USA armee uus relvaladu Poolas on NATO 30 aasta suurim investeering taristusse

Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak Powidzis logistika- ja varustuskeskuse avamisel.
Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak Powidzis logistika- ja varustuskeskuse avamisel. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Jakub Kaczmarczyk

USA armee avas sel nädalal Poola keskosas suure relvalao, mis annab NATO liitlastele hõlpsasti ligipääsetava koha, kus on tuhandeid ühikuid varustust, mida saab kriisiolukordades mobiliseerida.

Powidzis asuvast logistikakeskusest on saanud USA sõjaliste jõupingutuste keskne osa NATO idatiival, vahendas Stars and Stripes.

"Siin, Poola pinnal paikneb seitse hiiglaslikku ladu, mis on täis rasketehnikat, üle 2700 ühiku tankidest kuni Bradley lahingumasinateni, mis kõik kuuluvad USA soomusbrigaadi lahingumeeskonnale," ütles USA suursaadik Poolas Mark Brzezinski keskuse avamistseremoonial.

Ta lisas, et logistikakeskus võimaldab USA jõududel lähetada kogu oma soomusbrigaadi kiiremini, lühendades eelpaigutatud relvastuse kasutuselevõtu tähtaegu.

"See baas on tähtis, sest tänu sellele suurendame oma heidutusvõimet ja näitame üles solidaarsust NATO-s," sõnas Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak.

USA armee teatel rahastas 360 miljonit dollarit (331 miljonit eurot) maksma läinud rajatist NATO ning see on alliansi suurim taristuinvesteering 30 aasta jooksul.

Washington ja Varssavi on viimastel aastatel teinud suuri investeeringuid asukohtade võrgustikku, mida USA sõjalised jõud Poolas kasutavad. Sellega on Poolast saanud USA sõjaväe keskpunkt, kust püüda heidutada Venemaa agressiooni NATO idatiival.

Pärast Venemaa agressiooni Ukrainas 2014. aastal hakkas USA sõjavägi aastaid kestnud kärbete järel Euroopas oma missiooni uuesti üles ehitama. Osa sellest tööst on olnud erineva relvastuse eelpaigutus asukohtadesse, kuhu sõjaväelastel on vajadusel ligipääs kas õppusteks või kriisile reageerimiseks.

Kuigi Euroopasse paigutatud USA sõdurite arv on viimastel aastatel pisut kasvanud, tugineb armee oma missioonil suuresti roteeruvatele jõududele. Baaside võrgustik muudab selle töö aga sujuvamaks.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Stars and Stripes

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: