamist.

Orihhivi ühes üheksakorruselises majas elab nüüd ainult kolm inimest. Viimased kuud on nad elanud keldris. Nad kasutavad seal väikest generaatorit, kuna Vene väed jätkavad linna elektritaristu pommitamist. 

Ajalehe The Wall Street Journali teatel on elanikud siiski heas tujus. Nad ootavad nüüd Ukraina vastupealetungi ja loodavad, et riik suudab Vene väed Zaporižžjast välja tõrjuda. 

"Oleme talve üle elanud, see on juba võit. Varsti hakkavad meie väed edasi liikuma, kõik saab korda ning saan tagasi kolida oma korterisse," ütles üks kohalik elanik. 

Kuigi rindejoon on Ukrainas viimase aasta jooksul liikunud, pole see muutunud Orihhivi piirkonnas. Vene väed tegutsevad seal piirkonnas juba 2022. aasta märtsist. 

Ukraina ametnike sõnul käivitab riik lähiajal vastupealetungi. Venemaa tugevdab oma positsioone Zaporižžja oblastis. Moskva on saatnud sinna kümneid tuhandeid sõdureid. Vene väed rüüstavad nüüd Zaporižžja piirkonda. 

"Nüüd rüüstavad venelased kõike. Nad tulevad kodudesse ja võtavad kõik kaasa. Põllumeeste ja ettevõtjate kogu tehnika on ära varastatud. Loodame, et nad rüüstavad praegu, kuna plaanivad ära minna," ütles kohalik politseijuht. 

Orihhivi politseijõudude peamiseks ülesandeks on praegu siiski humanitaarabi jagamine, mis võimaldab allesjäänud elanikel ellu jääda. Enne sõda elas Orihhivis 14 000 inimest, nüüd elab linnas kaks tuhat inimest. Kohalikud võimud kutsuvad järjepidevalt inimesi üles evakueeruma. Linnast on lahkunud ka linnapea, kuid mõned linnametnikud otsustasid Orihhivi edasi jääda. 

"Muidugi oleme optimistlikud. Miks me muidu siin olema peaksime. Ootan väga meie pealetungi, mille käigus tõrjutakse venelased siit eemale," ütles üks kohalik linnaametnik. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: