USA ei saada Moskvale enam andmeid oma tuumarelvade kohta

Pentagon
Pentagon Autor/allikas: SCANPIX/Pool/Jason Reed

USA teatas, et ei saada uue START-lepingu alusel enam Venemaale oma tuumarelvade andmeid, kuna Moskva ei saada Washingtonile andmeid oma strateegiliste tuumarelvajõudude seisu kohta.

"Venemaa ei anna USA-le andmeid oma tuumajõudude kohta, mida jagatakse olulise tuumarelvastuse kontrolli lepingu alusel, ning vastuseks ei tee seda ka USA," teatas teisipäeval USA riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja.

Uus START leping jõustus 2011. aastal ja see seab piirid strateegilistele tuumalõhkepeadele, mida USA ja Venemaa võivad omada. Venemaa peatas oma osaluse START tuumarelvade piiramise leppes selle aasta veebruaris

Uue START lepingu aluseks on 1991. aastal USA toonase riigipea George Bushi ja Nõukogude Liidu liidri Mihhail Gorbatšovi sõlmitud strateegilise relvastuse vähendamise leping (START).

Veel 2021. aastal teatas USA välisminister Antony Blinken, et lepingut pikendatakse viie aasta võrra. Ukraina sõja tõttu kasvavad aga kahe riigi vahel pinged.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: CNN/FT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: