Taanis vahistati elektribörsiga manipuleerimise tõttu kaheksa inimest

Taanis vahistati kaheksa inimest kahtlustatuna mitmesaja miljoni Taani krooni (mitmekümne miljoni euro) väljapetmises elektribörsiga manipuleerimise teel. Eesti konkurentsiamet peadirektori sõnul on igal juhul tegemist tõsise sündmusega.
Taani kuningriigi politsei teatas kaheksa inimese vahistamisest, kes olid seotud elektribörsi manipulatsiooniga. Taani politsei sõnul oli neil tugev kahtlus, et kaheksa isikut, kelle hulgas on nii elektribörsil kaupleva ettevõtte juhtkonna liikmed kui ka mitmed ettevõtte töötajad, aitasid elektribörsil kaupleval ettevõttel saada mitmesaja miljoni Taani krooni ulatuses ebaseaduslikku kasumit ning arreteerimised peatasid selle ebaseadusliku tegevuse.
Inimesed arreteeriti koordineeritud operatsiooni käigus nii Aarhusis kui ka ümbritsevas piirkonnas ning Nordsjællandis. Taani politsei raskete kuritegude üksus alustas elektribörsil kaupleva ettevõtte uurimist peale vihje saamist Taani kommunaalteenuste konkurentsiametilt, kes tegi sel teemal avaliku teate 12. aprillil.
Taani kliima- ja energiaministri Lars Aagaardi sõnul on olukord tõsine, kuid ta ei soovinud seda edasi kommenteerida, vahendas Taani Raadio (DR). DR-i ärikorrespondent Jakob Ussing selgitas, et kuigi kõrged elektrihinnad on viimase aasta jooksul olnud fookuses ja paljud elektritootjad on sellest suurt tulu teeninud, siis see on kõik siiani tundunud legaalne. Ussing tõi ka esile, et pole päris selge, et kuidas vahi alla võetud inimesed elektribörsi manipuleerisid.
Konkurentsaimet: see on tõsine asi
Konkurentsiameti peadirektor Evelin Pärn-Lee ütlles neljapäeval ERR-ile, et amet on oma Taani kolleegidega ühenduses, et saada toimunu kohta täpsemat infot, kuid seni, kuni seda ei ole, ei saa ta sündmust täpsemalt kommenteerida. "Jälgime tähelepanelikult Taanis toimuvat," ütles ta.
Pärn-Lee tunnistas, et kuna Põhjamaades tegutseb NordPooli kõrval ka EPEX Spoti elektribörs, siis ei ole isegi teada, millise börsiga tegemist oli.
'"Aga igal juhul on tegemist väga tõsise teemaga, eriti praeguses olukorras. Siin on mitu aspekti: kas üldse võimalik turuga manipuleerida, kui keerukas on seda teha, kuidas selliseid rikkujaid tabada," selgitas ta.
Pärn-Lee meenutas ka mullu 17. augusti olukorda, kui elektri hind tõusis Nordpooli süsteemis 4000 euroni ning ka siis uuriti, kas võis tegemist olla siseinfot omanud ettevõtte turumanipulatsiooniga. Sel korral manipulatsiooni ei tuvastatud.
Toimetaja: Allan Aksiim, Mait Ots
Allikas: DK