Slovakkia tahab oma rahvusringhäälingule eraldada kindla protsendi SKT-st

Slovakkia raadiohoone (Budova Slovenského rozhlasu), mis kuulub Slovakkia rahvusringhäälingule RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska)
Slovakkia raadiohoone (Budova Slovenského rozhlasu), mis kuulub Slovakkia rahvusringhäälingule RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) Autor/allikas: Jorge Franganillo/Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Slovakkia valitsus kiitis heaks riigi rahvusringhäälingu RTVS-i uue rahastusmudeli, mille järgi saab organisatsioon edaspidi 0,15 protsenti riigi sisemajanduse kogutoodangust. Uus süsteem peaks tagama RTVS-i sõltumatuse.

Slovakkia valitsus kiitis heaks uue rahastusmudeli Slovakkia rahvusringhäälingu RTVS rahastamiseks, teatas Tšehhi portaal Lupa.cz. Alates 1. juulist tühistatakse riigis litsentsitasud ning selle asendab toetus, mis on 0,15 protsenti Slovakkia sisemajanduse kogutoodangust. Rahaliselt tähendab see 2024. aastal 160 miljonit eurot. Enne plaanitavat reformi püsisid litsentsitasud Slovakkias viimased 20 aastat samal tasemel.

Kuna Slovakkia rahvusringhääling prognoosis, et saab järgmisel aastal 83 miljonit eurot litsentsitasudena ning veel 31 miljonit Slovakkia riigilt, siis tõuseb RTVS-i rahastus 46 miljoni euro võrra. RTVS-i tegevjuhi Lubos Machaj sõnul on 0,15 protsenti SKP-st kompromisslahendus, mis tagab teenuse pakkumise, kuid ei võimalda organisatsioonil oma tehnoloogilist võlga likvideerida ega hooneid renoveerida.

RTVS-i rahastamise muutmise eelnõud tuleb veel arutada Slovakkia parlamendis. Uus rahastusmudel peaks riigi kultuuriministeeriumi sõnul lisaks ka vähendama RTVS-i sõltuvust ning heidutama poliitikute võimalikku sekkumist rahvusringhäälingu töösse. Senise rahastusmudeli kohaselt pidi RTVS riigiga rahastuses kokkuleppele jõudma ning Slovakkia kultuuriministeeriumi teatel kasutasid eelmised valitsused seda süsteemi enda huvides ära.

Slovakkia kultuuriministri Natália Milanová sõnul on oluline tagada Slovakkia rahvusringhäälingu sõltumatus, kuna tegu on avaliku meediaga. Slovakkias toimuvad sel sügisel parlamendivalimised.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Lupa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: