Slovakkia keskpanga juht mõisteti altkäemaksu andmises süüdi

Peter Kažimír 2018. aastal pildi keskel kui ta oli veel Slovakkia rahandusminister, tema ääres vasakul tollane Soome rahandusminister Petteri Orpo ja paremal Sloveenia rahandusminister Andrej Bertoncelj
Peter Kažimír 2018. aastal pildi keskel kui ta oli veel Slovakkia rahandusminister, tema ääres vasakul tollane Soome rahandusminister Petteri Orpo ja paremal Sloveenia rahandusminister Andrej Bertoncelj Autor/allikas: Euroopa Liit/newsroom.consilium.europa.eu

Slovakkia keskpanga juht Peter Kažimír mõisteti altkäemaksu andmises süüdi. Riigi peaminister Eduard Heger kutsus Kažimíri ametist taanduma. Eurotsooni riigi keskpanga juhina osaleb Kažimír Euroopa Keskpanga töös.

Slovakkia keskpanga juht Peter Kažimír mõisteti aprillis Slovakkia erikriminaalkohtu poolt altkäemaksu andmises süüdi ning peab maksma trahvina 100 000 eurot või veetma kaks aastat vangis, vahendas Politico. Peter Kažimír väitis, et ta pole milleski süüdi.

Peter Kažimír on varem olnud ka Slovakkia valitsusminister. Kažimír esindades Slovakkia keskpanka osales ka Euroopa Keskpanga nõukogu töös, mis muuhulgas otsustab intressimäärade üle eurotsoonis.

Slovakkia prokuratuuri teatel süüdistatakse endist keskpanga juhti korruptsioonis, mis on seotud mitmete ettevõtete maksuauditiga. Riigi peaminister Eduard Heger kutsus Kažimíri ametist taanduma. "On vastuvõetamatu, et inimene, kes mõistetud kohtus altkäemaksu andmises süüdi jääb selle austatud organisatsiooni juhiks," ütles Heger pressikonverentsil Reutersi teatel.

Peter Kažimírist sai Slovakkia keskpanga juht neli aastat tagasi. Enne seda oli ta endise peaministri Róbert Fico Smer-SD erakonna nimekirjas ning oli kas rahandusminister või asepeaminister aastatel 2006 kuni 2019.

Róbert Fico kaotas võimu 2020. aastal ning Slovakkia politsei algatas peale seda juurdlused mitme Slovakkia oligarhi, endise poliitiku ja kõrgema riigiametniku vastu, keda süüdistatakse korruptsioonis ja seda eelkõige seoses avalike hangete ning käibemaksupettusega.

Slovakkia on alates 2004. aastast Euroopa Liidu ja NATO liige. Euroopa Keskpank ei soostunud Politicole olukorda kommenteerima

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: