Netanyahu tühistas kaitseministri vallandamise otsuse

Benjamin Netanyahu
Benjamin Netanyahu Autor/allikas: SCANPIX/AP/Ohad Zwigenberg

Märtsis otsustas Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu vallandada riigi kaitseministri Yoav Gallanti. Esmaspäeval teatas Netanyahu, et tühistas selle otsuse.

Netanyahu vallandas kaks nädalat tagasi Yoav Gallanti, tuues ettekäändeks usalduse kaotuse ministri vastu. Kaitseminister kutsus siis peatama vastuolulist justiitsreformi. Gallant ütles siis, et reform lõhestab riigi ühiskonda ning õõnestab Iisraeli julgeolekut. 

Netanyahu otsuse peale puhkesid Iisraelis ulatuslikud protestid. Selle käigus suleti pangad ning Iisraeli rahvusvaheline lennujaam. Hiljem teatas Netanyahu oma koalitsioonipartneritele, et peatab justiitsreformi. 

Netanyahu siiski ei vormistanud Gallanti vallandamist. Minister jätkas ametlikel üritustel osalemist ning esmaspäeva õhtul kinnitas Netanyahu, et Gallant jätkab kaitseministrina, vahendas Financial Times.  

"Meil oli erimeelsusi. Kuid ma otsustasin need seljataha jätta," teatas Netanyahu. 

Iisraelis kasvavad pinged, hiljuti korraldas politsei haarangu moslemite jaoks pühasse Al-Aqsa mošeesse Templimäel. Politsei väitel ajasid nad minema sinna kogunenud mässajad. Järgnevate päevade jooksul tabas Iisraeli mitu raketirünnakut. Iisrael ründas hiljem islamirühmituse Hamas sihtmärke.  

Olukord Iisraelis ja okupeeritud Läänekaldal on jäänud väga pingeliseks. Reedel hukkus kaks Iisraeli kodanikku, kuna nende auto langes Läänekaldal asuva asula lähedal tule alla. 

Esmaspäeval süüdistas Netanyahu julgeoleku halvenemises eelmist valitsust ja reservväelasi, kes ähvardasid protestiks justiitsreformi vastu teenistusse mitte ilmuda. "Kui meie vaenlased näevad sellist üleskutset, siis tõlgendavad nad seda kui meie vastupanuvõime nõrkust," ütles Netanyahu. 

Suurima opositsioonipartei Yesh Atid juht Yair Lapid lükkas Netanyahu süüdistused tagasi.

"Selle asemel, et süüdistada teisi oma äärmusliku ja läbikukkunud valitsuse probleemides, peaksid Netanyahu ja tema ministrid lõpetama vingumise ja võtma vastutuse," ütles Lapid. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: