Vene piirivalve salvestab Soome piiriületajate telefonide IMEI-koode

{{1682403840000 | amCalendar}}
Telefon.
Telefon. Autor/allikas: Huko Aaspõllu

Vene piirivalve on asunud salvestama piiri ületavate soomlaste telefonide IMEI-koode, mis võimaldab neid pärast Venemaa telekomivõrkude abil jälgida. Samuti tunneb Vene piirivalve huvi piiriületajate seotusest Soome kaitseväega, kuna Soome liitus aprillis NATO-ga.

Vene piirivalve on asunud salvestama Soome piiriületajate mobiiltelefonide IMEI- koode, teatas Soome rahvusringhääling Yle. 15 tähemärgist koosnev kood võimaldab Vene võimudel samu isikuid pärast Venemaal jälgida, kuna nende isik on tuvastatud ja telefoniga samastatud.

Narva piiripunkti juht Marek Liiva ütles, et temani ei ole sellist infot jõudnud, et Venemaa piirivalve oleks Eesti kodanike telefonide IMEI koodide sarnast vastu huvi tundnud.

IMEI-kood on seotud telefoniga ja see ei muutu, kui inimene telefoni SIM-kaarti vahetab. See sai ilmsiks kui Yle suhtles soomlastega, keda Vene piirivalve oli üle kuulanud sestsaadik, kui Soome liitus NATO kaitsealliansiga. Vene piirivalve tundis huvi piiriületajate sõjalise tausta, kunagise (aja)teenistuskoha ning Soome kaitseväe sidemete vastu.

Soome Elisa infoturbe direktori Teemu Mäkelä sõnul aitab IMEI-koodi teadmine ning telefoni andmete salvestamine Vene võimudel soomlaste liikumisi jälgida, kui nende telefon ühendub Vene telekomivõrkudesse. Seega saavad Vene võimud jälgida telefoni liikumist ainult Venemaal, mitte pärast Soomes, kus on Soome telekomivõrgud. Mäkelä soovitas Venemaale reisides oma telefon koju jätta ning minna Venemaale eraldi telefoniga, mille saab näiteks Venemaalt odavalt osta.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: