Saudi Araabia ja Iraani välisminister kohtusid Pekingis

Hiljuti taastasid Riyadh ja Teheran Hiina vahendusel diplomaatilised suhted ning Saudi Araabia ja Iraani välisministrid kohtusid neljapäeval Pekingis. Hiina üritab Lähis-Ida piirkonnas oma mõjuvõimu suurendada.
Välisministrid teatasid ühisavalduses, et alustavad oma riikides saatkondade taasavamise protsessi ning jätkavad koostööd julgeoleku- ja majandusküsimustes.
Teheran ja Riyadh lõpetasid suhted 2016. aastal. Saudi Araabia võimud hukkasid siis šiia vaimuliku. Diplomaatiliste sidemete taastamine tekitab nüüd lootust, et selle käigus võib läbi saada Jeemeni sõda, hindas Financial Times.
"Mõlemad pooled on viimastel kuudel teinud edusamme rahukokkuleppe suunas ja vaherahu on kehtinud alates eelmisest aastast," ütlesid diplomaadid.
Jeemeni konflikt sai alguses araabia kevade rahumeelsest ülestõusust. 2014. aastal muutus mäss aga täiemahuliseks kodusõjaks. Konflikti sekkusid ka välisriigid.
Peking suurendab nüüd Lähis-Ida piirkonnas oma mõjuvõimu. Hiina vahendusel taastasid Riyadh ja Teheran oma diplomaatilised suhted. Kokkulepe sõlmiti pärast seda, kui Hiina president Xi Jinping oli käinud Saudi Araabias.
Xi Jinping sõitis detsembris riigivisiidile Saudi Araabiasse, kus teda ootas suurejooneline vastuvõtt. 2022. aasta juulis külastas Saudi Araabiat ka USA president Joe Biden, teda ootas seal palju tagasihoidlikum vastuvõtt. Biden ütles siis, et Washington ei luba Hiinal ja Iraanil USA-d piirkonnast välja tõrjuda.
USA siiski muretseb, et Hiina suurendab Lähis-Ida piirkonnas oma sõjalist ja majanduslikku kohalolekut. 2021. aastal avaldas Washington Araabia Ühendemiraatidele (AÜE) survet, et riik sulgeks Hiina salajase sõjalise rajatise.
Toimetaja: Karl Kivil